Budowniczowie – Średniowiecze

Od kilku miesięcy mam mocne zapotrzebowanie na gry kompaktowe – z prostymi zasadami, niewielkich rozmiarów, z krótkim czasem gry i dające sporo satysfakcji. Budowniczowie – Średniowiecze wpisują się w tę charakterystykę znakomicie. Mają jeszcze 2 dodatkowe cechy – ładną oprawę graficzną i (uwielbiane przeze mnie) metalowe pudełko.

Zasady

W grze wynajmujemy robotników, płacimy im za wykonaną pracę, wznosimy budowle i zarabiamy na nich. Ukończenie budowy przynosi korzyści:

  • Natychmiastowe: w postaci pieniędzy, wysokość uzyskanej kwoty waha się od 6 do 20 monet i jest zależna od ilości włożonego materiału budowlanego (złożoności budynku); drugą korzyścią jest odzyskanie siły roboczej, którą można ponownie wykorzystać przy następnych budowlach;
  • Na koniec gry w postaci punktów zwycięstwa, wahają się one od 0 do 5, im trudniejszy budynek do wzniesienia, tym więcej punktów.

Zdobywanie punktów zwycięstwa jest właśnie celem gry, kto uzyska ich najwięcej, ten wygrywa. Dodatkowe punkty uzyskuje się za każde 10 monet. Z PZ wiąże się również czas gry, zdobycie przez 1 z graczy 17 punktów kończy grę. Jest to takie samo świetne rozwiązanie, jak w przypadku rewelacyjnej gry Splendor. Ta graniczna liczba punktów daje satysfakcję z rozgrywki, jednocześnie zachęcając do kolejnej. Również jak w grze Splendor, różnice w punktacji są niewielkie, choć można też o kilka punktów odskoczyć w stosunku do pozostałych graczy. Wynika to ze zdobytego doświadczenia w grze, choć również od losowego ułożenia kart na polu gry.

Pozostaje mi wyjaśnić kwestię w jaki sposób wznosi się budynki. W swojej turze gracza wykonuje standardowo 3 akcje (za każdą kolejną płaci 5 monet), w dowolnej kolejności, a w dodatku daną akcję można powtórzyć. Koszt każdej akcji to:

  • 1 akcja za rozpoczęcie budowy, czyli wzięcie karty budynku;
  • 1 akcja za najęcie robotnika, czyli wzięcie karty robotnika (uczeń, rzemieślnik, czeladnik, mistrz);
  • określona liczba akcji (1-3) za określoną liczbę monet (1, 3, 6);
  • 1 akcja i określona liczba monet (2-5) za wysłanie robotnika do pracy, czyli przypisanie jego karty do odpowiedniego budynku.

Każdy robotnik posiada określone umiejętności w 4 obszarach produkcyjnych (kamień, drewno, dachówki, wiedza), których sumaryczna liczba jest równa poniesionemu kosztowi. Umiejętności te są wykorzystywane podczas wznoszenia budynków. Karty budynków również wskazują ile i jakich obszarów produkcyjnych jest potrzebnych do ich ukończenia. Stąd wynika, że zadaniem graczy jest optymalny dobór robotników, czyli ich umiejętności, tak by szybko uzyskać korzyści z danego budynku. Ogólnie w grze nie ma limitów, prócz jednego – pieniędzy. Chciałoby się w grze wiele zrobić, a jednak ciągle doskwiera brak gotówki. Budowanie wymaga robotników, za których trzeba zapłacić, zaś spore sumy można zaś uzyskać za ukończoną budowę. W ten sposób uzyskano mechanizm samonapędzający się.

Podsumowanie

Budowniczowie – Średniowiecze to świetna gra o bardzo prostych zasadach, a jednocześnie wymagająca sporej optymalizacji. Balansowanie między wznoszeniem budynków a ponoszeniem kosztów budowy jest bardzo angażujące, zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących graczy. Do tego różnorodność kart bardzo sprzyja regrywalności, a występująca losowość (dobór kart) nie przeszkadza w ogóle. W tej grze każdy gracz gra pod siebie, nie ma żadnej interakcji, jednak mocno odczuwa się wyścig o punkty. Gra sprawia mnóstwo przyjemności.

Budowniczowie to szybka, kompaktowa gra, która powinna znaleźć się w każdej kolekcji. Polecam!

0 Udostępnień