Cardline: Zwierzęta

Cardline: Zwierzęta to szybka i prosta gra karciana, która uplasowała się na wysokiej pozycji w rankingu „Przedszkolak gra z mamą”. Ranking zmienia się właściwie z dnia na dzień, a dobór gier przez moje już 6letnie dziecko jest trudny do przewidzenia. Czasem jakiś tytuł króluje 1 dzień, a czasami całe tygodnie. Cardline: Zwierzęta moje dziecko wyciąga przy każdej możliwej okazji od czasu, jak tylko pojawiło się w domowej kolekcji.

Zasady
Każdy gracz otrzymuje 4 losowe karty przedstawiające zwierzęta i układa je przed sobą, stroną zawierającą tylko nazwę, obrazek i ikonę rodziny/stopnia wyginięcia. Przy tym nie wolno podglądnąć drugiej strony, zawierającej informacje istotne dla przebiegu gry. Gracze wybierają 1 cechę: rozmiar, waga lub długość życia, która będzie w trakcie gry rozpatrywana. Następnie losowo dobierają 1 kartę startową, układaną na stole stroną z charakterystykami do góry. Gracze kolejno dokładają do niej, po 1 własnej karcie, typując prawidłowe miejsce ułożenia karty zgodnie ze wzrastającą kolejnością danej cechy. Wybiera się więc miejsce, między którymi kartami dokładana karta powinna się znaleźć. Za złe zagranie karty gracz odrzuca ją i dociąga kolejną. Wygrywa osoba, która jako jedyna w danej rundzie zagra prawidłowo swoją ostatnią kartę.

Wrażenia
Cardline: Zwierzęta ma właściwe same zalety.
Po pierwsze, małe, zgrabne, metalowe pudełko okazało się świetne w podróży. Wytrzymałe i łatwe do zapakowania, nawet do małego chlebaka, bez którego praktycznie nie ruszam się z domu. Karty w miarę dobrze trzymają się na miejscu w „aksamitnej” wyprasce i jednocześnie dobrze wyciągają.

Po drugie, merytoryka gry utrzymana jest na wysokim poziomie. Gra zawiera 110 kart ze zwierzętami, które są kopalnią wiedzy o nich. Rewelacyjne są grafiki, bardzo realistyczne i pobudzające wyobraźnię, potrzebną do rozgrywki. Każda karta prócz wyglądu zwierzęcia, zawiera mnóstwo informacji: polską i łacińską nazwę, przynależność do 1 z 10 użytych w grze rodzin zwierząt (np. płazy, ssaki, mięczaki, owady, ryby), stopień zagrożenia wyginięciem i trzy uśrednione charakterystyki (szczegółowo opisane w instrukcji), podane w jednostkach adekwatnych do rodzaju zwierzęcia.

Po trzecie, zasady są napisane bardzo przejrzyście i są bardzo proste. Zasady wyjaśnia się w minutę i bez żadnego trudu może w nią zagrać każdy, od dziecka, po dziadków. Może w oczach doświadczonych graczy Cardline raczej grą nie zostanie nazwana, co jednak nie zmienia faktu, że jest odbierana bardzo pozytywnie. Jest to naprawdę angażująca i satysfakcjonująca, choć lekka gra. Jak się okazuje, większość graczy jest ekspertami w szacowaniu masy ciała, choć zaskoczonych min naoglądałam się sporo. Natomiast długość ciała i długość życia to cechy przerastające naszą wyobraźnię. Właśnie rozgrywki z tymi 2 cechami dostarczyły najwięcej śmiechu i zadziwienia.

Po czwarte, grając wiele, wiele razy człowiek wcale nie uczy się wartości na pamięć. Owszem, staje się lepszy w szacowaniu, jednak taka liczba kart i losowość ich doboru sprawiają, że każda rozgrywka przynosi tyle samo satysfakcji.

Co nauczyłam moją 6 latkę?
Po piąte, nadaje się świetnie już dla przedszkolaków. Z moim dzieckiem gramy przede wszystkim z cechą „średnia waga”, która jest najłatwiejsza do oszacowania i najmniej abstrakcyjna. Dzięki tej grze dziecko:

  • poznaje nazwy zwierząt i ich wygląd, a do tego rodziny zwierząt,
  • uczy się szacowania większy-mniejszy i prawidłowego umieszczania kart w ciągu rosnącym,
  • odkrywa, że cechy podaje się w różnych jednostkach np. gram to mniej niż kilogram, a tona to już bardzo dużo, itp.
  • odkrywa, że są liczby z zerem na początku, a nie tylko na końcu;
  • odkrywa, że nawet samodzielne układanie kart i ich oglądanie jest świetną zabawą,
  • uczy się, że są zwierzęta, których jest już bardzo mało na świecie, ale też takie, którym wyginięcie na razie nie grozi,
  • uczy się trzymania zasad, kolejności grania, porządku i konsekwencji, ponoszenia porażek i odnoszenia zwycięstw.

I wiecie co? Wcale się nie dziwię, że ta gra zachwyciła moje dziecko. Polecam jako grę edukacyjną, grę rodzinną, grę dla przedszkolaków oraz wszystkich wielbicieli flory i fauny!

0 Udostępnień