5 sekund Junior i Mistakos – w przedszkolu

W czasie ferii zimowych miałam okazję pograć z dziećmi w przedszkolu w 2 gry ofiarowane dla nich przez wydawnictwo Trefl. Były to 5 sekund Junior i Mistakos.

Jak to bywa w czasie dyżuru w przedszkolu, grupa była łączona – ponad 10 przedszkolaków w wieku 3-6 lat. Choć obie gry nie są przeznaczone dla dużej grupy osób, to jednak sprawdziła się moja metoda podziału na drużyny. W każdej drużynie był kapitan pilnujący porządku, tak by każde dziecko wzięło udział w zabawie.

Na pierwszy ogień poszła gra 5 sekund Junior. Rozgrywkę zaczęłam od ustawienia „krzesła wiedzy”, na którym dzieci kolejno siadały, by odpowiadać na zadane im pytania. Zasady gry polegają na tym, że gracz ma w ciągu 5 sekund odpowiedzieć na pytanie przeczytane z karty. Według oryginalnych zasad, w wersji łatwiejszej dzieci mają podać 2 odpowiedzi, w wersji trudniejszej 3. Ja zmodyfikowałam zasady specjalnie dla dzieci poniżej 6 roku życia (gra jest dla dzieci w wieku 6-9 lat), ograniczając liczbę podanych odpowiedzi do 1, 6 latki musiały podać 2 odpowiedzi. Były momenty, że tym młodszym dzieciom trzeba było dać więcej czasu. Dzięki tej elastyczności w rozgrywce wzięły udział wszystkie (no prawie, bo 1 nieśmiałej dziewczynki nie udało się zachęcić) dzieci. W grze jest 708 pytań, więc na pewno się nie znudzi i będzie służyć wielu pokoleniom przedszkolaków. Zaś dzieci poradziły sobie naprawdę świetnie, co słychać w poniższym nagraniu:

Drugą grą na naszym spotkaniu był Mistakos. Gra zręcznościowa w układanie piramidy z plastikowych krzesełek. Dzień wcześniej sama się tą grą bawiłam, rozegrałam też kilka rozgrywek z domownikami. Było naprawdę zabawnie, szczególnie gdy cała konstrukcja się przewracała. No, może nie było to zabawnie dla osoby, która przez to przegrywała lub musiała dołożyć krzesła do swojej puli, zależnie od wariantu gry. Cała trudność polega na tym, że tylko 1 krzesło może dotykać blatu stołu, reszta musi być ponad nim. Zaczepianiu krzeseł mają sprzyjać ich kształty (2 rodzaje), jednak najtrudniej jest znaleźć punkt równowagi, który pozwoli te krzesła utrzymać w całości. W przedszkolu każde dziecko miało okazję zamontować 1 krzesło, ale umiejętności manualne raczej całej piramidy nie pozwoliły ułożyć za pierwszym razem. Ćwiczenie czyni mistrza, następnym razem będzie lepiej. Ta gra raczej nadaje się dla najstarszych przedszkolaków, które są sprawniejsze i bardziej sprytne.

5 sekund Junior i Mistakos to gry, z którymi poradzą sobie przedszkolaki, a dzięki dobrej zabawie nauczą się bardzo dużo. Gry sprawdzają się też w domu. Polecam.

Dziękuję wydawnictwu Trefl również za ofiarowanie do przedszkola 3 gier dydaktycznych, które możecie obejrzeć na poniższych zdjęciach:

0 Udostępnień