Pentago Triple – fotogaleria

Pentago to gra wydana w 2005 r., sięgająca mechanicznie do gry „Kółko i krzyżyk”, jednak bardziej rozbudowana. Wydana została w kilku wersjach bazujących na tym samym pomyśle. Najbardziej znaną wersją jest właśnie Pentago z czarno-białymi kulami. W kolejnych latach pojawiła się wersja Multiplayer z większą planszą, zaś w tym roku wydano Pentago Triple. Na polskim rynku pojawiła się również kolorowa wersja podstawowej gry Pentago, wydana przez Egmont.

Pentago znam już wiele lat i nadal mi się ta gra nie znudziła. Nie odmówię partyjki, gdy ktoś poprosi, sama w pewnych sytuacjach ją proponuję. Mam też jej drewnianą wersję, tzw. de Luxe, choć z kiepsko wykonanymi kulami. Wersja z Egmontu zachwyciła mnie i przekonała, że plastik też jest świetny. Porządne kule: czarne i białe, solidna kwadratowa plansza z wysuwanymi i obracalnymi ćwiartkami, a do tego dobrze dopasowana i mocno trzymająca się plastikowa pokrywa (świetne rozwiązanie techniczne na wycieczki). W moim zachwycie nad mechaniką i wykonaniem utwierdzają mnie wszystkie nominacje i nagrody jakie ta gra uzyskała w Szwecji, Norwegii, Francji, USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, czy Japonii.

W pierwotnych zasadach celem było ułożenie w jednej linii (poziomej, pionowej, ukośnej) 5 kul w swoim kolorze, mając do dyspozycji planszę o wielkości 6×6 pól. Po każdym wyłożeniu kuli należało dowolną ćwiartkę obrócić o 90° w dowolnym kierunku. Gra była przeznaczona dla 2 graczy. Nowość wydawnictwa Egmont – Pentago Triple pozwala na rozgrywki 2-4 osób. Plansza jest ta sama, jednak zmieniły się kolory kul i zasady. W grze korzysta się z 3 kolorów kul po 9 sztuk i kart zadań.

Obok planszy wykłada się losowo karty zadań, w liczbie o 1 mniejszej od liczby graczy. Gracze kolejno wykładają po 1 kolorowej kuli i każdorazowo obracają dowolny fragment planszy o 90°. Jeśli graczowi uda się uzyskać układ 5 kul (w pionie, poziomie, na skos) taki sam jak na 1 z odsłoniętych kart zadań to gracz:

  • wygrywa jeśli była to gra 2-osobowa,
  • eliminuje wcześniejszego gracza, który umożliwił mu wygraną.

Te proste reguły gry pozwalają nowym graczom szybko wejść w świat gier logicznych. Pentago jest właśnie niebanalną grą logiczną. Wymaga strategicznego podejścia, jest tu też sporo taktyki, no i potrzebna jest wyobraźnia pozwalająca na ocenę przydatności bądź szkodliwości obrócenia fragmentu planszy. W trakcie gry nie można od razu zdradzić układu do jakiego się zmierza. Trzeba również obserwować do jakiego układu zmierza przeciwnik i odpowiadać na jego zagrania. Im bardziej doświadczeni gracze, tym więcej kul zostaje wyłożonych na planszę. Pentago w każdej odsłonie jest bardzo ciekawą grą logiczną, którą warto mieć w swojej kolekcji.

Link BGG

0 Udostępnień