Mali detektywi

Rodzinka wygrywa to seria gier kooperacyjnych skierowanych do małych dzieci i ich rodziców. W takich grach gracze wspólnie realizują cele stawiane przez grę, nie konkurują ze sobą ale współpracują, dzielą się emocjami, razem pokonują trudności. Małe dzieci w sposób naturalny uczą się przestrzegania zasad, radzenia sobie z emocjami przy przegranej lub wygranej.

Wydawnictwo Egmont właśnie wydało 2 gry w nowej serii: Kotka Psotka i Małych detektywów. Tę ostatnią grę również znam od wielu lat pod nazwą The Secret Door/Tajemne drzwi i z ogromnym entuzjazmem przyjęłam informację o jej wydaniu w nowej szacie graficznej. Pojawiły się przestrzenne i ruchome elementy, co jest niezwykle ważne w odbiorze gry przez młodsze dzieci. Manipulacja elementami gry jest dla dzieci bardzo ważna, a jeśli dodatkowo stwarza ona napięcie (tu w formie upływającego czasu) i buduje prosty klimat, to mamy w domu hit.

Zasady

W grze występuje 12 przedmiotów w 2 egzemplarzach i 12 kartoników z zegarem. W sposób losowy, z zakrytego stosu dobiera się 3 kartoniki przedmiotów i ukrywa w magicznej skrzyni. Zadaniem graczy-detektywów jest odgadnięcie jakie to są przedmioty. Pozostałe kartoniki przedmiotów i zegarów miesza się ze sobą, a następnie rozkłada na planszy obrazkiem do dołu.

Mechanicznie gra opiera się na memory. Podstawowym ruchem jest odsłonięcie w swojej turze 2 kartoników. Jeśli widnieją na nich te same przedmioty, to umieszcza się je na dole planszy. Gdy przedmioty nie tworzą pary, z powrotem trzeba je zasłonić zapamiętując ich położenie. Atrakcyjność gry opiera się na kilku elementach mechaniki. Po pierwsze, w grze występuje presja czasu. Jeśli na odsłoniętym kartoniku pojawi się zegar, należy go wrzucić do dziury w planszy i przesunąć wskazówkę zegara. Czas płynie bardzo szybko, a trzeba zdążyć przed upływem 12 godzin. Po drugie, gracze współpracują ze sobą i podpowiadają sobie odnośnie położenia par przedmiotów. Wszystkim w końcu zależy na tym, by odgadnąć zawartość skrzyni.

Gdy wskazówka zegara wskaże godzinę 12, gracze wspólnie ustalają, jakie przedmioty kryją się w skrzyni. Trzeba więc podzielić się informacjami o położeniu zakrytych przedmiotów na planszy, czy przyjrzeć się przedmiotom znajdującym się na dole planszy. Na końcu liczy się przedmioty, które dzieci odgadły. Gra nie wprowadza wprost pojęcia przegrana-wygrana. Zadaje tyko pytanie – ile przedmiotów udało się graczom odgadnąć? To jest właśnie bardzo ciekawe zakończenie gry, które zachęca do kolejnej rozgrywki.

Podsumowanie

Mali detektywi są grą łączącą elementy gry detektywistycznej i kooperacyjnej z mechaniką zapamiętywania. Grą bardzo lubianą przez dzieci, pełną napięcia związanego z przestawianiem wskazówki zegara, poszukiwaniem par i w końcu odgadywaniem ukrytych przedmiotów. Losowe rozmieszczanie przedmiotów w skrzyni i na planszy czyni tę grę bardzo grywalną. Mechanika pozwala grać nawet 3 letnim dzieciom, a dzięki kooperacji zacierają się różnice w umiejętnościach, co zachęca szczególnie te młodsze lub mniej sprawne dzieci. Gra jest świetna, a pomysł z wydaniem serii gier kooperacyjnych dla przedszkolaków jest według mnie strzałem w dziesiątkę. Dzięki Egmoncie!

Link BGG

0 Udostępnień