Labyrinth

Kolejnym klasykiem wydawnictwa Ravensburger, który dzieci powinny poznać to Labyrinth. Gra została zaprojektowana przez niemieckiego psychologa Maxa Kobbert i od 1986 r. cały czas dostępna jest na rynku. Klasyczna wersja zdobyła kilka nagród: 2002 Japan Boardgame Prize Best Childgame Nominee, 1988 Årets Spel Best Family Game Winner, 1986 Spiel des Jahres Recommended, Primary Teacher Awards 2013 i 2015, Creative Play Awards 2013 i 2015. Gra doczekała się wielu implementacji bazujących na tej samej mechanice, w tym Master Labyrinth, która w 1991 r. zdobyła kilka nagród, m.in. Mensa Select Winner.

Labyrinth to gra dla dzieci i rodzinna. Mechanicznie jest bardzo prosta, a mimo to sprawia ogromną frajdę dzieciakom i ich mało grającym rodzinom. Moje dziecko, choć z wielu pieców jadło już chleb, zaciekawił ten tytuł i na pewno będzie wakacyjnym hitem wśród jej rówieśników. W końcu dzieci chcą się bawić, a nie ciągle przepalać zwoje od myślenia nad planszą.

Zbuduj labirynt

Na planszy zawierającej 16 stałych pól rozmieść w dowolny sposób 33 kafelki labiryntu. Są to drogi proste, zakręty i skrzyżowania, na których umieszczono 24 grafiki przedmiotów do zdobycia. Umieść swój pionek na odpowiadającym mu polu w rogu planszy i rozdaj karty celów wszystkim graczom po równo. Im masz mniej kompanów przy stole, tym więcej celów musisz zdobyć. Choć zawsze możesz umówić się przed grą na mniejszą liczbę kart, co szczególnie polecam w grze 2-osobowej lub jak masz mało czasu, a dziecko koniecznie chce zagrać.

Przejdź labirynt

Zauważ, że co drugi rząd/kolumna jest ruchomy. Kafelki nie przesuwają się gładko, ale taki urok ruchomych elementów, które obsługujesz ręcznie. Dla lepszego przemieszczania kafelków użyj obu rąk i będziesz zadowolony z efektu. W swojej turze podejrzyj wierzchnią kartę w stosie swoich ukrytych celów. Weź 1 kafelek, który nie zmieścił się na planszy i wsuń go do dowolnego rzędu/kolumny. W ten sposób wypchniesz kafelek po przeciwnej stronie i zmienisz układ ścieżek w labiryncie. Dopiero teraz przesuń swój pionek na dowolny kafelek, na który prowadzi ciągła ścieżka labiryntu. Pamiętaj, nie możesz przenikać przez ściany. W tym momencie stajesz przed 2 dylematami:

  • gdzie wsunąć posiadany kafelek,
  • gdzie przemieścić swój pionek.

Wiadomo, jak najbliżej twojego tajnego celu. Nie jest to jednak takie proste i oczywiste. Wiele razy zaskoczy cię zmiana układu ścieżek. Czasem zauważysz, że wcale nie musisz przesuwać kafelków, bo ciągłość ścieżek prowadzi wprost do tajnego celu. Cóż, najpierw musisz przesunąć ścieżki. W takich sytuacjach szukaj rzędu/kolumny, w którym zmiana nie ma wpływu na twoją ścieżkę. Choć nie zawsze się to udaje. Czasem mocno się napracujesz, by dojść do celu, leżącego gdzieś w oddali. Bywa też, że przeciwnicy odwalą za ciebie najcięższą robotę i pomkniesz do celu bez trudu. Wiele razy będziesz zaskoczony, ale pewnie też wkurzony, że ci nie za bardzo idzie zdobywanie skarbów. Gdy zdobędziesz wszystkie swoje tajne cele wróć na pole startowe. Choć szczerze powiedziawszy, gdy wśród moich współgraczy nie było remisów, nigdy nie wracaliśmy na start .

Ciekawa gra

Na obecne czasy nie jest to gra wybitna, ale nadal ciekawa i warta poznania. Odkąd pamiętam, sprawiała dzieciom ogromną frajdę i zawsze zachęcała rodziców do grania z dziećmi. Jest prosta, spokojna, elegancka, podoba się i wywołuje pozytywne emocje. Warto ją sprawdzić, szczególnie jeśli nie znacie zbyt wiele planszówek.

Link BGG

Grę można kupić w sklepie www.planszomania.pl

 

 

0 Udostępnień