Karczemne opowieści

Karczemne opowieści to gra uszyta na miarę graczy rodzinnych. Takich doświadczonych, z młodzieżą w domu. To gra, która mogłaby porwać ludzi zaczynających swoją przygodę z planszówkami. Jest szczególnie dobrym wprowadzeniem do karcianych gier quasi deck-buildingowych. Quasi, bo tu mechanizm sięga tylko częściowo do budowania talii, a bliżej mu do zarządzania ręką.

W Karczemnych opowieściach będziesz zbierać kompanię. Im będzie większa, tym większa siła perswazji i większa pomoc przy realizowania celów. Każde twoje działanie będzie na końcu nagrodzone punktami zwycięstwa: za wypełnione wyzwania (zdobyte kafelki), za rodzaj bohaterów w kompanii, a także, po połączeniu w/w elementów, za wykorzystanie talentów (zgodność symboli pomiędzy kafelkami a kartami). Gra jest tak pomyślana, że dużych różnic między wynikami graczy nie ma. Liczy się jednak każdy punkcik pieczołowicie wypracowany.

Istotą gry są karty. Na każdej znajdziesz nazwę bohatera, koszt werbunku, siłę perswazji, punkty zwycięstwa za rodzaj bohatera, umiejętności specjalne i 2 rodzaje ikon: znajomości terenu wykorzystywane przy zdobywaniu kafelków, oraz talentu – istotne przy podliczaniu punktów. W ramach tej samej postaci, karty nie powtarzają się, bo mają różne kombinacje ikon terenu. Karty dzieli się na 2 grupy: do wersji podstawowej, oraz wykorzystywane w wersji zaawansowanej. W grze znajdziesz również 36 kafelków wyzwań, a na nich punkty zwycięstwa, ikonę talentu i 1-4 ikon znajomości terenu (zawsze ten sam rodzaj na każdym kafelku).

Rozgrywka trwa 9 rund, w takcie której gracze kolejno wykonują wybrane przez  siebie akcje. W swojej turze możesz:

  • Zagrać kartę awersem do góry, jako gotową do działania postać. Wykładasz tę kartę na stół przed siebie i możesz skorzystać z jej umiejętności specjalnej.
  • Zagrać kartę rewersem do góry, jako postać wyczerpaną. Teraz możesz zwerbować nową postać do ręki lub podjąć wyzwanie i zdobyć kafelek. Podczas werbunku siła perswazja (liczby na kuflu) twoich gotowych postaci musi być równa lub wyższa od kosztu powołania wybranej przez ciebie karty bohatera. Po zdobyciu nowej karty obracasz te wykorzystane do werbunku rewersem do góry (stają się wyczerpane). Chcąc zdobyć kafelek musisz mieć tyle gotowych postaci, ile jest symboli terenu na kafelku, również na tych kartach muszą widnieć te same symbole terenu.
  • Zagrać zestaw takich samych kart (akcja specjalna), co pozwala na wielokrotne (zależne od liczby kart) wykorzystanie zdolności karty.

Atrakcyjność mechaniki polega na umiejętnym wyborze kart i akcji, oraz łączeniu ze sobą zdolności specjalnych kart. To właśnie tworzenie kombosów. Zdolności kart dotyczą w większości postaci i kafelków wyzwań. Działają z korzyścią dla gracza, można niektóre wykorzystać przeciwko współgraczom. Interakcja choć niewielka, potrafi zepsuć plany. Na szczęście istnieje możliwość obrony przy pomocy 2 rodzajów kart. W wersji podstawowej wykorzystuje się 10 typów kart, w wersji zaawansowanej 15. To już naprawdę sporo.

Podsumowanie

Pod względem mechanicznym gra jest bardzo ciekawa. Podoba mi się mechanizm zagrywania kart jako gotowe lub wyczerpane. Podoba mi się różnorodność kart, humorystyczne nazwy bohaterów, powiązanie ikonograficzne kart i kafelków. Podoba mi się możliwość łączenia zdolności, walka o punkty zwycięstwa do samego końca i to poczucie, że po 9 rundzie można by jeszcze coś zrobić , a tu już koniec. Podoba mi się dobra skalowalność i ciekawe wprowadzenie w świat gier karcianych. To wszystko zostało dobrze przemyślane.

Na fajność gry wpływa również jej odbiór wizualny. Nie ma co ukrywać. Gra jest brzydka. Grafiki na kartach są w porządku, te na kafelkach już słabiutkie. Za to kolorystyka okropna. Czerwona skóra bohaterów, róże, fiolety, brzydkie tonacje. Szkoda. Bo mogła to być gra, którą z przyjemnością wyciągałabym do rozgrywek z młodzieżą. Młodzi gracze nie oceniają gry po treści. Liczy się efekt. Dopiero z czasem, zauważają dobro płynące z mechaniki. Niestety, tu zbyt późno, by chcieć jeszcze grać.

Liczba graczy: 2-4; wiek: 12+, czas gry: 30-60 minut

Link BGG

0 Udostępnień