Bąbelsy

Bąbelsy to ciekawa dwuosobowa gra logiczna z trybem solo, która jest planszową implementacją gier cyfrowych. Wierzcie mi, zwykłe stukanie palcem po komórce nie daje takiej satysfakcji jak samodzielne myślenie i operowanie elementami gry. Ta gra, prócz ogromnej frajdy z rozgrywki, daje poczucie świetnie spędzonego czasu i jest doskonałym oderwaniem się od trudów dnia codziennego. Szczególnie wtedy, gdy w domu nie ma zbyt wielu chętnych do rozgrywek osób.

Bąbelsy to małe, kolorowe stworzenia, o które zabiegasz by zadomowiły się na twojej planecie. Możesz je sprowadzać tylko parami. Podobnie jak twój przeciwnik. Na Twojej planecie nie ma zbyt wiele miejsca, a dążysz do tego, by mieć jak najwięcej bąbelsów. Graj więc tak, by przynajmniej 3 bąbelsy w danym kolorze stworzyły linię w poziomie lub pionie. Wtedy odkładasz je jako punkty zwycięstwa i robisz miejsce na następne. Wygrasz jeśli będziesz miał więcej tak zdobytych bąbelsów niż przeciwnik.

Gdzieś w odległej galaktyce

Rozgrywka toczy się na wąskiej planszy przedstawiającej 2 planety z miejscem na 20 bąbelsów i ze strefą między nimi – na niebie może zmieścić się 10 bąbelsów losowo dobieranych z woreczka. Bąbelsy są w 6 kolorach, przy czym 1 z nich – czarny – służy do ograniczania miejsca na planecie gracza, a tym samym utrudnia grę.

Na początku gry wybieracie poziom trudności i blokujecie czarnymi bąbelsami (3-5) określone miejsca na swoich planetach. Następnie umieszczacie na niebie bąbelsy w określonych kolorach i miejscach. Zaczynasz grę. Dokładasz do nieba 2 bąbelsy z woreczka (pomijasz w 1 turze), zamieniasz miejscami 2 sąsiadujące bąbelsy na niebie, wybierasz 2 sąsiadujące ze sobą w pionie lub poziomie (te bliżej ciebie) i działasz na nie grawitacją. Spadają na twoją planetę w tych kolumnach, w których były i w tej samej kolejności. Zasiedlają twoją planetę. Pora na twojego przeciwnika, który ta samo kombinuje ze zdobyciem właściwych bąbelsów.

W chwili, gdy po opadnięciu bąbelsów zauważysz, że ten sam kolor tworzy w pionie lub poziomie układ 3 żetonów, to ściągasz je z planszy i zdobywasz punkty zwycięstwa. Z nimi ściągasz wszystkie inne bąbelsy w tym samym kolorze i przylegające do trójki w pionie lub poziomie. Pamiętaj, nigdy na skos. Jeśli grasz z dzieckiem tylko ściągaj bąbelsy. Jeśli grasz z kimś doświadczonym korzystaj z przypisanych bąbelsom mocy. Po ściągnięciu z planszy nadal działa grawitacja i przesuwasz w dół wszystkie swoje bąbelsy, które znajdowały się nad tymi ściągniętymi z planszy.

A jakie są specjalne moce? Różnorodne, ale mocno ubarwiające rozgrywkę. Możesz dzięki bąbelsom:

  • żółtym – zabrać 1 własny bąbels do swojej strefy punktacji.
  • zielonym – zamienić miejscami 2 przylegające do siebie bąbelsy na twojej planecie.
  • czerwonym – robisz to co z zielonymi, ale u przeciwnika.
  • fioletowym – wysyłasz 1 swojego bąbelsa do tej samej kolumny u przeciwnika (o ile jest tam wolne pole)
  • niebieskim – wysyłasz z nieba po stronie przeciwnika 1 bąbelsa na jego planetę.
  • czarnym – zdobyć dodatkowy punkt jeśli usuniesz go z planszy mocą innych bąbelsów.

Gra kończy się: jeśli zabraknie bąbelsów w woreczku, wtedy zwycięża gracz z największą liczbą punktów lub gdy gracz będzie miał zapełnioną całą planetę i nowo spadające bąbelsy nie znajdą na niej miejsca, wtedy ten gracz przegrywa.

Bąbelsowa zabawa

Moja córka stwierdziła, że to świetna gra. Z koleżanką gra bez mocy specjalnych, ze mną z mocami. Każda wersja dwuosobowa jej się podoba. Mnie również, choć też bardzo lubię wariant solo. Wydaje mi się nawet trudniejszy, szczególnie od 10-tej misji. Wkurzające są czarne bąbelsy blokujące miejsca na planecie i niemoc względem nich. Emocje też płyną z szybkiego zapełniania planety, z ciasnoty, z losowego doboru bąbelsów czy ich podbierania przez przeciwnika. Są to jednak pozytywne emocje, to swoiste napięcie potrzebne w każdej grze, by zapadła w pamięć i by chciało się do niej wracać. W Bąbelsy chce się grać, bo jest atrakcyjna wizualnie i mechanicznie. Jej dużym atutem są proste zasady, szybkie do wyjaśnienia, ma też dobrą ściągę z mocy specjalnych we wnętrzu pudełka. Nadaje się do popołudniowej kawki, do wieczornego grania po ciężkim dniu, gdy mało graczy w domu. Dla przyjemności, dla lekkiego główkowania. Polecam!

Link BGG

Grę kupicie w sklepie www.planszomania.pl

0 Udostępnień