Domek – Słoneczna 156

Wakacje to dobry czas na granie w planszówki i wciąganie w nie swoich dzieci. Moje już dawno wciągnięte, ale i tak dostarczam córce ciągle nowych planszówkowych wrażeń. Niedawno rozmawiałam z nią, co by poleciła na wakacje dla rodzin. Bez zastanowienia powiedziała, że Domek, ale koniecznie z dodatkiem.

Gra Domek została laureatem konkursu Gra Roku 2017 w kategorii Gra Roku dla Całej Rodziny oraz Najlepszy debiut. To wspaniała nagroda dla świetnej gry rodzinnej. Po raz pierwszy o tej grze pisałam dla was w 2016 r. Dziś opowiem o dodatku do tej gry, który koniecznie trzeba mieć. Zapraszam więc pod adres Słoneczna 156 – to również nazwa dodatku, która mówi wiele.

Dodatek utrzymuje klimat gry podstawowej. Jest ciepło, przytulnie, pięknie, kolorowo, ale też z pomysłem. W pudełku znajduje się naprawdę sporo elementów: 2 plansze domków, 48 kart pomieszczeń i dodatków, nowe żetony wyposażenia, notes, mała dwustronna plansza doboru kart, 12 kart planu budowy oraz 12 kart przyjaciół.

Rozgrywka dla 5-6 osób

Domek jest piękna grą rodzinną, o bardzo przystępnych i intuicyjnych zasadach. Na spotkaniach rodzinnych, szczególnie z ludźmi nie grającymi w planszówki okazał się to tytuł wyśmienity. Brakowało w nim jednak możliwości rozgrywki w większym gronie. Teraz wystarczy przenieść się pod nowy adres Słoneczna 156, by zaspokoić potrzeby większej liczby chętnych do grania.

Wystarczy dołożyć do toru do dobierania kart dodatkową planszę z polami na karty dla 5 i 6 osób, wtasować odpowiednio oznaczone karty, dołożyć 5 nowych żetonów wyposażenia i wszyscy są szczęśliwi. Rozgrywka nadal trwa 12 rund w oparciu o tę samą mechanikę dobierania kart i rozbudowy pomieszczeń w domu. Oczywiście w talii pomieszczeń i dodatków pojawiło się kilka nowości:

  • siłownia, którą można umieścić w dowolnym miejscu domu, od piwnicy po górne piętra;
  • rzutki jako wyposażenie, potrzebujące pomieszczenie złożone z minimum 2 kart, na dowolnym poziomie domu;
  • 3 narzędzia pozwalające na: podejrzenie kart dachu i ewentualną podmianę 1 z nich; ponowne wylosowanie kart na tor dobierania; zdobycie dodatkowych punktów za każdą zdobytą kartę narzędzia;
  • 2 pomocników: hydraulik zwiększa liczbę punktów za łazienki, zaś inżynierka łączy te same pomieszczenia sąsiadujące ze sobą w pionie.

Karty plany budowy

Te 12 kart wpływa na sposób zagospodarowania domków graczy. Na początku gry każdy dostaje 2 niejawne karty (za 3 i 5 punktów). Ich realizacja nie jest obligatoryjna, ale w walce o punkty bardzo ważna. Karty te określają liczbę wymaganych pomieszczeń, ich lokalizację, wzajemne położenie, a także liczbę i położenie wyposażenia. Przykładowo: 2 sypialnie w domu sąsiadujące z łazienkami, duży salon na pierwszym piętrze, brak garażu i pokoju dziecięcego. Punkty otrzymuje się tylko za 1 z tych kart.

Karty przyjaciół

Karty te przynoszą graczom dodatkowe punkty. Chcąc je zdobyć trzeba spełnić określone wymogi co do liczby i rodzaju sąsiadujących ze sobą pomieszczeń na danym piętrze domku. Odpowiednie warunki pozwalają graczom na umieszczenie właściwej karty przyjaciół przy danym piętrze. Karty te są jawne od początku gry i stanowią pulę 2 razy większą od liczby graczy.

Wariant solo

Choć konkurencji w postaci współgraczy tu nie ma, to jednak można konkurować samemu ze sobą i walczyć o coraz lepsze wyniki. O tym, jakim jesteś budowniczym dowiesz się z tabeli punktacji. Rozgrywka toczy się praktycznie na takich samych zasadach jak w wersji podstawowej. Są drobne zmiany w liczbie kart na planszy do dobierania i w stosie kart dodatków, do tego dokłada się karty planów budowy i gra gotowa. Jest też zmiana dotycząca pierwszego pola z toru dobierania kart – zamiast znacznika pierwszego gracza można dobrać kartę dekarza, dostawcy lub dobrać dodatkowe karty planów budowy. W przypadku tych ostatnich, punkty można otrzymać za obie karty.

Wrażenia

Są 2 powody, dla których trzeba ten dodatek mieć. Po pierwsze, karty znów dostarczają wysokich lotów wrażeń estetycznych. Grafiki na kartach są niepowtarzalne i co tu dużo mówić – zachwycają. Wraz z tematyką sprawiają, że gra jest ciepła, radosna, słoneczna i prawdziwa. Spełnia marzenia wielu ludzi o własnym kącie, dosyć obszernym, dobrze zagospodarowanym i właściwie wyposażonym. Domek okazał się przyjazny i otwarty dla wielu gości.

Po drugie, nie ma w tym dodatku niepotrzebnych elementów. Wszystko ma swoje miejsce i swój cel. Świetnie, że rozszerzono liczbę graczy, świetnie, że wprowadzono nie taki łatwy w rozegraniu wariant solo. Bardzo podobają mi się nowe karty rozszerzające talie podstawowe i wprowadzające nowe elementy strategiczne w postaci planów budowy czy kart przyjaciół. Ta sama mechanika, ale z nowymi celami świetnie działa. Słoneczna 156 pogłębia rozgrywkę, trzeba więcej kombinować i planować. Dodatki można ze sobą swobodnie łączyć, ale trzeba pamiętać, że nie zawsze uda się zrealizować wszystkie zaplanowane cele.

Ze Słoneczną 156 to nadal świetna gra rodzinna, choć na pewno ciut bardziej wymagająca. Dla posiadaczy Domku – must have. Dla wahających się – must have.

Grę kupicie w sklepie www.planszomania.pl

Link BGG

 

0 Udostępnień