Patchwork express

Patchwork to gra, która obecnie zajmuje 58 miejsce w ogólnym rankingu BGG (na 100 000 gier), 2 miejsce w kategorii gier abstrakcyjnych i 3 miejsce w kategorii gier rodzinnych. Jest to 2-osobowa gra zaprojektowana przez Uwe Rosenberga, autora świetnych gier ciężkiego kalibru. Po 4 latach od premiery tej świetnej gry, na rynku pojawiła się uproszczona wersja – Patchwork express.

Graczy znających Patchwork zachęcam do przejrzenia krótkiego zestawienia różnic między grami, zamieszczonego w tabeli i do podsumowania. Pozostałych moich czytelników zachęcam do zapoznania się z całym tekstem.

W pudełku

Patchwork express to logiczna układanka, w której gracze zdobywają skrawki materiału i układają je na planszy kołdry. Każdy gracz otrzymuje kwadratową planszę zawierającą 49 pól, na których układać będzie żetony skrawków materiału. Skrawki mają różne kształty, od zwykłych prostych, zapełniających 1 pole kołdry, do bardziej skomplikowanych, zapełniających do 5 pól planszy. Skrawki są w różnych kolorach i wzorach, tak jak na patchwork przystało. W dodatku dzieli się je na 2 rodzaje: niebieskie i w pozostałych kolorach. Koszt elementów waha się od 0 do 6 guzików (waluta w grze), a zdobycie skrawka powoduje przesunięcie znacznika na polu czasu od 1 do 4 pól. Walutą są guziki, które, prócz początkowego darmowego kapitału w wysokości 5, zdobywa się na polu planszy czasu i dzięki zakupionym skrawkom materiału. W grze korzysta się również z planszy czasu wyznaczającej: kolejność grania, moment zdobycia guzików i kawałków specjalnych o wymiarze 1×1, moment zakończenia gry czy służący do wykonania jednej z akcji dostępnej w grze. Stąd każdy gracz na tej planszy musi mieć 1 drewniany znacznik. Ostatnim elementem jest 1 drewniany pionek neutralny, wyznaczający możliwe do zdobycia skrawki materiału.

Zestawienie różnic

Patchwork

Patchwork express

Specjalne kawałki materiału 5 6
Skrawki materiału 33 23
Wielkość skrawków materiału Małe Duże
Kształty skrawków O 14 więcej bardziej skomplikowanych 2 nowe kształty, mniej skomplikowane
Koszt skrawków i liczba pól czasu Większy Mniejszy
Wymiary planszy kołdry 9×9 pól 7×7 pól
Liczba pól planszy czasu 54, dwustronna 30, jednostronna
Liczba guzików na planszy czasu 9 7
Żetony guzików Małe, 50 sztuk, wartość: 1, 5, 10, 20 Duże, 31 sztuk, wartość: 1, 2, 5
Żeton specjalny 7×7 Jest Brak
Zasady

W Patchwork express jest inne początkowe rozłożenie skrawków materiału. Część skrawków dokładana jest gdy na polu gry zostanie 5 innych niż niebieskie. Kawałki specjalne ułożone są na polach planszy czasu, a nie między nimi – by je zdobyć trzeba stanąć lub minąć pole. Nie ma premii za kwadrat 7×7 pól.

Zasady gry

Wokół planszy czasu należy rozłożyć w dowolny sposób 15 kolorowych żetonów skrawków materiału. Niebieskie skrawki odkłada się na bok. Tuż za najmniejszym skrawkiem (o wielkości 3 pól), w kierunku ruchu wskazówek zegara, ustawia się neutralny pionek. Każdy gracz rozpoczyna grę z 5 guzikami. W swojej turze gracz wykonuje 1 z 2 dostępnych akcji. Może:

  • Przesunąć się i otrzymać guziki. Gracz przesuwa swój pionek na planszy czasu na pole znajdujące się tuż przed pionkiem przeciwnika. Gracz otrzymuje z banku tyle guzików, ile przebył pól.
  • Kupić skrawek materiału. Gracz wybiera 1 dowolny skrawek materiału z 3 znajdujących się przed neutralnym pionkiem (w kierunku ruchu wskazówek zegara). Płaci za niego cenę wskazaną na skrawku, umieszcza go na swojej planszy kołdry i przesuwa znacznik na planszy czasu o liczbę wskazaną na wziętym właśnie skrawku.

Podczas zapełniania planszy kołdry należy tak układać skrawki, by nie nachodziły na siebie i wypełniały pole planszy, zgodnie z wyznaczoną siatką. Położony skrawek pozostaje na tym miejscu do końca gry. Niebieskie skrawki dokłada się do pola gry w chwili, gdy wokół planszy czasu zostanie 5 kolorowych skrawków. Układa się je za neutralnym pionkiem.

Na planszy czasu znajdują się 2 rodzaje symboli specjalnych. Pierwszy rodzaj zawiera skórzaną łatkę, czyli materiał zapełniający dokładnie 1 pole na planszy kołdry. Zdobywa go gracz, który jako pierwszy zatrzyma się lub minie pole z tym elementem. Drugi rodzaj przedstawia guzik i znajduje się na łączeniu pól toru. Minięcie guzika oznacza, że gracz otrzymuje tyle guzików z banku, ile guzików ma na wszystkich zdobytych skrawkach swojej kołdry. Położenie pionków graczy na planszy czasu wyznacza również kolejność grania. Zawsze turę rozgrywa gracz, którego pionek znajduje się na ostatnim miejscu (bliżej początku toru).

Koniec gry następuje, gdy oba pionki dotrą do ostatniego pola na torze czasu. Gracze sumują liczbę zdobytych guzików i odejmują podwojoną liczbę niezapełnionych pól na swojej planszy. Zwycięża gracz z największa liczbą punktów zwycięstwa.

Podsumowanie

O oprawie graficznej klasycznego Patchworka opowiem pewną anegdotę. 4 lata temu bawiłam się z moją córką w sklep z dywanami. Dywanami były właśnie żetony skrawków materiału z tej gry. Podjeżdża Emma z Lego Friends do sklepu i ustami mojej córki mówi: „Poproszę dywan dla teściowej. Najbrzydszy z brzydkich jakie ma pani w magazynie”. W Patchwork express nie ma już takich brzydactw. Wzory są milsze dla oka, kolorystyka również, jest więcej elementów z takim samym deseniem. Graficznie ta wersja bardziej nam się podoba, choć w rzeczywistości nikt by mnie nie namówił na posiadanie w domu patchworka w takie wzorki.

Mechanika względem pierwowzoru nie uległa istotnym zmianom, co możecie przeczytać w zamieszczonej powyżej tabelce. Odczuwalne są tylko 2 zmiany. Po pierwsze, zmiana mechaniczna związana z dołożeniem niebieskich skrawków do pola gry. Te skrawki ratują sytuację graczy na planszach ich kołder. Są tanie, nawet za zero guziczków i co najważniejsze mają bardzo pożądane kształty. Dobrze zapycha się nimi dziury na planszy. Po drugie, zmiany dotyczące elementów gry – pozostałe kolorowe skrawki są w bardzo przyzwoitych cenach. Przez to są łatwiej dostępne. Kształty mają też niezbyt wymyślne, więc dobrze układa się je na planszy kołdry.

Patchwork express to bez wątpienia uproszczenie pierwowzoru. Bardzo przyjemne, przyjazne początkującym, przyjazne dzieciom, przyjazne seniorom. Uczy zarządzania zasobami, dokonywania prostych wyborów, balansowania między chęcią zakupu, a oszczędnością, przewidywania ruchu przeciwnika, prostego przeliczania zysków i strat, umiejętnego zapełniania pola gry skrawkami, dokładania ich tak, by zapełniały jak największą płaszczyznę. Mimo uproszczenia gra nie straciła wiele z emocji jakie odnalazłam w pierwowzorze. Owszem, mniejsze jest napięcie, wszystko lżej przychodzi, straty są mniejsze i jest mniej główkowania. Jednak nadal to dobra gra.

Jako gracz z doświadczeniem wybieram Patchwork. Jako gracz wciągający innych do hobby wybieram Patchwork express i polecam do wszystkich domów, w których dzieciak chce grać z rodzicem, dzieciaki chcą grać między sobą, albo chcecie zachęcić babcię i dziadka to ciekawej formy spędzania wolnego czasu. Uczciwie mówiąc, kto ma Patchworka w domu, to Expressu nie potrzebuje, ale w celach prezentowych nowość od Lacerty sprawdzi się doskonale.

Link BGG

Grę kupicie w sklepie www.planszoweczka.pl i www.planszomania.pl

 

0 Udostępnień