Koncept Kids: Zwierzaki

Gra Koncept Kids: Zwierzaki zdobyła prestiżowy tytuł Zabawka Roku 2018 przyznawany przez portal Zabawkowicz.pl dla najbardziej wartościowych, mądrych i bezpiecznych zabawek i gier. Gra opiera się na mechanice wielokrotnie nagradzanej gry imprezowej – Koncept, która to zawitała na stoły graczy w 2013 r. Koncept w obu odsłonach to specyficzne kalambury, które niesamowicie wciągają.

Koncept Kids: Zwierzaki jest przeznaczony dla dzieciaków już od 4 roku życia. Zgodnie z informacją na pudełku można w nią zagrać w 2-12 osób. Znajdzie więc miejsce w domu, w którym rozgrywki prowadzi się często w układzie rodzic-dziecko, ale też w przedszkolach, na szkolnej świetlicy czy nawet w klasach początkowego nauczania.

Pudełko pełne zwierzaków

Po wyciągnięciu planszy i instrukcji z pudełka od razu zauważycie klimatyczną wypraskę. Owszem, elementów w niej niewiele, ale za to są dobrze posegregowane i ułożone na kształt śladu zostawionego przez dzikie zwierzę. Wypraska mieści w sobie: funkcjonalne plastikowe ramki i podstawkę na kartę, 110 kart i planszę. Istotę gry stanowią te 2 ostatnie elementy. Karty zawierają wyraźne rysunki zwierząt, narysowane tak by zaciekawić odbiorców, a jednocześnie odwzorowujące rzeczywistość. Zostały podzielone na 2 rodzaje: z niebieską ramką to zwierzęta typowe, łatwe do opisania i nazwania, z czerwoną ramką to zwierzęta mniej znane lub trudniejsze w charakterystyce. Z tej ostatniej grupy sama miałam problem z nazwaniem ponad 10 zwierząt, niektóre z nich udało mi się zidentyfikować np. rohatyniec, rudzik, ptaszor (ryba latająca), narwal, skolopendra czy pomrów, reszta jest nadal zagadką.

Drugim bardzo istotnym dla rozgrywki elementem jest plansza. Jest duża, z wyraźną ikonografią i służy do udzielania podpowiedzi. Na niej umieszcza się plastikowe ramki, którymi oznacza się cechy danego zwierzęcia. Cechy obejmują: miejsce zamieszkania, sposób odżywiania, bezpieczeństwo (łagodne/agresywne), kolor, szybkość, tryb życia (dzienny/nocny), sposoby poruszania się (np. wspinanie, pływanie, pełzanie), cechy wyglądu zewnętrznego (np. pióra, pancerz, kopyta, kolce, rogi), rozmiar i siłę. Jak widzicie, jest spory wybór cech.

Łebski ryś a może tygrys olimpijczyk?

Celem gry jest odgadnięcie nazw 12 zwierząt podczas 1 rozgrywki. Tyle właśnie losowo dobranych kart uczestniczy w grze. Na koniec rozgrywki gracze sprawdzają poziom swojej wiedzy. Zgodnie z załączoną w instrukcji tabelą możecie dostać 6 różnych tytułów, zaczynając od słodkiego kociaka (0-5 punktów) aż po legendarnego lwa (12 pkt.). Nazwy bardzo podobają się dzieciakom i chętnie sprawdzają lub pytają o zdobyte tytuły.

Jest to gra kooperacyjna, w której 1 osoba dorosła stara się odgadnąć nazwę zwierzęcia z wylosowanej karty, a pozostali uczestnicy udzielają podpowiedzi, umieszczając plastikowe ramki na planszy, na polach opisujących dane zwierzę. Osoba zgadująca może podać dowolną liczbę nazw, a dzieci odpowiadają tylko TAK/NIE. Odgadnięta nazwa to 1 pkt zwycięstwa. W 1 rozgrywce korzysta się z 12 kart niebieskich, czerwonych lub dowolnych.

Powyższe zasady dotyczą dzieci najmłodszych, od 4 roku życia. Gra oferuje jeszcze 3 warianty, pozwalające urozmaicić grę lub podnieść poziom trudności, co jest szczególnie ważne dla troszkę starszych dzieciaków. Można odwrócić role, dzięki czemu to dziecko będzie zgadywało wszystkie karty. Można zmienić poziom trudności grając z trudniejszymi kartami (czerwone). Można też wprowadzić zasadę, w której 1 dziecko podaje podpowiedzi, a reszta zgaduje. Tu jednak korzysta się z 24 kart, w swojej turze dziecko losuje 2 karty i z nich wybiera taką, którą będzie mu łatwiej opisać przy pomocy ikon na planszy.

Wszystkie dzieciaki kochają zwierzaki

Koncept Kids: Zwierzaki to świetna gra dla dzieciaków w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dla młodzieży i dorosłych jest za prosta, ale gracz z tej grupy z przyjemnością wcieli się w mistrza gry  lub zgadującego, byle móc mądrze i przyjemnie spędzić czas z dziećmi. Oryginalny Koncept to gra dla 4-12 graczy, zaś w wersji Kids można z dużą przyjemnością grać już w 2 osoby. Dużym plusem tej gry jest krótki czas rozgrywki, około 20 minut, co ma szczególne znaczenie dla przedszkolaków lub bardzo niecierpliwych dzieci. Rozgrywka na 12 kart mija nie wiadomo kiedy i dzieciaczki bardzo mocno się w nią angażują.

Dzieci nie muszą mieć dużej wiedzy o zwierzętach, cechy wyglądu odczytują z kart, pozostałe mogą znać z bajek czy filmów przyrodniczych, opowieści rodziców, z zajęć w przedszkolach i szkołach. Mogą też wiele się nauczyć, szczególnie wtedy, gdy rodzic okaże się bajarzem i co nieco wie o zwierzętach. Wiedzę mogą również chłonąć od innych dzieci. W końcu to gra kooperacyjna, do której każdy dokłada swoją własną cegiełkę wiedzy.

Gra podoba się dzieciakom i to bardzo. Jest prosta, szybka, angażująca. Tematycznie jest strzałem w 10, bo wszystkie dzieciaki kochają zwierzaki. Ma bardzo duże walory edukacyjne, ale zawoalowane mechaniką kalamburów i gry kooperacyjnej. Szczególnie ten ostatni aspekt bardzo mi się podoba. Każdej osobie zależy na wspólnej wygranej, dlatego uczestnicy dają z siebie wszystko by i odpowiedzi, i podpowiedzi były jak najlepsze. Dzieci muszą współpracować, a nie konkurować. Tym młodszym przychodzi to znacznie łatwiej niż tym ciut starszym, wiedzącym już co znaczy być lepszym od innych. Miłym aspektem mechaniki jest sposób rozstrzygnięcia wygranej – ona jest zawsze, nieważne ile punktów osiągną dzieci, zaś chęć osiągnięcia wyższych wyników napędzają pomysłowe nazwy poszczególnych poziomów.

Grę jak najbardziej polecam!

 

Link BGG

Grę kupicie w sklepie www.planszomania.pl

 

 

 

0 Udostępnień