Memoriał Urszuli Marciniak

Dzisiaj odbyły się w całej Polsce eliminacje szkolne do III Memoriału Urszuli Marciniak. Są to otwarte zawody w rozwiązywaniu łamigłówek diagramowych organizowane przez Fundację Matematyków Wrocławskich, Instytut Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydawnictwo Logi. Celem jest szerzenie i popularyzowanie logicznego myślenia oraz podniesienie kultury matematycznej wśród Polaków, a jednocześnie upamiętnienie i kontynuowanie dzieła Urszuli Marciniak.

W tym roku zawodnicy startowali indywidualnie w jednej z kategorii:

  • BENIAMINKI (klasy 1-3 SP)
  • MŁODZICY (klasy 4-6 SP)
  • JUNIORZY (klasy 7-8 SP i klasy 3 GM)
  • SENIORZY (klasy 1-4 szkół ponadgimnazjalnych)
  • DOROŚLI (studenci, nauczyciele, rodzice i inni miłośnicy łamigłówek).

Wśród zadań eliminacyjnych i półfinałowych mogą się znaleźć łamigłówki diagramowe typu: piramidy (wieżowce), lampki, wielokropki, łamigłówki architekta, kakuro, sudoku (klasyczne lub zmodyfikowane).

Piramidy

Zadanie polega na ustawianiu piramid o wysokościach od 1 do n, tak by w każdym rzędzie i kolumnie znalazły się piramidy każdej wysokości zgodnie z opisem znajdującym się na brzegach diagramu. Te liczby oznaczają ile piramid widać w rzędzie z danego miejsca (np. 1 oznacza, że widać jedną, najwyższą piramidę).

Lampki

W tej łamigłówce należy tak rozmieścić lampki, aby oświetliły wszystkie białe pola, a liczba lampek wokół czarnych pól ma być zgodna z zapisaną tam liczbą. Dodatkowo lampki nie mogą wzajemnie się oświetlać.

Wielokropka

To łamigłówka, w której należy poprowadź pętlę łącząc kropki, zgodnie z opisem w diagramie. Każda cyfra w kratce oznacza, po ilu bokach tej kratki biegnie pętla, która nie może się nigdzie przecinać, urywać, ani stykać sama ze sobą rogiem.

Łamigłówki architekta

To łamigłówka, w której gracz przy każdym domku umieszcza zbiornik z gazem, pamiętając, że:

  • każdy domek musi być połączony ze swoim zbiornikiem jednym z boków (nie rogiem!);
  • pola ze zbiornikami nie mogą stykać się ze sobą ani bokiem, ani rogiem;
  • liczby przy brzegach określają ile powinno być zbiorników w rzędzie.

Krzyżówki liczbowe

Zwane są inaczej Kakuro i polegają na wpisywaniu w puste pola cyfr od 1 do 9 tak, by suma wpisanych cyfr równa była wartości wskazanej w danym rzędzie lub kolumnie. Dodatkowo, w obrębie jednej sumy cyfry nie mogą się powtarzać.

Sudoku

To przykład łamigłówki diagramowej, którą zna chyba każdy. Zadanie polega na wpisywaniu w kratki cyfr od 1 do 9, a w każdym wierszu, w każdej kolumnie i w każdym pogrubionym kwadracie 3×3 cyfry nie mogą się powtarzać.

 

O Uli Marciniak

Ula urodziła się w Warszawie w 1977 r. Ukończyła studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Była też zamiłowaną poetką, designerką, fotografką i podróżniczką. Od dzieciństwa uwielbiała wymyślać dla innych zagadki, łamigłówki, puzzle, rebusy i gry planszowe. Swoją pasją chciała się dzielić ze wszystkimi. Dwa lata po studiach założyła wydawnictwo Logi i rozpoczęła cykliczne wydawanie początkowo zeszytów z obrazkami logicznymi, a wkrótce szerokiej gamy łamigłówek logicznych w formie papierowej i elektronicznej. Ula prowadziła firmę z wielką pasją. Swoimi zeszytami sponsorowała niezliczoną ilość szkolnych konkursów, a egzemplarze archiwalne wysyłała do zakładów karnych. Egzemplarze “Obrazków logicznych” i “Logi-mixów”, które wyszły spod jej ręki, od samego początku otrzymywali także laureaci wszystkich konkursów organizowanych przez Fundację Matematyków Wrocławskich. W 2016 r. po ciężkiej chorobie zmarła, a jej dzieło jest nadal kontynuowane przez rodzinę i przyjaciół.

Memoriał w Trzebini

Do konkursu przygotowywałam się z córką kilka dni (teraz wiem, że to stanowczo za mało) i powiem tylko tyle, że cieszy mnie poświęcony czas na naukę. Ciekawie spędziłam czas z dzieckiem, poznałyśmy nowy typ łamigłówek, które okazały się wciągające i emocjonujące. Nie myślcie jednak, że ich rozwiązywanie to bułka z masłem. Wymagają ogromnej cierpliwości, znajomości technik rozwiązywania i doświadczenia. Na to ostatnie trzeba dużo czasu. Obie uczyłyśmy się na łamigłówkach dostępnych na stronie wydawnictwa Logi i tych dostępnych w Internecie.

W Szkole Podstawowej nr 8 w Trzebini eliminacje przeprowadziła nasza szkolna matematyczka – pani Gabriela Dolińska, a udział wzięło 13 osób, w tym moja 10-letnia córka i ja. Eliminacje szkolne trwały 45 minut, a każdy uczestnik rozwiązywał zadania na odpowiednim poziomie trudności. Na mojej karcie zadań pojawiły się 4 typy łamigłówek o 2 stopniach trudności, łącznie 8 zadań. Z niektórymi zadaniami nie poradziłam sobie, ale i tak jestem zadowolona z końcowego wyniku. Trzeba się cieszyć drobnostkami ? Dodam, że zwycięzcy kategorii “seniorzy” i “dorośli” (najlepsze 2 osoby) mogą brać udział w Mistrzostwach Polski w Łamigłówkach organizowanych przez Fundację Rozwoju Matematyki Rekreacyjnej Sfinks z pominięciem eliminacji internetowych. Zwycięzcy Mistrzostw Polski biorą udział w Mistrzostwach Świata w Łamigłówkach organizowanych przez World Puzzle Federation. Ja tak wysoko nie mierzę, ale kto wie, może ktoś z was osiągnie taki sukces?

Materiały o memoriale i Urszuli Marciniak pochodzą od organizatorów, grafiki ilustrujące łamigłówki pochodzą ze strony wydawnictwa Logi i z Internetu.

0 Udostępnień