Magazynier

A może by tak się przekwalifikować i zostać magazynierem? Z pracy umysłowej przejść do pracy fizycznej? Najpierw sprawdzę czy nadaję się do takiej roboty z najlepszym doradcą zawodowym jakim jest nowość z Naszej Księgarni – „Magazynier”. Jest to mała gra karciana, w równie zgrabnym pudełku, przeznaczona dla 2-4 graczy, którzy marzą o pracy magazyniera. Jeśli nie marzą, to też mogą zagrać, bo w końcu Nasza Księgarnia serwuje bardzo przyjemne rodzinne tytuły, z prostymi zasadami i niebanalną rozgrywką.

Magazynier ma za zadanie rozmieścić towary znajdujące się w skrzyniach tak, aby przyniosły mu jak najwięcej punktów zwycięstwa. I pewnie byłoby to łatwe, gdyby towar był jednolity, wszystkie skrzynie pełne, a gryzonie w magazynie konkurencji. Już się domyślacie, że praca nie jest tak łatwa jak się może wydawać. Hurtownia warzyw i owoców, w której zostaliście zatrudnieni, odznacza się dużym przepływem towaru i jego różnorodnością. Znajdziecie tu truskawki, banany, winogrona, marchew i pieczarki, oraz sporo nieproszonych gości czyli myszy. Oczywiście wszystko jest w skrzyniach, jak na magazyn przystało. Elementy te zostały przedstawione na ładnie zilustrowanych kartach. Jest w tych grafikach też doza humoru – magazynierzy nie tylko ciężko pracują, ale również potrafią się świetnie bawić: zagrać w klasy, bawić się skakanką, odegrać znamienitą rolę w teatrze cieni, a nawet grać w pokera.

Zasady pracy magazynu

Gracze otrzymują po 2 karty magazynu. Każda zawiera 6 elementów, a wśród nich: skrzynie z towarem, skrzynie z myszami i puste europalety. W trakcie gry karty te gracze będą układali przed sobą, tworząc dobrze zagospodarowany magazyn. W swojej turze gracz musi dołożyć do swojego magazynu kartę trzymaną w ręku (po czym uzupełnia rękę do 2) lub kartę z rampy rozładunkowej (3 odsłonięte karty na środku stołu). Nową kartę należy tak ułożyć, by:

  • stykała się bokiem z już leżącymi tam kartami, na całej długości boku lub w jego fragmencie,
  • przykryła całą lub część karty leżącej w magazynie.

Po dołożeniu do magazynu 8 karty, następuję podliczenie punktów, a zwycięża gracz z ich największą liczbą. Punkty liczy się za 1 towar swój (za 2 towary w grze 2-osobowej) i towary wskazane przez pozostałych graczy.

Każdy gracz sprawdza, który towar w jego magazynie tworzy największą grupę przylegających do siebie bokami skrzyń z towarem 1 rodzaju. Liczbę skrzyń z tej grupy mnoży się przez liczbę grup tego towaru. Przykładowo: największa grupa skrzyń z bananami to 8 pól, ale w całym magazynie są w sumie 2 grupy takich skrzyń. To daje 16 punktów. Następnie każdy gracz w swoim magazynie podlicza w ten sam sposób towary wskazane przez innych graczy, a na końcu odejmuje po 2 punkty za każdą widoczną mysz.

Jestem dobrym magazynierem

Co prawda nie mam jeszcze zrobionego kursu obsługi wózków widłowych, ale widzę się w nowym zawodzie. Przyjmowanie towaru i optymalne rozmieszczanie go w magazynie bardzo mi się spodobało. Zasady pracy Magazyniera są bardzo łatwe do opanowania, decyzje podejmuje się szybko, ale trzeba troszkę przy tym pogłówkować. Mimo prostoty zasad, optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej nie jest takie oczywiste. W czasie rozgrywki w 2 osoby jest mniejszy przepływ kart i rozgrywka jest spokojniejsza, kolejne osoby w grze gwarantują częste podkradanie sobie upatrzonej karty towaru. Więcej osób przy stole to więcej emocji, choć mechanicznie gra działa bez zarzutu w każdym składzie. Gra jest bardzo wciągająca i uzależniająca. Spodoba się bardzo dzieciakom, graczom rodzinnym i każdej innej osobie, która potrzebuje lekkiej i relaksującej gry z nutką rywalizacji i optymalizacji. Po raz kolejny Nasza Księgarnia nie zawodzi graczy – oferuje nam bardzo przyjemną grę. Polecam.

Link BGG

0 Udostępnień