Patronat: Chytrogród #3

Wczoraj dowiedzieliśmy się kto w Chytrogrodzie rządzi, knuje, spiskuje, wbija noże i czemu to robi. Dziś przekroczymy mury średniowiecznego miasta, obejrzymy siedziby gildii, przyjrzymy się narzędziom pracy i rodzajom towarów. Inaczej mówiąc, sprawdzimy jakie elementy znajdziemy w pudełku z grą.

Miasto to modułowa plansza, której elementy będą spinane jak puzzle. Wewnętrzną część stanowi 5-kąt, do którego boków będą dokładane plansze dzielnic. Jest ich 5, w 5 kolorach i bez względu na liczbę graczy, w grze uczestniczą wszystkie. Co więcej, modułowość sprawia, że plansza nie wymaga zbyt wielkiego pudła, a co najważniejsze, losowe rozmieszczenie dzielnic zwiększa regrywalność.

Akcja gry toczyć się będzie w dzielnicach, zatem jej środek pełni tu tylko funkcję porządkową. W tym miejscu umieszcza się karty książęcych dekretów. Każda anuluje działanie lub obniża wartość określonych kart akcji, zagrywanych przez graczy w danej dzielnicy, lub zmienia żeton interesu. Prócz tych kart w grze korzysta się z kart akcji. Każdy gracz posiada ich 7, a różnią się między sobą tylko rodzajem gildii. Karty te pozwalają graczom walczyć o przewagę w danej dzielnicy, poprzez:

  • usunięcie dowolnej karty lub pionka gracza z dzielnicy;
  • umieszczenie swojego pionka w danej dzielnicy;
  • zakup żetonu interesu dużego lub małego, za ściśle określone towary, żetony te przynoszą punkty zwycięstwa;
  • zdobycie wszystkich towarów z dzielnicy.

Jeśli gracz zdobędzie towar, to gromadzi go w magazynie, czyli na swojej planszy gildii. Maksymalna liczba żetonów towarów wynosi 10, a każdą nadwyżkę oddaje się do puli. Na początku gry gracze otrzymują po 1 losowym sekretnym towarze i 1 towarze charakterystycznym dla własnej gildii. Te żetony, odpowiednią akcją, zamienia się na żetony interesu dające punkty zwycięstwa. Chcą wygrać trzeba ich zgromadzić minimum 100.

Wizualnie gra jest ładna, elementy są czytelne, a jak będzie gra prezentowała się na stole, to zobaczymy dopiero po wydaniu gry. Rokowania są bardzo dobre, bowiem już sam prototyp przyciąga uwagę.

 

Chytrogród będziecie mogli wesprzeć już 11 czerwca 2019 r. na zagramw.to

0 Udostępnień