Julka poleca pod choinkę #2

Zaczął się świąteczny szał zakupowy. Co podarować dzieciom pod choinkę? Przede wszystkim coś, co je rozwinie i jednocześnie będzie bawić. Coś co zaciekawi też dorosłych. Drugą moją propozycją jest łamigłówka Spadające gwiazdy.

Została zaprojektowana przez Raf Peetersa i należy do fantastycznej serii Smart Games. W Polsce widnieje z logiem IUVI Games. Jest to gra logiczna dla 1 gracza, zawierająca aż 80 zadań na różnym poziomie trudności. Grać mogą w nią dzieciaki od 6 roku życia, ale też dorośli spędzą przy niej długie godziny. Satysfakcja gwarantowana.

Łamigłówka składa się z 4 dwustronnych klocków. Klocki podzielone są na segmenty, tak jakby sklejono kostki sześcienne. Niektóre segmenty zawierają otwory w kształcie gwiazdek, z ruchomym kolorowym dyskiem w środku. Dysk ten pozwala na zmianę koloru widzianej gwiazdki – w zależności od ułożenia klocka w przestrzeni widzi się kolor dysku lub kolor tła. Mama zrobiła zestawienie klocków i kolorów.

Rodzaj klocka

Gwiazdki

Strona A

Strona B

2 segmenty

1

niebieski-zielony (R)

 

czarny-żółty (zwykle R)

3 segmenty – prosty

1

niebieski-czerwony (R)

3 segmenty – kształt L

1

zielony-czerwony (R)

4 segmenty – kształt L

2

niebieski-czerwony (R)

zielony-czerwony (R)

R – ruchomy

Położenie gwiazdek na stronach A i B jest różne, co jest ważne podczas rozwiązywania zadań.

Zadaniem gracza jest ułożenie klocków, tak by odwzorować pokazany schemat. Każde zadanie ma dokładnie 1 rozwiązanie. W grze są 4 poziomy trudności, każdy zawiera 20 zadań:

  • Poziom starter – przeznaczony jest dla najmłodszych graczy, zadania pokazują położenie względem siebie segmentów (nie klocków) i kolorowych gwiazdek, liczba użytych segmentów wynosi 5-10. Używa się stronę A klocków.
  • Poziom junior – jest już bardziej wymagający, zadania również pokazują segmenty i kolorowe gwiazdki, liczba użytych segmentów wynosi 12, czyli używa się wszystkie klocki na stronie A.
  • Poziom expert – pokazuje tylko ułożenie segmentów, nie pokazuje pozycji gwiazdek. W tych zadaniach mają być widoczne wszystkie żółte gwiazdki (jest ich 5). Używa się tu strony B klocków.
  • Poziom master – zadania pokazują ułożenie segmentów, liczbę i kolory gwiazdek (żółte i pozostałe kolory), nie pokazują pozycji gwiazdek. Używa się więc obie strony klocków. Maksymalna liczba kolorowych gwiazdek wynosi 5, jeśli w zadaniu pokazano mniej, to oznacza, że gwiazdki mają być czarne.

Ja jestem tą łamigłówką zachwycona. Rozwiązałam wszystkie zadania, ale tylko poziom junior był prosty. Nad każdym zadaniem musiałam się zastanawiać i cały czas przekręcałam klocki, by otrzymać odpowiednie ułożenie gwiazdek. Niesamowitym pomysłem są ruchome dyski. Mama powiedziała, że ruch to sprawa zwykłej grawitacji, dlatego położenie dysku zależy od ułożenia klocka. Na pewno ruch odbywa się między 2 sąsiednimi segmentami. Z tym ułożeniem dysków wiąże się pewne ograniczenie. Konstrukcje trzeba układać w pionie, tak jak pokazuje zadanie. Układanie płasko na stole jest wygodne, ale nie zawsze te dyski układają się właściwie. Przez to można dostać inne rozwiązanie niż to pokazane w książeczce. W czasie układania klocków niektóre konstrukcje nie są stabilne, dopóki nie podeprze się lub przyłoży od góry innym klockiem. W tych trudniejszych zadaniach to dodatkowe wyzwanie dla młodszych graczy lub tych niecierpliwych. Łamigłówka jest bardzo wciągająca i nawet jeśli ktoś nie ma głowy do takich zadań, to na pewno będzie zadowolony za każdym razem, gdy rozwiąże zadanie. To nic, że będzie długo myślał, albo wołał do pomocy kogoś bystrzejszego. Na Gwiazdkę Spadające gwiazdy są w sam raz. I na każdy inny czas.

Korekta tekstu: mama.

 

 

 

 

 

0 Udostępnień