Wakacje przy planszy: L.A.M.A.

Pamiętacie świetną grę imprezową Lato z komarami, wydaną przez Egmont? Pierwotnie miała trochę inną tematykę, a co za tym idzie oprawę graficzną. Była to gra Lama Reinera Knizia, nominowana do prestiżowej nagrody Spiel des Jahres. W tym roku, za sprawą tego samego wydawnictwa, możemy zagrać już w oryginalną Lamę. Co więcej, w tym samym pudełku znajdują się 2 dodatkowe wersje tej gry: Lama Party i Lama kościana. Jest wypas!

Lama to gra rodzinna i imprezowa, będąca źródłem niesamowitej zabawy. Jest szybka, o prostych zasadach i pozwala zagrać w 2-6 osób. W pudełku z grą znajduje się talia kart z liczbami i lamami, żetony punktów karnych, 3 kości i żeton Lamy Dramy. No i do tego 3 instrukcje do 3 wspomnianych we wstępie gier.

Gra podstawowa

W grze korzysta się z kart o wartości 1-6, kart lam oraz żetonów punktów karnych o wartościach 1 i 10. Gra toczy się w rundach, do chwili, gdy jakiś gracz osiągnie 40 lub więcej punktów karnych, a zwycięża osoba z najmniejsza ich liczbą. W rundzie, gracze kolejno wykonują 1 wybraną akcję z 3 możliwych:

  • Zagranie karty – gracz odrzuca z ręki 1 kartę, o tej samej wartości lub o 1 większej od leżącej na wierzchu stosu kart do odrzucania. W przypadku karty o wartości 6 – na nią można położyć lamę lub 1, zaś na kartę lamy – lamę lub 1.
  • Dobranie karty – gracz dociąga do ręki 1 kartę ze stosu do dobierania. Jeśli nie będzie w takim stosie kart, to nie można wykonać tej akcji.
  • Spasowanie – gracz kładzie przed sobą zakryte karty z ręki i nie bierze udziału w bieżącej rundzie.

Runda kończy się, gdy wszyscy spasują lub ktoś pozbędzie się z ręki wszystkich swoich kart. Gracze grupują karty wartościami i podliczają za nie punkty karne: grupa lam daje -10 PZ, pozostałe karty tyle punktów, jaki jest ich nominał (np. karty o wartości 5 dają -5 PZ).

Lama party

Gra przebiega na bardzo podobnych zasadach jak wersja podstawowa. W grze korzysta się z mniejszej liczby kart o wartościach 1-6, 6 kart z plusem (pozwalają na wykonanie dowolnej dodatkowej akcji), kart lam, 1 karty różowej lamy (pełni rolę jokera, ale zagrywa się na nią lamę lub 1) oraz żetonów punktów karnych o wartości 1, 10 i 20. Kolejną zmianą jest punktacja. Gracz posiadający różową lamę otrzymuje za wszystkie posiadane lamy -20 PZ.

Wariantem tej gry jest Lama Drama. W grze używa się znacznika Lamy Dramy. Za każdym razem, gdy gracz zagrywa kartę lamy, umieszcza na znaczniku 1 posiadany żeton punktów o najmniejszej wartości. Po umieszczeniu tam piątego żetonu, kolejny gracz, który nie może odrzucić karty lamy zabiera (zdobywa) wszystkie żetony punktów karnych.

Lama  – gra kostkowa

Przygotowanie gry i jej przebieg różnią się od powyższych wersji, natomiast zakończenie rundy i gry pozostało bez zmian. W grze używa się: 36 kart o wartościach 1-6, 7 kart lamy i żetony o wartościach 1 i 10, a do tego 3 kości. Na początku rundy umieszcza się na środku stołu kolejno karty o wartościach 1 do 6 i lamę. Po potasowaniu pozostałych kart, gracze otrzymują 6 losowych, które układają odkryte przed sobą. Pozostałe karty odkłada się do pudełka. W swojej turze gracz może:

  • Rzucić kośćmi – w wyniku rzutu 3 kośćmi mogą pojawić się różne sytuacje. Gracz wyrzuci 3 lamy – odrzuca wybrany żeton punktów karnych. Gracz wyrzuci przynajmniej 1 wartość, którą ma na kartach przed sobą – odrzuca tę kartę. Gracz nie wyrzuci żadnej wartości, którą ma na kartach przed sobą – dobiera ze środka stołu 1 kartę wskazaną przez kość i dokłada do kart przed sobą. Gracz na kościach nie ma żadnej wartości pasującej do posiadanych kart lub leżących na środku stołu – następuje koniec rundy.
  • Spasować – wtedy nie uczestniczy dalej w rundzie, sumuje wartości swoich kart, tak jak w grze podstawowej i zdobywa punkty karne.

Podsumowanie

Lama to świetna imprezowa gra karciana, o bardzo prostych zasadach i dynamicznej rozgrywce. Jest niesamowicie wciągająca i została entuzjastycznie przyjęta nie tylko wśród moich domowników, ale również każdego gracza, który u nas ostatnio gości. Wydanie Lamy w formie 3 gier w 1 pudełku uważam za bardzo dobry pomysł. Jest wybór rodzaju rozgrywki, nie ma więc szans na nudę. Największą popularnością cieszy się jednak Lama party, najmniejszą wersja kościana.

Gra jest bardzo emocjonująca, mimo, że celem jest tylko pozbycie się kart posiadanych w ręku. W trakcie gry zawsze pojawia się dylemat czy już spasować i świadomie pozbierać punkty karne, czy dalej ryzykować i dać się zaskoczyć, lub zaskoczyć innych. Świetnym pomysłem mechaniki jest odrzucanie żetonu karnego po wygranej rundzie. Dzięki temu zabawa nie kończy się zbyt szybko, a gracze mają poczucie, że ta losowość w dystrybucji kart wcale taka paskudna nie jest. Gra doskonale nadaje się na wyjazdy wakacyjne, rozgrywki w czasie upałów, gdy myślenie nie idzie najlepiej. Nawet sprawdza się w czasie podróży pociągiem, czy to dalekiej, czy krótkiej, jak nasze do Krakowa. Taką grę warto mieć w kolekcji.

0 Udostępnień