Jan Mrozowski – mistrz sudoku

W ramach szkolnego projektu dla klas gimnazjalnych „Trójka na matematycznych ścieżkach” (projekt sponsorowany przez fundację mBanku w ramach programu mPotęga) organizatorzy zaprosili na wykład i warsztaty pana Jana Mrozowskiego – mistrza sudoku. Nie przesadzam używając tego określenia, bowiem jest on 10-krotnym Mistrzem Polski i 3-krotnym Mistrzem Świata w rozwiązywaniu tej łamigłówki.

Jego umiejętności zostały zaprezentowane w programie The Brain, emitowanym w Polsacie w 2017r.:

Pan Jan w programie rozwiązywał klasyczną wersję sudoku na czas, wiedzcie jednak, że odmian tej gry jest bardzo dużo i właśnie na mistrzostwach rozwiązuje się również kilka innych łamigłówek opartych na klasyku.

Dzięki uprzejmości organizatorów ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Trzebini (i byłego Gimnazjum nr 3) udało mi się tuż przed zajęciami z młodzieżą porozmawiać* z panem Janem:

W ramach wykładu młodzież mogła posłuchać o przebiegu mistrzostw świata i poznać kilka typów łamigłówek. Dla mnie był to bardzo ciekawy wykład, bo pokazał mi kolejną alternatywę na twórcze wypełnianie wolnego czasu. Dopełnieniem całości była możliwość uczestniczenia w warsztatach, podczas których wspólnie analizowaliśmy i rozwiązywaliśmy łamigłówki. Kilka zdjęć z tego świetnego spotkania możecie obejrzeć w poniższej galerii.

* Sprostowanie do wywiadu: sudoku po raz pierwszy pojawiło się w czerwcu 1997 w “Wiedza i Życie” pod nazwą “Dziewięć po dziewięć”.

0 Udostępnień