Plastusie, Zwierzątka, Mały Miś – dla 2-4 latków

O naszych najmłodszych graczach nie należy zapominać. Dla nich właśnie Granna wydaje gry w serii „Już gram”. Niedawno opisywałam gry Mamusie i Auta, dziś poszerzam serię o kolejne 3 tytuły, które bardzo maluszkom się spodobają: Plastusie, Zwierzątka i Mały Miś.

Cała seria jest bardzo spójna pod względem wydania. Pudełka i instrukcje są tego samego formatu, w instrukcjach znajdują się propozycje kilku zabaw na bazie elementów gry, jest też duży plakat nawiązujący graficznie do danej gry i pomagający rozwijać dzieciaczki. Elementy gier mają atrakcyjną grafikę i co najważniejsze, są duże i wykonane zostały z grubej tektury, tak by długo służyły dzieciom.

Plastusie – to gra ze ślicznymi ilustracjami, wykonanymi z plasteliny. Te grafiki wzbudziły ogromny zachwyt i nawet dla starszych dzieci stały się inspiracją do tworzenia własnych plastelinowych dzieł sztuki. W grze znajduje się 12 par kartoników, z różnymi obrazkami. Na bazie tych kartoników rodzice mogą ćwiczyć z dziećmi:

  • Umiejętność łączenia elementów w zbiory: po kolorze ramki w wersji dla najmłodszych dzieci, po obrazkach należących do tej samej kategorii (np. bajki, zwierzątka, zabawki) w wersji dla troszkę starszych dzieci.
  • Umiejętność tworzenia opowieści, choć tu większą inicjatywę wykazują rodzice, to dzieci bardzo chętnie wykładają kolejne obrazki opowieści, próbując same dołożyć fragment bajki.
  • Spostrzegawczość i umiejętność znajdowania właściwych elementów w dużym zbiorze.
  • Pamięć w klasycznej grze memory na odnajdywanie par pośród zarytych kartoników.
  • Pierwsze słówka w języku angielskim – dzięki plakatowi, a później w swobodnej, spontanicznej zabawie.

Zwierzątka – to gra, w której dzieci poznają leśne zwierzątka i ich zwyczaje. Gra rozwija umiejętności komunikacyjne, gdy rodzic zadaje pytania odnośnie życia zwierzątek, uczy dzieci dopasowywać elementy do siebie w swobodnej zabawie w tworzenie węża z kartoników, pomaga w nauce poznawania cyferek, a przede wszystkim stanowi świetną zabawę w trakcie gry w domino. W tej ostatniej zabawie dzieci uczą się bardzo wiele. Samo dopasowywanie elementów do siebie nie jest sztuką, ale dobre zarządzanie tekturowymi klockami domina jest umiejętnością, którą trzeba dopiero nabyć. Dzieciom bardzo podoba się taka zabawa i to nic, że czasem mama/tata wygra, można przecież zagrać jeszcze raz. Z uśmiechem na twarzy i wypiekami.

Mały Miś – to zestaw puzzelków opowiadających historię pewnego małego misia. Dzięki tej historii nauczycie dzieci następstwa czasu, kolejności wydarzeń, a przy okazji poćwiczycie umiejętność obserwacji i opowiadanie. Dzieci w te swoje opowieści bardzo się angażują, tworzą nawet własne historie, co szczególnie słychać, podczas swobodnej, samodzielnej zabawy. Te puzzelki to dla rodziców również okazja do rozmowy z dzieckiem, do zadawania konkretnych pytań o otaczający dzieci świat. Okazuje się często, że dzieci wiele wiedzą i są świetnymi obserwatorami życia. Mały Miś pozwala również na zabawę w spostrzegawczość i na czas – wyszukiwanie właściwych puzzelków i kompletowanie w zbiory 3-elementówe wywołuje sporo emocji u tak małych dzieci. Szczególnie gdy ma się konkurencję w postaci starszego rodzeństwa albo rówieśników.

Gry trafiły do rączek m.in. dwuletniego Patryka. Najbardziej spodobała mu się gra Plastusie, zaś Mały Miś okazał się na razie zbyt trudny. Na szczęście gry z serii “Już gram” potrafią rosnąć z dziećmi i będą jeszcze bawić i rozwijać mojego małego testera przez długi czas.

0 Udostępnień