The investigation – gra do nauki języka angielskiego

Nauka języka obcego nie musi być nudna. Szczególnie w czasach współczesnych. Już nie ma szaroburych książek, brulionów z żółtym papierem i zwykłego słownika. Teraz jest wszystko o czym można zamarzyć. Kolorowe książki, płyty z nagraniami, fiszki, materiały wideo, kanały telewizyjne, kontakt ze światem anglojęzycznym. Są też gry planszowe specjalnie dedykowane nauce języka. I o jednej z takich gier dziś wam opowiem.

The investigation zostało wydane przez wydawnictwo Edgard. Jest to karciana gra kooperacyjna, w której gracze wspólnie przeprowadzają śledztwo. Zadaniem graczy jest odkrycie tożsamości przestępcy, odnalezienie miejsca zbrodni, narzędzia lub przedmiotu istotnego dla śledztwa, świadka lub ofiary i odgadnięcie motywu zbrodni.

Narzędzia

W grze korzysta się ze 108 kart, podzielonych na 7 rodzajów. 65 z nich to dwustronne karty śledztwa, 33 to karty zbrodni, reszta to pomoc językowa dla graczy. Karty śledztwa zawierają nazwę (dwujęzyczną), adekwatną ilustrację oraz po 3 frazy i zwroty przydatne dla danej karty (wyrażenia są w 2 językach). Daje to w sumie 130 wyrazów angielskich i około 200 fraz oraz zwrotów. Karty zbrodni wprowadzają 33 wyrażenia związane z różnymi przestępstwami i są uzupełnione 5 pytaniami nawiązującymi do zbrodni oraz kart śledztwa. Pozostałe karty zawierają przykłady właściwie i niewłaściwie postawionych pytań oraz różne przydatne wyrażenia. Zasady gry zostały bardzo dobrze opisane w instrukcji, za co należą się wydawnictwu brawa. Znajdziemy w niej opisy kart, zasady gry i przykłady. I mimo, że gra jest mechanicznie bardzo prosta, to widać, że wydawnictwo i autorzy włożyli mnóstwo serca w realizację tego projektu.

Śledztwo

Pole gry składa się z 20 kart śledztwa. W 5 rzędach umieszcza się po 4 karty z talii: przestępców, miejsc, przedmiotów, osób i motywów. Jeden z graczy wciela się w rolę narratora-świadka, pozostali będą wspólnie prowadzić śledztwo. Celem gry jest rozwój umiejętności językowych, stąd nie spodziewajcie się gry na poziomie Detektywa z wydawnictwa Portal Games. Jednak dla uczących się angielskiego poziom trudności będzie zapewne równie wysoki ;-).

Rozgrywka podzielona jest na 3 fazy:

  1. Świadek. Prowadzący grę dociąga losową kartę zbrodni, która stanowi szkielet opowieści. Na bazie rodzaju przestępstwa i postawionych pytań pomocniczych, gracz przypisuje do tworzonej przez siebie historii po 1 karcie śledztwa z dostępnych na stole. Nie ujawniając wybranych kart, przekazuje kartę zbrodni pozostałym graczom.
  2. Śledztwo. Pozostali gracze wspólnie próbują ustalić przebieg zbrodni i znaleźć odpowiedzi na postawiona na karcie zbrodni pytania. Przez całą grę mogą zadawać narratorowi-świadkowi pytania związane z każdym elementem przestępstwa. Pytania jednak muszą być tak postawione, by udzielić na nie odpowiedzi yes/no/I don’t know. Liczba pytań jest dowolna. Jeśli gracze ustalą jakie karty zostały wybrane przez świadka, to przechodzą do ostatniej fazy. Pytania oczywiście należy formułować w języku angielskim, posługując się m.in. wyrażeniami zaproponowanymi na kartach.
  3. Finał śledztwa. Świadek i śledczy opowiadają historię będącą rekonstrukcją wydarzeń. Jeśli wszystkie wytypowane przez graczy karty pokrywają się z wybranymi przez świadka na początku gry, to śledztwo uznaje się za zakończone i gracze zwyciężają.

W wariancie zaawansowanym świadek nie pokazuje pozostałym graczom karty zbrodni. Muszą więc również pytać o treści zawarte na karcie.

Historie kryminalne

The investigation to narracyjna gra kooperacyjna. Uczestniczyłam w kilku świetnych rozgrywkach, w grupach o różnym poziomie języka angielskiego. W każdej gra przebiegała bardzo interesująco. W tych słabszych językowo grupach nauczyciel wcielał się w rolę świadka, ale też pomagał formułować pytania lub podpowiadał formy gramatyczne i wyrażenia. W grupie zaawansowanej wszystko biegło swoim torem, bez większych ingerencji anglisty. Uczestnicy rozgrywki bardzo się angażowali w śledztwo i nie było osoby, która by nie wyszła z zajęć z wypiekami na twarzy. Co więcej, choć to gra do nauki angielskiego, to użyłam ją do gry ze starszymi dziećmi, ale w języku polskim. Wiecie, dobry narrator i ciekawska ekipa śledczych to niesamowite przeżycie. I nawet z zaciekawieniem dzieciaki sięgały do słówek i wyrażeń w języku angielskim.

Jestem tą grą zachwycona. Genialny pomysł na niepowtarzalne rozgrywki, niesamowite opowieści kryminalne i mnóstwo tematycznych słów oraz wyrażań anglojęzycznych, o których sama nie miałam pojęcia. Choć to w założeniu gra edukacyjna, to jest bardzo emocjonująca i zapada w pamięć. Mechanicznie jest bardzo prosta, została bardzo dobrze opracowana i spełnia swoje założenia – uczy przez zabawę. Co więcej, rozwija też logiczne myślenie i umiejętności narracyjne.

Do szkół językowych, na korepetycje, do zwykłych domów, gdzie widzi się potrzebę rozwijania znajomości angielskiego jak najbardziej polecam.

Grę przekazał do recenzji wydawca.

Grę kupicie w sklepie www.planszomania.pl

0 Udostępnień