Nmbr9

W pierwszej setce gier abstrakcyjnych rankingu BGG doliczyłam się 28 tytułów, które mam w kolekcji. Do nich dołączyła kolejna gra, którą znajdziecie również w pierwszym 1000 najlepszych gier na świecie. #dobratagra #trzebatomieć #tabliczkamnożenia

Zabawa z liczbami

Nmbr9 to gra przeznaczona dla 1-4 graczy. Jest bardzo solidnie wykonana, a ze względu na jej abstrakcyjność jest oszczędna w grafice, choć jednocześnie bardzo kolorowa. W rozgrywce używa się tekturowych liczb z zakresu 0-9, o ściśle określonych kształtach, w niektórych przypadkach ledwo przypominających daną wartość. Jest to zabieg konieczny dla uzyskania odpowiedniego wielokąta, z bokami do siebie prostopadłymi. Każda liczba została dodatkowo podzielona na kwadraty, tak by móc te kafelki swobodnie do siebie dopasowywać. W pudle znajduje się również zestaw 20 kart z liczbami, dla każdej po 2 kopie. Elementy umieszczone są w specjalnie zaprojektowanej wyprasce, tak by każdy rodzaj kafelka miał swoje własne miejsce i nie stwarzał problemów przy wyciąganiu z pudła.

Gra toczy się w ciągu 20 rund, a w każdej wszyscy gracze jednocześnie wykonują swoją akcję. Gracz odkrywa wierzchnią kartę i każdy uczestnik dobiera z pudła wskazany kafelek. Kafelek dokłada się do własnego pola gry zgodnie z pewnymi zasadami – musi:

  • być ułożony kolorową stroną (z liczbą) do góry,
  • stykać się na długości boku co najmniej 1 kwadratu z innym ułożonym kafelkiem tego samego poziomu,
  • leżeć na co najmniej 2 kafelkach znajdujących się na niższym poziomie,
  • leżeć całą powierzchnią na innych kafelkach, czyli pod nim nie mogą znajdować się żadne luki,
  • leżeć na wyższym poziomie tak, by sieć utworzona z kwadratów narysowanych na kafelkach była niezaburzona.

Po dociągnięciu ostatniej karty następuje punktacja. Gracz mnoży sumę wartości kafelków danego poziomu przez wartość tego poziomu. Najniższy poziom nie przynosi punktów, wartości kolejnych poziomów wzrastają o 1 (czyli mnożnik drugiej warstwy to 1, trzeciej 2 itd.). Wygrywa gracz, który zdobędzie najwięcej punktów.

Hasztagi mówią wszystko

Nmbr9 to świetna gra dla każdego gracza, czy rodzinnego, czy doświadczonego. Zasady da się wyjaśnić w 2 minuty, rozgrywka jest szybka i bardzo przyjemna. W dodatku jest niebanalna i naprawdę mocno angażuje umysł. Układanie nie jest takie proste jak mówią zasady. Bo to właśnie one wymuszają pracę umysłu na zwiększonych obrotach. Każdy gracz maksymalnie koncentruje się na swoim polu gry, kombinując jak ułożyć elementy, by dawały właściwą podstawę następnej warstwie. Liczba powstających dziur jest naprawdę duża i sztuką jest uzyskać jednolite podłoże. Wiele też zależy od kolejności dokładanych kafelków, a o tym decyduje los. Pod koniec rozgrywki da się szacować jaka liczba może się pojawić, ale i tak każdorazowo gracze są zaskakiwani. Słychać zatem i radosne, i pełne zawodu komentarze. To dobry znak, bo udowadnia, że gra angażuje też emocjonalnie. Gracz dobierając określony kafelek ma do wyboru wiele miejsc, w które może go dołożyć, co wraz z losowym doborem kart daje dużą regrywalność. Gra się nie nudzi i za każdym razem jest wyzwaniem. Nawet na etapie zliczania punktów, gdzie każda warstwa wymaga umiejętności sprawnego liczenia. Macie taką?

Każdy dobry matematyk ma słuszność wymagając od swoich uczniów umiejętności sprawnego liczenia. Takich matematyków trzeba doceniać i wspierać, systematycznie ćwicząc z dziećmi w domu coś, bez czego żyć się nie da. I wiecie, jako nauczyciel i rodzic widzę wiele zaniedbań jakich my rodzice dopuszczamy się względem naszych dzieci. Szczególnie wtedy, gdy buntujemy się przeciwko tym, co wymagają więcej. Pamiętajcie, matematyka jest królową nauk. Bez niej nawet w Nmbr9 nie będziecie mogli pograć. Ceńmy więc tych co wymagają i stawiają na pracę.

Zadanie domowe – oblicz ile punktów zdobył gracz lub zleć to dziecku?

Grę oczywiście polecam!

Link BGG

Grę kupicie w sklepie www.planszomania.pl

1 Udostępnień