Eliksir mnożenia

Jest taki moment w życiu, że trzeba posłać dziecko do szkoły. To taka nowa praca, dla ciebie i dziecka. Nowe stanowisko wymagające ciągłego dokształcania. Spotykacie się pewnego dnia z tabliczką mnożenie. To już nie klik, klik myszką od komputera, ani stuk, stuk w klawiaturę, ani szsz, szsz po ekranie tabletu. To ciężka praca umysłowa i okazuje się, że łatwo nic nie przychodzi. Ratunku! Co robić?

Systematyką i cierpliwością wiele zyskasz. Jednak trzeba tę naukę czymś uprzyjemnić i ubarwić. Ja znalazłam coś bardzo ciekawego – eliksir mnożenia. Nie, nie! Nie jest to żadna magia, chemia, ani inne cudowne metody wchłaniania wiedzy. To narzędzie wspomagające naukę.

Jak grać?

Eliksir mnożenia to 2-osobowa gra karciana, w której młodzi adepci sporządzają eliksiry, pozwalające im łapać stwory przeciwnika. Kto jako pierwszy zdobędzie 5 stworów przeciwnika, ten wygrywa. Gra składa się z talii kart. Każda z kart podzielona jest na 2 części zawierające:

  • kolbę z eliksirem i przypisaną do niej liczbą w zakresie 2-9,
  • stwora w kształcie liczby będącej wynikiem mnożenia do 81.

Na początku gry każdy gracz otrzymuje 4 karty do ręki i 1 kartę na stół, którą układa stworem w kierunku przeciwnika. W swojej turze gracz wykłada 1 kartę z ręki, umieszczając ją przy swoich eliksirach, tak jak pierwszą kartę. Po tej czynności sprawdza czy przy pomocy swoich eliksirów może złapać leżącego na stole stwora przeciwnika. Jeśli tak, zabiera kartę przeciwnika i odkłada na bok jako punkt zwycięstwa, a właśnie zużyte eliksiry odkłada na spód talii do dobierania. Na końcu tury dobiera na rękę 1 kartę.

Znam tabliczkę mnożenia

Talia została podzielona na 2 części: wyniki mnożenia przez 2-5, oraz 6-9. Na początku wystarczy grać wybraną częścią talii. Mnożenie przez 6-9 jest dla dzieci znacznie trudniejsze i jeśli dziecko nie jest biegłe, to lepiej zacząć od tych prostszych kart. Zmiana talii na trudniejszą lub rozgrywka całą talią to duże wyzwanie dla dzieciaków. Nie polecam rzucać je od razu na głęboką wodę, bo mogą się zniechęcić do gry i mnożenia. Ważne też, by dobrze znały mechanikę zdobywania stworów:

  • mnożyć można przez siebie tylko liczby z 2 własnych eliksirów,
  • zdobywa się tylko 1 stwora przeciwnika, którego wartość odpowiada wynikowi mnożenia,
  • jeśli przeciwnik zauważy, że można było zdobyć jego stwora, to pokazuje z jakich eliksirów i w nagrodę otrzymuje 1 kartę ze stosu do dobierania, jako punkt zwycięstwa.

A jaka jest twoja supermoc?

Powiedzmy sobie szczerze. Bez umiejętności mnożenia dziecko nie złapie żadnego stwora. Motywacja do nauki przez zabawę już jest. Na początku można po prostu dziecko wspomóc wydrukowaną tabliczką mnożenia. Nawet z taką podpowiedzią nie jest łatwo, bo dziecko musi łączyć ze sobą różne czynniki i przypisywać je do iloczynów leżących po stronie przeciwnika. Zabiera to trochę czasu. Nawet mnie ta gra zmusza do myślenia. Całą grę. Supermoc mnożenie okazuje się działać w tej grze na zwolnionych obrotach, z kilku powodów:

  • im więcej kart na polu gry, tym więcej kombinacji,
  • utrata stwora, to również strata eliksirów o określonej wartości,
  • losowy dobór kart lub brak stworów przed przeciwnikiem nie zawsze sprzyja wykonywaniu odpowiednich działań.

Dzieci komponują eliksiry

Grę testowała moja Julka i rok starsza koleżanka, czyli 9 i 10 latka. Pierwszą rozgrywkę grały w otwarte karty, bym mogła im lepiej wyjaśnić działanie eliksirów. Druga już samodzielna rozgrywka toczyła się tak zacięcie, że żadna nie zauważała stworów niezdobytych przez przeciwnika, a mnożenie szło bardzo kiepsko. Dopiero 3cia rozgrywka przebiegała jak należy, ale tylko na mnożeniu przez 2-5. Kolejne rozgrywki toczyłam już tylko z moją córką i udało nam się już zagrać całą talią. Łatwo jednak nie jest i muszę przyznać, że nie raz podkładałam się w tej grze. Byle tylko dziecko myślało i chciało mnożyć.

Mam do czynienia z różnymi dziećmi i wierzcie mi, wiele z nich, nawet w klasie 6 czy 7, ma ogromne problemy z tabliczką mnożenia. Ta gra nadaje się więc dla każdego dziecka, z którym trzeba mnożenie ćwiczyć. Zasady gry są bardzo proste, ale gra wymaga myślenia i kombinowania. Jest bardzo atrakcyjna i dzieci tak naprawdę nie czują, że to nauka. Łapanie stworów przeciwnika i podbieranie im eliksirów to naprawdę świetna zabawa! Eliksir mnożenia to w moim odczuciu świetne narzędzie wspomagające naukę. Barwne, zabawne i emocjonujące.

 

 

0 Udostępnień