Daję słowo!

Daję wam słowo, że gier imprezowych nigdy za wiele. Lubię się dobrze bawić, tak jak każdy z was. Gry imprezowe wymagają spostrzegawczości i refleksu, szybkości i sprytu, często też wiedzy. Mają proste zasady, szybkie do wytłumaczenia i przyciągają każdego. I co najważniejsze, pozostają w pamięci dzięki pozytywnym emocjom, jakie wywołują.

Daję słowo, nowość z Naszej Księgarni, to niebanalna imprezówka z kategorii gier do myślenia. A z racji faktu, ze to gra słowna, to oprawa graficzna została przygotowana przez mistrza gierek słownych czyli jaronizmów – Pawła Jarońskiego. Literki Jarońskiego tłoczą się i na pudełku, i na kartach, sprawiając wrażenie, że to kolejni gracze przy stole, pełni emocji obserwatorzy. Biorąc grę do ręki bądźcie świadomi, że literki nie będą już nigdy więcej tym, czym się wydawały być. One żyją…

Jak daje się słowo?

Daję słowo to gra karciana. Znajdziecie w niej 111 kart liter, w tym 9 liter diakrytycznych czyli z ogonkami, i 49 kart zadań w 6 rodzajach. Zadaniem graczy jest tworzenie nowych słów przy pomocy posiadanych kart liter i realizowanie kart zadań przynoszących punkty zwycięstwa. Koniec gry wyznacza gracz, który jako pierwszy zdobędzie minimum 100 punktów, a po dokończeniu tur przez pozostałych graczy, zwyciężą osoba z największą liczbą punktów.

Na początku gry należy ułożyć na stole 5-literowe słowa. Ich liczba zależy od liczby graczy, grając w 2 osoby są 3 słowa startowe, grając przy pełnym 6-osobowym składzie jest 5 słów. Każdy gracz rozpoczyna grę z losowo dobranymi kartami: 6 kartami liter i 3 kartami celów. Liczba ta będzie zmieniać się w trakcie gry, zależnie od woli gracza, jednak sumaryczna liczba kart w ręku będzie zawsze równa 9.

W swojej turze gracz musi wykonać 1 z 3 dostępnych akcji:

  • Odrzucić wszystkie posiadane karty i dobrać 6 liter i 3 karty zadań.
  • Wyłożyć 1 literę, którą kładzie na wybraną literę w jednym ze słów, tak by utworzyć nowy wyraz. Następnie dobiera kartę ze stosu liter lub celów.
  • Wykonać 1 zadanie. Należy zagrać 1 kartę zadania i wykonać przypisane do niej działanie. Za wykonanie gracz otrzymuje liczbę punktów wskazaną na tej karcie działania. Na koniec akcji gracz dobiera karty ze stosu liter lub celów, by znów mieć ich 9.

Karty zadań przynoszą od 10 do 30 punktów. Wskazują w jaki sposób gracz ma tworzyć nowe słowa:

  • poprzez zakrycie 2, 3, 4 lub 5 dowolnych liter, w dowolnych słowach;
  • poprzez dołożenie 1 lub kilku liter w dowolnym wyrazie, na końcu, początku lub po rozsunięciu liter w wyrazie;
  • poprzez zmianę kolejności liter w 1 słowie lub zebranie wszystkich liter i utworzenie z nich nowych słów (minimalna długość to 2 litery);
  • poprzez usunięcie całego wybranego słowa i zastąpienie go 5-literowym słowem ułożonym z kart trzymanych w ręku.

Daję słowo, to wymagająca gra

Jeśli myślicie, że to banalnie prosta gra, to jesteście w błędzie. Owszem, zasady takie są, ale już sama rozgrywka sprawia, że po 1 rozgrywce odczuwa się wyczerpanie umysłowe. Tworzenie nowych słów nawet metodą zmiany 1 litery jest bardzo trudne, zaś spełnianie zadań, szczególnie tych wysoko punktujących na bazie posiadanych w ręku kart liter, jest jeszcze trudniejsze. Pierwszy kontakt z grą może być nawet frustrujący. Za to z każdą kolejną rozgrywką umiejętności graczy wzrastają i jest znacznie lepiej. Uwielbiam wieczorne rozgrywki z moją mamą, takie pojedynki bardzo nam przydały do gustu. I nawet większym sentymentem darzę taki mały skład przy stole, niż rozgrywkę w 5-6 graczy, w której dynamika zmiany słów mocno psuje plany, a czas rozgrywki znacznie wydłuża się z powodu długich rozmyślań podczas poszczególnych tur. Przy tak dużej ekipie warto więc wprowadzić limit czasowy.

Daję słowo to naprawdę świetna słowna gra imprezowa. Wyciska z graczy 7 poty i daje przy tym ogromną satysfakcję. W dodatku cieszy wykonaniem, w tym przezroczystą wypraską. Gra zalecana jest od 10 roku życia, ale ja polecam ją młodzieży i dorosłym, bowiem dzieciaki 10 i 11-letnie szybko się denerwowały, że nie potrafią nic wymyślić. Daję słowo, jest trudno, ale fantastycznie.

Link BGG

0 Udostępnień