Wieżowce w budowie

Dzieci w każdym wieku lubią bawić się drewnianymi klockami. Konstruować, budować, burzyć. Sama doskonale pamiętam jak na stare lata, znaczy się zaledwie 4 lata temu, poświęcałam twórczy zapał na stawianie drewnianych wieżowców po to, by moje dziecko z uśmiechem na twarzy rozwalało te konstrukcje. Wieżowce (ciągle były) w budowie.

Wieżowce w budowie to kolejna łamigłówka z serii Smart Games, którą niedawno wydała Granna. Posiada cechy, które bardzo sobie cenię:
– jest solidnie i estetycznie wykonana, w dodatku elementy są drewniane;
– na bazie prostego pomysłu uzyskano wiele ciekawych zadań;
– nadaje się dla dzieci i dorosłych: przeznaczona jest dla graczy od 5 roku życia i w formie łamigłówki spełnia swoją funkcję doskonale już dla dzieciaków w dolnej granicy rekomendowanego wieku; dla młodszych jest świetną drewnianą zabawką; dla młodzieży i dorosłych zadania stanowią dobre wyzwanie, szczególnie te od poziomu expert;
– zawiera sporą liczbę zadań, tu 60, podzielonych na 5 stopni trudności; dla poziomów starter i junior pokazano rozwiązania krok po kroku, dzięki czemu można łatwo sprawdzić sposób rozwiązania; pozostałe poziomy mają końcowe rozwiązanie i trzeba samemu opracować sekwencje ruchów;
– rozwija logiczne myślenie i widzenie przestrzenne, uelastycznia umysł.

Zadaniem graczy jest wybudowanie wieżowców z elementów wskazanych w treści zadania, przy czym każdy budynek ma określoną wysokość i szerokość. Wysokość, którą czasem ciężko określić na podstawie rysunku, można obliczyć znając liczbę części w podstawie (trzeba w wyobraźni podzielić na kwadraty) i liczbę kwadratów z pozostałych klocków używanych w zadaniu.

Jak rozwiązywać zadania?

Samo układanie klocków zgodnie z planem budowy nie stanowiłoby wyzwania. Wprowadzenie dodatkowego elementu, w postaci ściśle określonego ruchu figurki budowniczego, bardzo podnosi stopień trudności. Figurki nie wolno podnosić, by podłożyć pod nią klocek, ani też nie może pokonywać więcej niż 1 piętro w górę lub w dół.

Chcąc być dobrym budowniczym trzeba pamiętać o zasadach dobrego budowania:

Wieżowce w budowie to niebanalna łamigłówka, choć na taką wygląda. Zdobyła sporo nagród w USA, Danii, Belgii i myślę, ze na tym się nie skończy. Podoba się, jest wciągająca i wymaga myślenia. Ludziom, którzy nie potrafią rozwiązywać łamigłówki daje sporo satysfakcji, ponieważ przez pierwsze 2 poziomy przechodzą dość sprawnie, co nie znaczy, że bez kłopotów. Młodsze dzieci radzą sobie z zadaniami zawierającymi maksymalnie 3 klocki o najmniejszym stopniu skomplikowania. Trudność kolejnych poziomów wiąże się z:
– budowaniem przy pomocy klocków, które można ułożyć na kilka sposobów (są dwustronne, czasem bez osi symetrii);
– kilkoma możliwymi rozwiązaniami jeśli próbuje się najpierw układać bez użycia figurek, stosowanie tej ostatniej pokazuje tylko 1 możliwe rozwiązanie;
– umiejętnością przewidywania konsekwencji ułożenia danego klocka, im wyższa budowla, tym gorzej;
– wprowadzeniem na poziomie wizard dodatkowej figurki i zasady, że obie figurki nie mogą zajmować tego samego pola. Jest to faktycznie najtrudniejszy poziom.

Zadanie z poziomu wizard

Zadanie z poziomu wizard

Wieżowce to naprawdę dobra łamigłówka, choć nie tak trudna jak inne abstrakcyjne Smart Gamesy.

0 Udostępnień