Lekcja 1

O planszy, figurach i sposobie ich poruszania.

Yoroshiku onegaishimasu

Dobutsu Shogi to uproszczona wersja szachów japońskich. Rozgrywana jest w 2 osoby, na planszy 3×4 pola, przy użyciu łącznie 8 figur. W polskiej wersji każdy gracz steruje 4 robotami: czerwonym (odpowiednik lwa z wersji oryginalnej), małym żółtym/dużym żółtym (odpowiednik kurczaka/kury), białym (odpowiednik słonia) i zielonym (odpowiednik żyrafy). Do lepszego oznaczania pozycji figur na planszy służą współrzędne wykorzystujące kombinację liter A-B-C i cyfr 1-2-3-4.

Dla wielu z Was odczytywanie współrzędnych jest proste, jeśli uczycie swoje dzieci zróbcie z nimi 2 ćwiczenia:

  • wskaż pozycję A3, B4, C1, czyli miejsca przecięcia się prostych wychodzących od danej litery i cyfry,
  • podaj pozycję robota z poniższej grafiki.

Każda figura porusza się po planszy w ściśle określony sposób. W tej wersji szachów figury mają oznaczone kierunki ruchu przy pomocy kropek. Przyglądnij się im, policz kropki. Czy już wiesz, który robot jest najbardziej sprawny?

Wszystkie roboty wyglądają tak samo, a jak pędzą po hali fabrycznej to już nie wiadomo, którymi robotami sterujesz. Inżynier wie, że roboty mają dół i górę, inżynier Ci podpowie. Tam gdzie zwrócona jest głowa, tam Twój przeciwnik. Albo poszukaj na czym porusza się robot: gąsienica, koła, nogi i inne urządzenia. Jeśli są zwrócone w Twoją stronę, to znaczy, że Ty jesteś szefem tego robota. Podaj współrzędną figury przeciwnika z poniższego rysunku:

Roboty nie potrafią skakać, za to bardzo sprawnie poruszają się w zaprogramowanych kierunkach. Tylko o 1 pole. Czy w takim razie robot z pola B2 może przesunąć się na pole B4? Albo robot z C3 na pole B3?

Roboty też są bardzo precyzyjne, zawsze zatrzymują się w środku danego pola i zawsze skierowane są do graczy głową lub, nazwijmy to, kołami. Na którym polu roboty są dobrze ustawione?

Roboty mają też czujniki rozpoznające swoją rodzinę. Nigdy nie wjadą na pole, na którym jest inny robot należący do tego samego gracza. Czy w takim razie robot na polu A4 może zostać przesunięty na pole B3?

To tyle na dzisiaj. Pobaw się trochę z tymi zasadami. Przesuwaj figury, na razie używając tylko 1 zestawu, czyli 4 roboty. Te ćwiczenia pozwolą Ci zaprzyjaźnić się z planszą i figurami.

Arigatou gozaimashita

 

Tekst powstał przy współpracy z :

0 Udostępnień