Lekcja 3

O przestrzeni i zbijaniu figur przeciwnika

Yoroshiku onegaishimasu

Stań w kącie, twarzą do środka pokoju. Masz ograniczony obszar obserwacji zaledwie do 90°. W kącie też jest ciasno. Przejdź kilka kroków do przodu, wzdłuż ściany. Jest lepiej. Co prawda masz już do dyspozycji 180°, ale i tak czujesz się ograniczony. Przejdź na środek pokoju. Czujesz tę przestrzeń? Wiesz jakie masz teraz możliwości? Lepiej się oddycha, lepiej patrzy, lepiej myśli. Przestrzeń jest dla Ciebie.

Pomyśl teraz, jakie możliwości mają roboty na planszy ograniczonej do zaledwie 12 pól. Pomyśl, jakie ograniczenia wprowadza pozycja na określonym polu. Spójrz na białego robota. Teoretycznie może poruszać się w 4 kierunkach. Stojąc na polu w dowolnym rogu planszy (A4, C4, A1, C1) może wykonać tylko 1 ruch. Stojąc na dowolnym polu kolumny A i C (lub rzędu 1 i 4) jego ruchy ograniczają się do 1 lub 2 możliwych kierunków. Ciasno!

Teraz połóż białego robota na polu B2 lub B3. W ilu kierunkach może się poruszać?

Zielony robot ma trochę więcej możliwości. Skrajne pola umożliwiają mu ruch w 2-3 kierunkach. Jednak i tak najlepszą dla niego pozycją są pola B2 lub B3. W ten sam sposób sprawdź liczbę możliwych ruchów małego i dużego żółtego robota. Najlepiej ustawiając figury na planszy i zaznaczając jakimiś znacznikami możliwe kierunki ruchu. Gdy już pobawisz się w ustawianie figur i znaczników, pora na ustawienie czerwonego robota, tego najbardziej zaawansowanego technologicznie i najważniejszego w całej grze. W rogach planszy, z 8 możliwych kierunków ruchu, temu robotowi zostały tylko 3 kierunki. Bardzo mało. Bardzo ciasno. Bardzo niebezpiecznie.

Wyczucie przestrzeni lub jej braku ma ogromne znaczenie strategiczne. Nie lekceważ tej niby dziecinnej zabawy w przestawianie figur i analizę możliwych kierunków ruchu.

Przed chwilą ustawiałeś 1 figurę na pustej planszy. Na początku gry, na planszy jest 8 figur i tylko 4 puste pola. Jest jeszcze ciaśniej. Ograniczają Cię nie tylko pozycja na planszy, możliwe kierunki ruchu przypisane do danej figury, ale również inne figury. Twoje i przeciwnika. Spójrz na poniższy rysunek i powiedz w ilu kierunkach może poruszyć się Twój zielony robot, jeśli w pobliżu stoją inne Twoje roboty?

Twoje figury możesz przesuwać, by powiększyć przestrzeń. Figury przeciwnika możesz zbijać. Wystarczy, że przesuniesz swoją figurę na pole zajmowane przez przeciwnika i usuwasz z planszy zbitą figurę. W Dobutsu Shogi mówi się, że zdobyłeś nowego przyjaciela – dlaczego? O tym dowiesz się w następnej lekcji. Teraz poćwicz zdobywanie robotów przeciwnika zgodnie z 3 poniższymi schematami. Zastanów się, którego Twojego robota (dolna część planszy należy do Ciebie) trzeba przesunąć i gdzie?

Zdobyte figury układaj obok planszy.

Zadanie domowe: ustaw wszystkie figury na planszy, zgodnie z poniższym rysunkiem. Masz wykonać pierwszy ruch. Podaj kolor robotów i  współrzędne pól, na które możesz je przesunąć. To zadanie nauczy Cię, że grę nie trzeba rozpoczynać od ruchu małego żółtego robota.

To na dzisiaj tyle.

Arigatou gozaimashita

Tekst powstał przy współpracy z :

0 Udostępnień