Historia Polski: Polak Mały

Jakiś czas temu przyszedł mail z zapytaniem czy nie chciałabym zrecenzować 2 nowości wydanych przez IPN. Jeden z tytułów to oczywistość, drugi wymagał przemyślenia: z kim, gdzie, jak znaleźć czas. Już nie tak łatwo wyrwać kolejne chwile z życia, tym bardziej, że owa gra nie jest w kręgu moich zainteresowań. Przemyślałam sprawę. O grze trzeba powiedzieć, choć raczej nie w formie recenzji.

W przedszkolu

Zbliżał się 11 listopada. Narodowe Święto Niepodległości. Okazja znakomita, choć przed 11tym gra nie dotrze, to z pomysłem udałam się do zaprzyjaźnionego przedszkola w Trzebini. Wychowawczynie przedszkolne, obecnie zajmujące się 2 zerówkami, podchwyciły temat i wymyśliły świetne zajęcia dla dzieciaków.

O Polsce, o patriotyzmie, o tym co znaczy być Polakiem. O symbolach naszego kraju – fladze, godle i hymnie narodowym. Dzieci m.in. oglądały krótki film p.t. „Polak Mały”, przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Film jest elementem dopełniającym grę edukacyjną, z którą przyszłam do przedszkola.

W relacji z tego dnia tak napisano: „W związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości nauczycielki z grupy Tygrysków i Żabek przypomniały dzieciom o tym, że są Polakami, a Ojczyzna to wszystko to, co wokół nich – ich dom, rodzina, podwórko, przedszkole, ich miasto. Wychowawczynie uświadomiły przedszkolakom, że warto dbać o swój kraj, aby wszyscy mieszkający w nim ludzie byli szczęśliwi. Dzieci zostały pasowane na „Małego Polaka” i z przejęciem recytowały wiersz Władysława Bełzy pt. „Kto Ty jesteś? Polak mały”. Emblemat z Białym Orłem na czerwonym tle, podkreślił przynależność narodową, a film pt. „Polak mały” utrwalił wiedzę na temat symboli narodowych, hymnu i przybliżył legendę o powstaniu państwa polskiego.”

Grę „Polak Mały” pokazałam dzieciom w przedszkolu jakiś czas później, a właściwie tylko 1 jej element. Rozdałam dzieciom kartoniki, z których miały ułożyć godło. Dzieci bardzo lubią układać puzzle, te jednak były dla nich naprawdę bardzo trudne i wymagały pomocy dorosłych. Z trudem udało się złożyć wszystkie elementy. Z trudem, ze względu na liczbę elementów, kolorystykę, rysunek, brak zaczepów jak w zwykłych puzzlach i jakość kartoników (lakierowane i trwałe, ale bardzo śliskie). Ostatecznie ułożyliśmy 3 godła.

W domu

Układanie godła w domu szło nam trochę sprawniej. Prócz godła, ułożyłam dla mojego przedszkolaka hymn w wersji obrazkowej. Znajduje się on na drugie stronie kartoników z godłem. Dziecko z zaciekawieniem przyglądało się słowom hymnu przedstawionym w formie graficznej. Mama odśpiewała i wyszło nawet lepiej niż Edycie G. ;-) Mała cegiełka w krzewieniu patriotyzmu.

W szkole

Ta gra edukacyjna ma zastosowanie przede wszystkim w szkołach podstawowych. Jest świetnym narzędziem wspomagającym naukę hymnu, co nie jest takie łatwe (przynajmniej z relacji spotkanych dzieci na szkolnym korytarzu). Z obrazkami łatwiej jest im zapamiętać słowa. „Polak Mały” oferuje kilka zabaw ułatwiających zapamiętywanie i wprowadzających do symboliki narodowej:

  • Pamiętaj słowa – to gra memory, w której wyszukuje się pary kartoników z tymi samymi słowami hymnu.
  • Ułóż hymn – to walka drużynowa, w której trzeba jak najszybciej poprawnie ułożyć słowa hymnu.
  • Znajdź błąd – w ułożonym hymnie przestawia się 2 dowolne kartoniki, a gracze muszą wskazać, które zostały zamienione.
  • Ułóż herb – to walka drużynowa, w której trzeba jak najszybciej ułożyć połowę herbu.
  • Zapamiętaj obrazki – to uproszczona wersja „Pamiętaj słowa” przeznaczona dla dzieci od 4 roku życia, oparta tylko na zapamiętywaniu położenia tych samych obrazków.

Podsumowanie

Gra „Polak Mały” to narzędzie edukacyjne, które jest bardzo przydatne w szkołach podstawowych. Dla przedszkolaków jest raczej ciekawostką wzbogacającą zajęcia dotyczące Polski (można nawet wykorzystać przy okazji nauki literki F jak Flaga), w warunkach domowych raczej nieprzydatne, choć sam pomysł zapamiętania hymnu przy pomocy grafik jest świetny. Wykonanie elementów jest bardzo dobre – grube i lakierowane kartoniki zapewniają trwałość. Warto jeszcze wspomnieć, że w instrukcji prócz zasad znajdują się: Mazurek Dąbrowskiego w 2 wersjach, Katechizm polskiego dziecka Bełzy, flaga, godło i ustawa o symbolach narodowych. Narzędzie proste i jednocześnie przydatne.

Dziękuję Paniom wychowawczyniom z przedszkola przy SP nr 3 w Trzebini za ciekawe wykorzystanie  materiałów dostarczonych przez IPN na zajęciach z dziećmi, oraz za udostępnienie zdjęć z lekcji patriotyzmu.

 

 

0 Udostępnień