Spaghetti

Choć sam makaron był znany już od V wieku, to dopiero w Księdze Rogera z XII w., arabski geograf Al-Idrisi, po raz pierwszy opisał sycylijski makaron w postaci długich i cienkich nici. Makaron ten był produkowany w zakładach produkcyjnych i eksportowany. Przemysł produkcji makaronu rozrósł się gwałtownie pod koniec XIX, a dziś nie ma osoby, która nie znałaby potrawy o nazwie spaghetti.

Jakie jest spaghetti każdy wie. Długie nitki makaronu sprawiają nie lada kłopot niewprawnym widelcom, co szczególnie widać na umazanych sosem dziecięcych buziach i obrusach. W moim domu spaghetti bardzo lubimy, a od kilku dni Spaghetti niezmiennie ląduje na naszym stole. Nikt się jeszcze nie przejadł.

Spaghetti to gra zaprojektowana przez Michała Gołębiowskiego i wydana przez wydawnictwo Granna. Jest to niesamowita gra zręcznościowa, czerpiąca nieco z mechaniki bierek, ale w bardzo ciekawej formie. W grze korzysta się z różnokolorowych nitek makaronu (sznurki) o różnej długości i w różnej liczbie. Tych najdłuższych nitek, najwyżej punktowanych, jest najmniej. Wśród składników znajdziecie też 4 klopsy – lekkie kule, również przynoszące punkty na koniec gry. Spaghetti serwować można na 2 talerzach różnej wielkości, a czas na zdobycie składników (dowolnych lub określonych żetonami) wyznaczać będzie klepsydra.

Księga przepisów

Gra serwuje przepisy na 3 rodzaje spaghetti, kto zaś napisze do serwisu Granny, ten otrzyma nowy rodzaj makaronu i przepis na kolejną rozgrywkę. We wszystkich rozgrywkach gracze mają za zadanie wyciągać z talerza makaron i klopsy, które na koniec gry przynoszą punkty zwycięstwa. W trakcie zdobywania składników potrawy trzeba posługiwać się jedną ręką, a jeśli jakiś składnik znajdzie się poza talerzem, to tura przechodzi na następnego gracza. Klopsy można zdobywać, gdy nie dotykają nitek makaronu, zwykle pod koniec gry. Utrudnieniem jest też limit czasowy – w swojej turze gracz ma zaledwie 20 sekund.

Spaghetti di Base – to podstawowa wersja gry, rozgrywana z 3 klopsami i na dużym talerzu. Spaghetti Difficili rozgrywa się na małym talerzu już z 4 klopsami. W obu wersjach gry, gracze zdobywają dowolne składniki spaghetti i układają przed sobą. Po zakończeniu tury gracz może dodatkowo pomieszać składniki, tak by utrudnić kolejnej osobie wyciąganie makaronu. Na koniec gry podliczane są punkty za składniki zgodnie z opisem w instrukcji. Im więcej graczy przy stole, tym mniej punktów, ale też wiele mają tu do powiedzenia umiejętności manualne. Nabrudzić makaronem można bardzo łatwo, a klopsy toczą się bardzo szybko.

Spaghetti Superiori – rozgrywane jest z wykorzystaniem wszystkich elementów gry. Najważniejszą różnicą względem poprzednich wariantów jest dołożenie 6 losowo dobranych żetonów przepisów. Każdy żeton posiada wartość punktową i grafikę określającą jakie elementy są potrzebne do jego zdobycia np. 2 żółte i 1 zielony makaron. By zdobyć taki żeton, gracz musi w swojej turze, czyli w ciągu 20 sekund, zdobyć wszystkie wskazane elementy.

Smak spaghetti

Jestem tą grą zachwycona. Zagracie nawet z młodszymi dziećmi niż sugerowany wiek 6 lat, zagracie z ogromną przyjemnością z dorosłymi, zagracie z uśmiechem na twarzy między ciężkimi eurosami czy czasochłonnymi ameritrashami.  Wśród gier zręcznościowych błyszczy pomysłem. Swoją prostotą zachęci do rozgrywki nawet malkontentów i u każdego wywoła uśmiech na twarzy. Dzięki tematyce, jakości elementów, sympatycznej oprawie graficznej i intuicyjności zasad (w końcu każdy wie jak zachować się przy stole) mogę polecić ją każdemu. Gwarantuję też doskonałą zabawę.

Lecę na spaghetti.

Link BGG

0 Udostępnień