Słówka

„Wiem, bo gram!” to nowa seria wydawnicza Granny. Serię tworzyć będą gry, które przy okazji dobrej zabawy pozwolą również zdobyć wiedzę w różnych dziedzinach. Serię otworzyła gra Słówka, kolejne gry, które ukażą się w serii to m.in.: Faras Filipa Miłuńskiego – gra o wykopaliskach archeologicznych w Sudanie, powstająca we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie i Ausgerechnet Uppsala – wg opisu na BGG jest to gra ucząca położenia geograficznego miast i atrakcji turystycznych w Europie.

Dziś opowiem Wam o Słówkach. Jest to nowa edycja ŁamiSłówek – gry zaprojektowanej przez Jacka Szczapa, nieżyjącego już autora wielu łamigłówek i krzyżówek. W tej grze układa się słowa z wylosowanych liter, za co zdobywa się punkty. Ciekawostką scrabblopodobnej gry jest to, że słowa można układać w dowolnych kierunkach, a prócz punktów za ułożone słowo można zdobyć bonusy za otoczenie specjalnych pól na planszy. Wyraz nigdy nie tworzy linii prostej, jest krzywą, czasem nawet zamkniętą, dzięki polom w kształcie hexów (sześciokąty).

Gra składa się z: 2stronnej planszy, zawierającej mniejsze i większe pole gry złożone z heksów i pól bonusowych; 4 stojaczków na litery; płóciennego woreczka; 84 żetonów z różnie punktowanymi literami, notesika i ołówka. Gracze w swojej turze mogą wyłożyć na planszę 1-6 liter, w taki sposób, aby utworzyć wyraz dowolnie odmieniony, ale nie będący nazwą własną. Nowe litery dokłada się do już znajdujących się na planszy liter, tak by żetony stykały się bokami. Utworzony wyraz może zawierać już ułożone litery, jednak po ułożeniu należy odczytać go na głos i podliczyć punkty. Jeśli graczowi uda się przy okazji całkowicie otoczyć pole bonusowe, dolicza wtedy kolejne punkty. Po ułożeniu wyrazu dobiera się z woreczka kolejne żetony, tak by zawsze było ich 6. W swojej turze gracz może wymienić dowolną liczbę liter zamiast dokładać żetony na planszę. Błędnie ułożone słowo jest karane utratą kolejki.

Gra rozwija słownictwo i ćwiczy spostrzegawczość. Zasady są bardzo proste, do wytłumaczenia w 2 minuty, zaś układanie słów jest bardzo wciągające. Z każdą kolejną rozgrywką, przebiegającą zwykle dość szybko (na większej planszy gra się dłużej), słowa stają się dłuższe, a przebiegłość graczy zmierzających do zdobycia bonusów jeszcze większa. Gra sprawdza się wśród dzieci, młodzieży, dorosłych i najstarszego pokolenia. Jeśli nie macie Scrabble, to w Słówka warto zainwestować, bo wiecie „Gra w Słówka to lepsze niż krzyżówka”.

Liczba graczy: 2-4 w wieku: 8+

 

0 Udostępnień