Cukierki

Wydawnictwo Granna wydaje różnorodne gry i tych tytułów jest na rynku naprawdę bardzo dużo. Dla łatwości, gry te podzielono na różne serie. Wczoraj opisywałam grę z serii IQ, dziś sięgnę do nowości z serii GraMy! W tej serii ukazało się już kilka tytułów: SuperFarmer z Rancha, Hej to moja ryba, Wilki i owce, Dino kontra Dino, Ufo Farmer, Winnica i Frogi. Ósmą grą są Cukierki Manu Palau.

Jest to typowa gra dla rodzin z dziećmi już od 5 roku życia. Gra ma proste zasady i wciągającą rozgrywkę. Podstawę gry stanowią kafelki, z narysowanymi 4 połówkami słodyczy. Cukierki, lizaki, ciasteczko sprawią, że gra stanie się bardzo apetyczna i zdrowa, bo cukru nie zjecie, ale satysfakcja gwarantowana.

Cukierkowy raj

Po wymieszaniu kafelków ułóż pole gry złożone z 26 odkrytych kafelków. Rozdaj każdemu graczowi 3 kafelki. Rozgrywacie tury kolejno. Weź kafelek ze swojej ręki i ułóż go tak, by stykał się co najmniej 1 bokiem z tymi leżącymi na polu gry. Ułóż tak, by dopasować do siebie połówki cukierków. Dostajesz sąsiadujący kafelek, ale ten, który utworzył cały cukierek. Czasem uda Ci się dopasować 2-3 cukierki, maksymalnie 4 (mnie się to jeszcze nie udało). Zdobyte kafelki układasz przed sobą jako punkty zwycięstwa i dociągasz nowy kafelek tak, by mieć znowu 3 w ręku. W trakcie gry można ułożyć ciastko, które daje ci dodatkowy ruch w twojej kolejce. Ułożenie lizaka pozwala na otrzymanie 2 dodatkowych punktów. Gra kończy się po wyłożeniu wszystkich kafelków z rąk graczy.

Więcej słodkości

W wariancie zaawansowanym zdobyte kafelki ułóż przed sobą, dopasowując cukierki do siebie. Na koniec gry to właśnie na nowo ułożone cukierki dadzą ci punkty zwycięstwa. W dodatku, po każdym dołożeniu zdobytych kafelków do twojego pola, musisz policzyć czy w danym rodzaju masz przewagę nad innymi graczami. Jeśli masz przewagę to zdobywasz żeton wart 2 punkty, jednak w następnej turze ktoś może ci go odebrać. To nie jedyne zmiany w zasadach. Dołożenie drugiej połówki ciastka lub lizaka do głównego pola gry daje graczowi tylko profity w postaci dodatkowego ruchu lub żetonu punktu o wartości 2. Nie dostajesz kafelków z ciastkiem i lizakiem, zostają one na polu gry.

Tego nie da się nie lubić

Ta gra uczy dopasowywania elementów do siebie, wyszukiwania optymalnych ruchów, zarządzania ręką. Dla dzieci podejmowanie decyzji nie jest takie proste i oczywiste. Ucieszysz się, gdy dzieci zaczną dostrzegać większe możliwości, zaczną kombinować i tworzyć takie układy, by w swojej turze zdobywać więcej kafelków.

Cukierki to bardzo sympatyczna gra dla dzieci i ich rodzin, którą bardzo polecam dla nowych i niedoświadczonych graczy. Jest prosta, ale wymaga odrobiny myślenia i kombinowania. Jest ładna i tematycznie ucieszy każde dziecko. Rodzice z przyjemnością zagrają z dziećmi i na pewno nie będą znudzeni. Dodatkowo, jeśli w grze uczestniczy więcej dorosłych to można połączyć zasady podstawowe z zaawansowanymi.

Za takie słodycze dzieci będą ci wdzięczne.

Link BGG

Grę możecie kupić w sklepie www.planszomania.pl

0 Udostępnień