Skull

Skull to druga gra z serii Gry z pazurem wydawnictwa Granna. Po raz pierwszy została wydana w 2011 r. i na przestrzeni 2 lat zdobyła kilka prestiżowych nagród i nominacji: Gra Roku 2011 As d’Or we Francji, dwukrotna nominacja do Golden Geek Najlepsza Gra Imprezowa, nominacja do Japan Boardgame Prize Voters’ Selection i rekomendacja Spiel des Jahres.

Pierwsze polskie wydanie tej gry pojawiło się w 2013 r. pod nazwą Gringo i było promowane przez znanego podróżnika Wojciecha Cejrowskiego. Wydawca zrezygnował wtedy z oryginalnej tematyki opowiadającej o gangach motocyklowych i grafik nawiązujących do tatuaży harleyowców. Osadził grę w tematyce sprzyjającej odbiorcy rodzinnemu czyli opowiadającej o podróżach przez kontynenty, reprezentowane przez charakterystyczne dla nich zwierzęta. Co ciekawe, można było od wydawcy otrzymać dodatkowy zestaw żetonów dla siódmego gracza. Druga strona kartoników zawierała symbole słońca i księżyca.

Dziś trzymam w ręku wydanie oryginalne z grafikami adekwatnymi do gier z pazurem. Kwiaty i czachy w kolorystyce i wzornictwie, którego nie powstydziłby się żaden wydziarany obywatel. Młodzieży bardzo się spodobała oprawa graficzna, ja zaś chwalę jakość wydania – solidna i estetyczna. Rozgrywka opiera się na zestawach 4 żetonów dla każdego gracza, wśród których 3 posiadają kwiat na awersie, a 1 czaszkę.

Licytacja w czystej postaci

Żetony te są podstawowym elementem gry licytacyjnej. W trakcie gry gracze kolejno wykonują 1 wybraną czynność: wykładają zakryty żeton (symbolem kwiatu/czaszki do dołu) lub rozpoczynają licytację. Warunkiem drugiej akcji jest posiadanie co najmniej 1 wyłożonego żetonu (lub kilku ułożonych w stos). Po rozpoczęciu licytacji nie można już dokładać żetonów. Licytacja polega na podaniu liczby żetonów jakie mają zostać odsłonięte. Następnie kolejni gracze, dopóki nie spasują, próbują przebić wcześniej podaną wartość. Ostatni gracz, który nie spasował rozpoczyna odsłanianie określonej przez siebie w licytacji  liczby żetonów. Odsłanianie odbywa się zgodnie z zasadami:

  • najpierw wszystkie swoje żetony,
  • później od dowolnie wybranych graczy, z tym, że nie trzeba odsłaniać wszystkich żetonów danego gracza.

Jeśli na odsłoniętym żetonie jest kwiat, gracz kontynuuje odsłanianie. Jeśli w zadeklarowanej liczbie żetonów nie pojawi się czaszka, gracz zostaje zwycięzcą licytacji i otrzymuje żeton zwycięstwa. 2 żetony zwycięstwa to wygrana rozgrywka. Jeśli natrafi na czaszkę to musi oddać 1 posiadany żeton i traci losowy kartonik. Drugim sposobem na wygraną jest wyeliminowanie wszystkich graczy (gdy stracą wszystkie swoje żetony).

Pokerowe emocje

Skull to lekki, szybki i bardzo wciągający tytuł. To gra blefu, pokerowych min, ale też intuicji i psychologicznej analizy zachowań współgraczy. Zasady gry są bardzo proste, do wytłumaczenia w 3 minuty. Rozgrywki można prowadzić w 3-6 osób, jednak im więcej graczy, tym gra dłuższa, ciekawsza i bardziej emocjonująca. Przy 3 trochę za szybko się wygrywa. Największym atutem tej gry jest jej mechanika. Gracz decyduje kiedy wystawi żeton z czaszką, kiedy zacznie licytować lub z jaką wartością do niej wejdzie. Podawane wartości licytacji mają spore znaczenie, wyższe wartości mogą sugerować liczbę posiadanych w stosach gracza kwiatów, mogą też podpuszczać innych graczy do podbicia stawki, a tym samym wciągnąć ich w pułapkę. Nie myślcie jednak, że przy każdym blefie Wam się upiecze – nie raz wpadniecie w swoje sidła. Skull to dobra gra i jeśli lubicie licytację w czystej postaci, to ta Gra z pazurem jest jak najbardziej dla Was.

Link BGG

1 Udostępnień