Dinozaury -Tajemnicza wyspa

Czy zauważyliście, że łamigłówki SmartGames, wydawane w Polsce przez wydawnictwo Granna, troszkę się zmieniły? Ujednolicono pudełka pod względem wyglądu, wielkości i możliwości łatwiejszego umieszczania elementów z powrotem w pudełku, zmniejszono ilość plastikowych wyprasek, zmieniło się również logo serii. W dodatku część starszych łamigłówek zyskało nowy design i nawet nowe zadania. Ten rok przyniósł zmiany nie tylko w wyglądzie serii, ale również pojawiło się kilka nowych tytułów, choć nie wszystkie są dostępne w Polsce. Pierwszą nowością jaką dla Was opisałam jest Czerwony Kapturek dla dzieciaków w wieku przedszkolnym. Kolejną Dinozaury – przeznaczone już dla starszego odbiorcy.

Dinozaury 3D

Od wielu lat kolekcjonuję łamigłówki SmartGames. W całej serii nie było właściwie żadnej, która by mnie rozczarowała (no może prócz magnetycznej Magiczny las). Jakość wykonania w większości przypadków była na wysokim poziomie (czasem mankamentem było ścieranie się nadrukowanych na plastiku grafik), pomysły na tematykę i oprawę graficzną urzekały, a to co najważniejsze czyli zadania zawsze były wyśmienite. Lata doświadczeń podpowiedziały mi, że i tym razem Dinozaury nie odbiegną od poziomu wyznaczonego przez poprzednio wydane tytuły.

Dinozaury to pięknie wydana łamigłówka z przestrzennymi elementami. Pole gry to podstawka z umieszczonymi na stałe fragmentami wysp i ozdabiającymi je palmami. Najważniejszymi elementami jest 6 prostokątnych płytek o jednakowym wymiarze. Na nich znajdują się fragmenty wysp z dinozaurami w 2 kolorach: czerwone – mięsożerne i zielone – roślinożerne. 4 wyspy są ułożone pod kątem 45°, każda para to odbicia lustrzane, różniące się kolorem dinozaura na nich umieszczonego. Pozostałe 2 wyspy różnią się od pozostałych kształtem, ale każda również posiada dinozaura. Warto również wspomnieć, że dinozaury są wykonane z tego samego materiału co np. wilk z łamigłówki Czerwony Kapturek, dzięki czemu są przyjemne w dotyku. Elementy wykonano bardzo estetycznie i solidnie, choć niestety na jednej z płytek w moim egzemplarzu część grafiki uległa już starciu.

Podróż do prehistorii

Zadaniem gracza jest takie rozmieszczenie płytek wysp by:

  • wszystkie zmieściły się na polu gry,
  • tworzyły ściśle określony układ wysp,
  • na jednej wyspie znajdowały się dinozaury tylko 1 gatunku.

Ze względu na kształt, płytki można układać tylko pionowo lub poziomo. Co ciekawe, od ułożenia 1 płytki zależy rozmieszczenie pozostałych. Stąd rozwiązywanie zadań nie jest takie oczywiste. Książeczka zawiera 80 zadań, ułożonych zgodnie ze wzrastającym stopniem trudności. Każde zadanie ma dokładnie 1 rozwiązanie. Początkowe zadania zawierają podpowiedzi co do kierunku ułożenia płytek i położenia niektórych dinozaurów. Od 13 zadania pokazane są tylko kierunki płytek, a od zadania 33 gracz musi polegać już tylko na swoich umiejętnościach. W ciągu jednego wieczoru rozwiązałam 58 zadań, a ze względu na wzrastający poziom trudności, następne zadania rozwiązywałam już znacznie dłużej z koniecznymi przerwami na odpoczynek dla szarych komórek.

Wrażenia po podróży

Dinozaury są bardzo sympatyczną łamigłówką. Mimo, że oprawa graficzna przywodzi na myśl produkty dziecięce, to jest to jak najbardziej wartościowa zabawka nawet dla dorosłych. Poziom trudności w moim odczuciu (doświadczonego użytkownika) jest umiarkowany, o czym świadczy choćby rozwiązany przez moją 8 letnią córkę (też doświadczony użytkownik) cały poziom expert. Łamigłówka jest koniecznym dopełnieniem kolekcji, warto też od niej rozpocząć swoją przygodę ze SmartGames. Miłość gwarantowana.

0 Udostępnień