Czerwony Kapturek

Bajkę o Czerwonym Kapturku zna każdy, ale wersji, stworzonej przez Raf Peeters’a jeszcze nie widzieliście. Jest niesamowita i mimo, że stworzona została dla dzieci w wieku przedszkolnym, to nawet starszym dzieciom i dorosłym bardzo się podoba. Jest wciągająca, rozwija dzieci na wielu płaszczyznach: uczy logicznego myślenia, planowania i rozwiązywania problemów, ćwiczy koncentrację, oddziałuje na zmysły, rozwija wyobraźnię, a nawet umiejętności językowe. Do tego jest to najpiękniejsze przestrzenne wydanie bajki. Przestrzenne? Ach, no tak. Bo Czerwony Kapturek to łamigłówka, która opowiada znaną historię w zupełnie nowy sposób.

Czerwony Kapturek 3D

Jakiś czas temu poznałam łamigłówkę Trzy małe świnki. Pięknie wykonana, wielokrotnie nagradzana i bardzo wartościowa dla rozwoju dzieci. Po sukcesie tej łamigłówki musiała pojawić się kolejna, nawiązująca do powszechnie znanej dziecięcej historii. Tak oto wydany został Czerwony Kapturek. Elementy łamigłówki zostały zaprojektowane tak by cieszyły dziecięce oczy i ręce. Solidne elementy, duże, kolorowe, miłe w dotyku. Dostaliśmy więc domek babci, z 3 drzwiami i oknem, figurkę Kapturka i wilka, choinki przenoszące naszą wyobraźnię do gęstego lasu i 5 płytek i ze ścieżkami w różnym kształcie. Dla rozróżnienia ścieżek, ale też łatwiejszego podnoszenia płytek pojawiły się na nich przestrzenne kwiaty w 5 kolorach. Elementy stwarzają niepowtarzalny klimat, uzupełniany drukowaną książeczką z historią Czerwonego Kapturka, opowiedzianą w sposób graficzny i bardzo ciekawy.

Historię czas zacząć

Zadaniem dzieci jest ułożenie na planszy ścieżki prowadzącej od figurek bohaterów do domku babci. Przygotowanie scenerii jest dla dzieci jednym z bardzo atrakcyjnych momentów. Trzeba ułożyć drzewka w odpowiednich miejscach planszy i postawić domek, zwracając szczególną uwagę na położenie drzwi i okna (wyznacznikiem jest tu komin). Potem przychodzi czas na ułożenie figurek 1 lub 2 bohaterów bajki. Pozycje na planszy określają poszczególne zadania zawarte w dwustronnej książeczce. Zadania zostały podzielone na 2 części, każda licząca po 24 zadania w 4 stopniach trudności. W pierwszej części dzieci mają za zadanie ułożenie ścieżki prowadzącej od Czerwonego Kapturka do domku babci, w drugiej części buduje się drogę również od wilka. Dziecko ma do dyspozycji 5 płytek ścieżek, które stara się umieścić na planszy we właściwych miejscach. W najprostszych zadaniach korzysta z 1 płytki, w najtrudniejszych z 5. Przy układaniu płytek należy pamiętać, że mają prowadzić od figurki do drzwi domku, tworząc ciągłą trasę, oraz muszą zmieścić się na planszy. Pod każdym zadaniem jest podpowiedź w postaci kwiatów. Liczba kwiatów to liczba płytek, w dodatku kolory podpowiadają jakie płytki należy użyć.

Rozwiązywanie zadań

Dzieci rozwiązują zadania w różny sposób zależny od ich wieku, umiejętności, doświadczenia w pracy z łamigłówkami. Najważniejsze byśmy pozwolili naszym dzieciakom na samodzielność. Lepiej zadawać pytania pomocnicze niż pokazywać rozwiązanie, dziecko samo ma dojść do tego jak układać elementy na planszy, samo ma zwrócić uwagę na położenie komina czy liczbę i kolor kwiatów pod zadaniem. Im młodsze dziecko, tym przeważa metoda prób i błędów. Im starsze, tym bardziej pracuje w wyobraźni. Obserwacja dziecka a nie praca za niego to wspólna radość z rozwiązania danego zadania. Cieszcie się z dziećmi, podkreślajcie ich mądrość, spryt, umiejętność radzenia sobie, choćby sformułowaniem „Moja mądra główka”. Zaprocentuje to w przyszłości.

Czerwony Kapturek to świetna łamigłówka. Jeśli macie w domu przedszkolaki to nawet nie zastanawiajcie się nad kupnem. Inwestycja konieczna.

Grę przekazało wydawnictwo:

0 Udostępnień