Króliczek

Jeśli szukacie łamigłówek dla dzieci, szczególnie w wieku przedszkolnym, to koniecznie zainteresujcie się serią Smart Games. Wśród nich znajdują się łamigłówki drewniane: Mądry zamek, Kamelot Junior, Auto, Dzień i noc, oraz wykonane z innych materiałów: 3 traki, Arka Noego, Wodny świat i in. Wszystkie mam wypróbowane, przetestowane na dzieciach i dorosłych i wszystkie mogę polecić.

Seria łamigłówek dla przedszkolaków (i nie tylko) na wspomnianych się nie kończy, czego dowodem jest Króliczek, który właśnie zawitał na półki sklepowe. Nie taki, którego kuglarze wyciągają z kapelusza, ani bohater bajek dla dzieci, ale sympatyczny króliczek lubiący bawić się z dziećmi w chowanego. W dodatku chowający się tak jak one: czasem nie widać go wcale, a czasem widać go bardzo dobrze, choć myśli, że jednak nie. Jest cudny, tak jak cała łamigłówka.

Wykonanie elementów jest bardzo dobre. Są z drewna, duże, wytrzymałe i w barwach podstawowych: żółtej, niebieskiej i czerwonej. Prostota przyciąga uwagę najmłodszych odbiorców. Prócz tytułowego króliczka, zestaw zawiera 3 różnej wielkości klocki na bazie graniastosłupów. Ich rolą jest zapewnić schronienie dla króliczka, czyli dzieci muszą skonstruować skrytki zgodnie z wytycznymi na kartach zadań. Każdy klocek można ułożyć na wiele sposobów, zaś kombinacja 3 klocków wraz z króliczkiem daje zestaw bardzo wielu możliwości. Łamigłówka zawiera 60 zadań na grubych kartonikach (wreszcie nie boję się o zniszczenie zadań), jednak swobodna zabawa dzieci pokazuje, że możliwa jest większa liczba ustawień. Zadania podzielone są na 4 stopnie trudności: starter to 18 zadań, junior i expert mają po 12, master 18. Da się zauważyć podobieństwo między niektórymi zadaniami, jednak to co jest oczywiste dla dorosłych i nawet starszych dzieci, nie jest już takie dla przedszkolaków. Każde zadanie jest dla nich odkryciem. Zadania uczą dzieci:
– wzajemnego ułożenia przedmiotów względem siebie, w tym pojęcia obok, prawa strona, lewa strona, przed, w, na, pod, nad;
– odpowiedniego ustawiania brył tak by uzyskać różny poziom ukrycia króliczka. Pracując z dziećmi trzeba zwrócić uwagę na cechy poszczególnych brył. Niebieski sześcian, który sprawia najwięcej kłopotu, zawiera 3 rodzaje ścian z otworem, z gwiazdką i pustą. Ułożenie ściany danym otworem do góry skutkuje w różny sposób np. przez koło królik może swobodnie się przesuwać, ale przez gwiazdkę nawet uszy mu nie wyjdą. Czerwony klocek można ustawić również na 3 sposoby, jeden z nich zakrywa brzuszek królika, inne podnoszą go na różne wysokości. Żółty klocek ma mniej możliwych ustawień.
– widzenia przestrzennego – przeniesienie rysunku z płaszczyzny (z widoku od frontu) na bryły jest dla dzieci dużym wyzwaniem, nie rozumieją pojęcia przestrzeni co widać choćby w nieumiejętności czytania odpowiedzi do zadań w projekcji 3D. Dodatkowo można w ciekawy sposób zaprezentować dzieciom perspektywę małym doświadczeniem: układanie na podłodze z patrzeniem na bryły z góry, układanie na stole i patrzenie z bliska lub z oddali. Ten sam zestaw połączonych klocków, a różne efekty wizualne.
– logicznego myślenia, zadaniowego podejścia do zabawy, systematyczności, porządku i cierpliwości.

Łamigłówkę przetestowałam na Lilce (niespełna 3 lata) i Julce (niespełna 5 lat). Lilka pierwszy raz w życiu miała do czynienia z łamigłówką i zadaniami. Problem sprawiły jej najprostsze zadania typu ustaw królika po prawej stronie klocka. Trzeba jej było sporo pomagać zadając pytania pomocnicze – przyglądnij się, spróbuj odwrócić klocek itp. Julka radziła sobie dobrze do poziomu expert, choć kilka razy też trzeba było jej pomóc. Poziom master okazał się zbyt trudny. W zadaniach tych klocki układa się m.in. skośnie lub prostopadle względem siebie, królik przyjmuje różne pozycje np. staje na głowie, wzajemne ułożenie klocków wymaga sporej wyobraźni, prób i myślenia.

Te 4 klocki są niesamowite. Dają wiele możliwości, wiele radości i zabawy, a przede wszystkim uczą. Nie ma co się zastanawiać – inwestujcie w dzieci, zaopiekujcie się  Króliczkiem i odkrywajcie świat Smart Gamesów.


Wiek graczy: 2-5 lat
Liczba graczy: 1

0 Udostępnień