Co łączy Mori, Cathalę i Fragę?

Jeśli już postawiłam takie pytanie, to ci projektanci muszą mieć ze sobą coś wspólnego. Nie wspólną grę, nie wspólne korzenie gdzieś przy piątym pokoleniu wstecz, ani wspólny stolik w pubie w Essen. Łączy ich coś innego. Polska, a właściwie jedno miasto na południu kraju. Miasto, które jest siedzibą wydawnictwa Hobbity.eu. O wydanych grach i planach na najbliższą przyszłość opowiada Marek Przepiórka.

Do tej pory wydaliście kilka gier dla różnych grup odbiorców: dla dzieci, gry imprezowe, rodzinne i dla zaawansowanych graczy. Czy moglibyście podsumować cały okres wydawniczy?

Działalność wydawniczą rozpoczęliśmy z początkiem 2009 r. Przez te 4 lata wydaliśmy ponad 20 gier. Staramy się działać na różnych segmentach rynku: wydajemy gry dla dzieci, familijne i imprezowe oraz dla graczy zaawansowanych. Pozytywne reakcje graczy oraz nagrody przyznawane naszym tytułom utwierdzają nas w przekonaniu, że idziemy w dobrym kierunku.

Jedną z Waszych gier dla dzieci – Ami, zaprojektował polski autor. Czy w ofercie Waszego wydawnictwa pojawią się kolejne tytuły polskich projektantów?

Tak. „Ami” to pierwszy projekt polskiego autora, zrealizowany przez nasze wydawnictwo i na pewno nie ostatni. Jesteśmy cały czas otwarci na ciekawe i nieszablonowe pomysły zarówno polskich jak i zagranicznych autorów.

W najbliższym czasie pojawi się sporo Waszych nowości. Na pewno będzie jakiś tytuł z wydawnictwa What’s Your Game?, na który czeka wielu zaawansowanych graczy…

WYG jest naszym partnerem od czasów wydania gry „Vasco da Gama”. Kolejnymi projektami były gry: „Vihnos”, „Asgard” i „Oddville”, a teraz nadszedł czas na pojawienie się na polskim rynku gry „Madeira”. Tym razem gracze muszą znaleźć żyzne pola, pozyskiwać drewno na nowe budynki i statki, prowadzić handel zagraniczny i odkrywać nowe terytoria. Surowców nie ma zbyt dużo, zasoby finansowe są ograniczone, a nad wyspą unosi się cień piratów. Miłośnicy ciekawych i zaawansowanych gier na pewno będą usatysfakcjonowani.

Wiem, że postawiliście również na znane nazwiska autorów gier m.in. Fraga, Cathala i oczywiście grę rekomendowaną przez SdJ. Co to będą za gry?

Tak, nasz kolejny duży projekt, który właśnie finalizujemy to gra „El Bazar”. Pierwowzór gry nazywał się Kelbazar (wyd. Djeco) i został bardzo dobrze przyjęty w Europie Zachodniej. Do Polski dotarły nieliczne egzemplarze i jakiś czas temu nakład tej gry się wyczerpał, a klienci wciąż pytali o dodruk. Parę lat temu Kelbazara zarekomendował nam Michał Walczak-Ślusarczyk znany jako „Uiek” i od tej pory marzyliśmy o wydaniu tej gry. Nasza edycja, wydana w 6 wersjach językowych, otrzymała nową oprawę graficzną i kilka usprawnień w zasadach. Obrazki zostały podzielone na 6 kategorii (pierwotnie tylko 3), a wśród drewnianych elementów pojawiło się kilka nowych kształtów. Gra w sprzedaży pojawi się w pierwszej połowie grudnia.
W naszej ofercie dystrybucyjnej pojawi się również gra: „Le Fantôme de l’Opéra” o mechanice znanej z serii „Mr Jack”, ale posiadającej kilka znaczących różnic, które sprawiają, że warto sięgnąć po ten tytuł.
W sprzedaży pojawi się również polska edycja gry „Augustus”, w której gracze wcielają się urzędników rzymskich. Realizując własne Misje, czyli zdobywając kontrolę w wybranych prowincjach i pozyskując poparcie senatorów, rywalizują z innymi o sławę i wpływy w starożytnym Rzymie. Chętnych do wygrania wyścigu jest wielu, ale konsul może być tylko jeden. “Augustus” z miejsca podbił serca graczy na całym świecie. Dowodem na to są nominacje do nagrody Gra Roku 2013 w Niemczech, Belgii, Włoszech i Kanadzie.

Pojawiła się również informacja na Waszym profilu Facebook o 4 dodatku do gry Dixit. Co w nim znajdziemy?

Dixit 4 to 84 nowe, świetnie narysowane karty, utrzymane w klimacie magicznego snu. Nowym ilustratorem został Clément Lefevre – ceniony francuski grafik i autor książek dla dzieci oraz młodzieży rysujący dla wielu renomowanych wydawców.
Dixit 4 można łączyć ze wszystkimi poprzednimi edycjami i dodatkami gry.

Myślę, że na tym nie koniec, bo plany zapewne macie duże…

Wkrótce w sprzedaży pojawi się gra „Sheepzzz” i rozmawiamy z zagranicznymi wydawcami na temat kilku nowych tytułów.
Ponadto jeszcze w tym miesiącu pojawią się dodruki gier: „Pokolenia” – laureatki Kennerspiel des Jahres i Deutscher Spiele Preis, która z wydanym przez nas dodatkiem Gospoda – zyskuje wiele nowych możliwości oraz znany i lubiany „Dixit Odyssey”.

Czy tegoroczne Essen w Waszej ocenie zapowiada się ciekawie?

Z uwagą prześledziliśmy wszystkie zapowiedzi. Ciekawych gier jest dużo, ale udało nam się wyłowić kilka perełek, które w przyszłości być może wydamy w Polsce.

Macie już zaplanowane spotkania z wydawcami?

Tak, nasz terminarz targowy jest już zapełniony.

Dziękuję.

Ja również dziękuję i pozdrawiam wszystkich graczy:)

0 Udostępnień