IQ Link

Smart Games to słowa, które zawsze mnie elektryzują. Co roku z niecierpliwością czekam na kolejne nowości zaprojektowane przez belgijskiego projektanta Raf Peetersa. Podziwiam jego kreatywność, podziwiam pracę zespołu ludzi odpowiedzialnych za zadania w łamigłówkach i wykonanie. Co roku jestem bardzo zadowolona, tym bardziej, że te łamigłówki są dostępne na naszym rynku dzięki polskiemu wydawcy – Grannie.

Pierwszą łamigłówką SmartGames, którą chcę Wam zaprezentować jest IQ Link. Jest to abstrakcyjna łamigłówka stanowiąca 3 część serii, po IQ Twist i IQ Fit. Wszystkie te łamigłówki łączy wysoki stopień abstrakcji, liczba zadań, mechanika i świetne wykonanie. Tak więc, IQ Link składa się z zamykanej planszy, mnóstwa elementów i książeczki z zadaniami. Plansza składa się z 24 pól, na których należy rozmieścić 12 trójelementowych puzzli. Z prostego rachunku wynika, że te puzzle powinny zająć 36 (!) miejsc. Niemożliwe?

Wręcz przeciwnie. Puzzle składają się z kul lub pierścieni (zamknięte i otwarte), które na planszy łączą się sobą układem kula jednego elementu – otwarty pierścień drugiego. Po ułożeniu pierścienie tworzą całość, jeśli zaś w trakcie układania jakiś element pozostaje niepołączony z resztą, to oznacza błędny sposób rozwiązywania. Mamy więc już 2 zadania: zmieścić wszystko na planszy i utworzyć połączoną grupę puzzli. Na tej bazie stworzono 120 zadań tradycyjnie rozdzielonych na 5 poziomów trudności. Różnią się one początkową liczbą elementów rozmieszczonych na planszy, pokazanych w treści danego zadania. Im wyższy poziom trudności, tym więcej puzzli trzeba samodzielnie ułożyć.

Trudność tej łamigłówki wiąże się również z kształtem puzzli. Liczba kul przypadająca na element to 0-2, zmienna jest również liczba pierścieni 1-3. W każdym pierścieniu jest co najmniej 1 element otwarty. Kąt ułożenia kul, pierścieni i otworów jest różny. Kolejną trudność stanowią puzzle, które mają pozorną symetryczność. Widać to na 3 puzzlach, które po obróceniu o 180° w płaszczyźnie prostopadłej do planszy, dają 2 różne ułożenia otworów w pierścieniach. W związku z tym, trzeba zwracać uwagę nawet na początkowe ułożenie puzzli pokazanych w zadaniu. Za taki początkowy błąd płaci się czasem rozwiązania zadania.

Na co dzień rozwiązuję bardzo dużo łamigłówek, więc przestoje zaczęły mi się dopiero na poziomie expert, ale dla innych ludzi nawet poziom starter jest trudny. Ostatni poziom wizard rozłożył mnie na łopatki, więc będę dzielnie z nim walczyła jeszcze długie godziny (mam nadzieję, że tylko godziny a nie tygodnie). IQ Link to naprawdę świetna łamigłówka dla dzieciaków i dorosłych. Na deszczową jesień i długie ciemne wieczory jest w sam raz, a i w podróży dobrze się sprawdza.

Wiek gracza: 8+

0 Udostępnień