Frog King

Frog King to sympatyczna rodzinna gra karciana, w którą z powodzeniem mogą zagrać już 5-letnie dzieci. W tej grze liczy się refleks i spostrzegawczość, a zasady gry gwarantują napięcie do samego końca rozgrywki.

Zasady

Gracze kolejno odsłaniają 1 kartę z wierzchu wspólnego stosu. Po odsłonięciu karty wszyscy gracze (prócz osoby odsłaniającej) jednocześnie muszą zareagować na to co się na niej znajduje:

  • staw z owadami innymi niż mucha – nie dzieje się nic;
  • żaba – należy zakumkać;
  • mucha – należy uderzyć dłonią w kartę;
  • żaba w koronie – należy zasalutować.

Pojawiają się również karty zmyłki, które zawierają kilka elementów. Reakcja musi być wtedy zgodna z kolejnością: żaba w koronie jest ważniejsza niż mucha, mucha ważniejsza niż zwykła żaba, żaba ważniejsza niż staw. Te karty wprowadzają sporo zamieszania i są źródłem mnóstwa zabawnych komentarzy. Pamiętajcie też by dokładnie układać karty na stosie kart odrzuconych/odsłoniętych – może przykładowo zdarzyć się, że będzie widoczna mucha z poprzedniej karty, co również powoduje pomyłki. To jednak nie jedyne urozmaicenie rozgrywki. Każdy z graczy otrzymuje na początku 5 żetonów much, których liczba bardzo zmienia się w ciągu całej rozgrywki. Muchy zdobywa się tylko po uderzeniu karty z muchą zgodnie z zasadami, ale zdobywa tylko najszybsza osoba. W przypadku pozostałych kart żetony much tracą: osoba najwolniejsza lub osoba, która zareaguje niewłaściwie. Spory rozstrzyga osoba wykładająca w danej turze kartę. Żetony można stracić bardzo szybko i stąd ogromne napięcie w grze. Gra toczy się do wyczerpania talii, a wygrywa osoba z największą liczbą zdobytych much.

Podsumowanie

Gra zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. W wielu znanych mi grach na spostrzegawczość i refleks nie ponosi się kar za brak reakcji. Ta jedna zasada z Frog King spowodowała, że wszyscy gracze muszą koncentrować się przez całą rozgrywkę i walczyć do samego końca. Grałam w 2-4 osób i najciekawsze rozgrywki zaczynają się już przy 3 osobach. Grając z dzieckiem (w 2 osoby) to już inny sposób grania i mniej emocjonujący dla dorosłego, choć dziecko bawi się wyśmienicie. Młodsze dzieci radzą sobie różnie, jednak im więcej grają, tym są szybsze i gra zaczyna być bardzo emocjonująca – rodzice nie muszą się już podkładać. Choć też trzeba pamiętać, że w najmłodszym gronie trzeba na początku trochę uprościć zasady – szczególnie z utratą żetonów much. W gronie młodzieży i dorosłych we Frog King gra się już bardzo “agresywnie” i czasem trudno rozstrzygnąć kto był ostatni. Ta prosta gra bardzo się spodobała, a ja polecam przede wszystkim dzieciakom z podstawówek, starszym przedszkolakom i ich rodzicom.

Link BGG

0 Udostępnień