Nowa seria wydawnictwa Egmont

Kolorowe biedronki – fotogaleria

Na Targach Książki w Krakowie (22-25.10.2015) swoją premierę mają 4 gry dla dzieci, wydane przez wydawnictwo Egmont. Gry te wchodzą w skład nowej serii „Zagraj ze mną”, kolekcji gier planszowych dla rodziców i dzieci. Są to wyselekcjonowane gry – nagradzane i nominowane m.in. do Kinderspiel des Jahres, czyli Gry Roku w Niemczech.

Te 4 tytuły mam już w domu i pierwsze co da się zauważyć, to spójny koncept plastyczny. Wszystkie pudła mają wyraźne oznaczenie serii, wieku graczy, są jednakowej wielkości. Kodowanie kolorystyczne wieku jest kolejną cechą, pozytywnie odebraną przez moje recenzenckie oko. Gry od 3 roku życia są zielone, od 4-tego niebieskie, od 5-tego żółte. Okładki są piękne, sympatyczne, przyciągają wzrok. Zaś pod wiekiem pudeł odkrywa się wysokiej jakości elementy, drewniane i ekologiczne, w pięknych kolorach, a do tego gruby karton, jakże ważny gdy do stołu siadają małe dzieci.

Pierwszą grą, którą Wam przedstawię to „Kolorowe Biedronki”, która zdobyła tytuł Gra Roku dla Dzieci w Niemczech 2002 r. Gra przeznaczona jest dla 2-6 graczy, w wieku od 4 lat. Dzieciaki w pudle znajdą m.in. piękną planszę z ruchomą strzałką i mnóstwo drewnianych elementów: 8 biedronek, 7 mrówek i 56 kolorowych walców-kropek na skrzydełka biedronek. Największą atrakcję stanowią magnesy wbudowane w biedronki i mające ogromne znaczenie w mechanice gry.

Biedronki szykują się na bal, jednak posiadanie kropek w tym samym kolorze okazało się być całkowicie niemodne. Celem gry jest przygotowanie biedronek w taki sposób, by każda miała każdą z 5 kropek w innym kolorze. Zadanie to nie jest jednak takie łatwe do zrealizowania. Gracz w swojej turze rozkręca strzałkę na planszy i jeśli strzałka zatrzyma się na płatku, to wskazaną na nim biedronkę należy przełożyć na inny płatek, na pole bliżej środka. W tym momencie 2 biedronki stają naprzeciw siebie. Jeśli biedronki nie odwrócą się od siebie, to mogą wymienić się 1 kropką. Gracz znów może przenieść biedronkę na inny płatek. Jeśli biedronki odwróciły się od siebie, to gracz wraca biedronką na jej płatek i tura przechodzi na kolejnego gracza. Biedronka z 5 różnymi kropkami odkładana jest na wolny kwiat na dole planszy.

Może się zdarzyć, że strzałka zatrzyma się między 2 płatkami. Gracz traci kolejkę i ustawia 1 z mrówek na pieńku na planszy. Kolejne wskazanie pola między płatkami powoduje przesunięcie mrówki na wolny listek na łodydze wyrastającej z pnia. Gra kończy się gdy wszystkie mrówki lub wszystkie biedronki zapełnią przeznaczone na nie pola na planszy. Jeśli biedronki szybciej przygotowały się na bal niż mrówki, wtedy wygrywają gracze.

Gra wzbudza pozytywne emocje u dzieci i rodziców. Podoba się: ciekawa historia, prostota zasad, barwne postaci, piękne wykonanie i bajeranckie wykorzystanie magnesów. Dla dzieci ogromną atrakcją są i biedronki, i mrówki. Te młodsze nie odczuwają specjalnej różnicy między wygraną a przegraną – ktoś na bal i tak się przygotuje. Te troszkę starsze dzieci cieszą się z wygranej biedronek. Podoba się możliwość wspólnej gry, czyli kooperacja, a nie granie przeciwko sobie i konkurowanie. Gra rozwija u dzieci logiczne myślenie oraz pamięć, bo w końcu, by nie tracić kolejki, trzeba pamiętać, które biedronki odwracają się od siebie.

Kolorowe biedronki okazały się ciekawą i mądrą formą spędzania wolnego czasu.

Link BGG

0 Udostępnień