Little Planet – gry dla malutkich dzieci

Czy są gry dla malutkich dzieci? Takich, które jeszcze nie chodzą do przedszkola? Takich, które dopiero zaczynają chodzić i mówić? A może dla świeżo upieczonych przedszkolaków? Wydawnictwo Trefl wprowadziło na rynek gry dla dzieci już od 1 roku życia, a całą serię nazwano Little Planet.  Nad całością projektu, jako Kierownik Produktu, czuwała Katarzyna Witkowska, pracująca w dziale Badań i Rozwoju. Dziś opowiemy Wam troszkę o całej serii.

 

W tym roku na rynku pojawiła się nowa seria gier Waszego wydawnictwa – „Little Planet”. Dla kogo jest ona przeznaczona?

Serię Little Planet dedykujemy przede wszystkim maluchom od 1 do 3 roku życia. Mówię przede wszystkim, ponieważ seria powstała z myślą również o ich rodzicach. Każdy produkt zawiera książeczkę z inspiracjami dodatkowych zabaw. Maluchom dajemy mnóstwo radosnej i odkrywczej zabawy, a rodzicom gotowe i sprawdzone pomysły na wartościowe spędzanie czasu ze swoimi pociechami. Myślę, że to świetna wartość dodana, szczególnie pomocna tym rodzicom, którzy wracając po pracy do domu nie mają zbyt wiele czasu, siły lub zwyczajnie inwencji twórczych na wymyślanie nowych zabaw.

Jakie tytuły z tej serii już się pojawiły? Opowiesz nam o nich?

Cała seria to 12 tytułów. Są wśród nich zarówno pierwsze puzzle, pierwsze gry, klocki do układania, a także ilustrowane karty na klipsie. Co ważne – to produkty, które rosną z maluchem, większość z nich został bowiem zaprojektowana w taki sposób, aby pozostała w  domu dłużej niż jeden sezon.

Różne warianty gier i zabaw zawarte w książeczkach sprawiają, że może bawić się nimi dwu, trzy, a nawet 4-latek. Staraliśmy się aby poszczególne pozycje odróżniały się od siebie zarówno tematem, jak i wartościami edukacyjnymi, które za sobą niosą.

Szczególnie ciekawe są Moje pierwsze gry. Figle-Migle w oceanie to idealny wstęp do gier planszowych, hybryda bardzo prostej kooperacyjnej planszówki i setu memory, łącznie z siedmioma wariantami gier i zabaw. Na Jagody!  to pierwsza klasyczna planszówka „kto pierwszy do mety”, dostosowana do zdolności poznawczych maluchów, z dużymi drewnianymi figurkami. No i oczywiście Safari Bam! Bam! – pierwsza gra muzyczno-ruchowa z kolorowymi, drewnianymi cymbałkami, zaprojektowaną z myślą o dzieciach, które są wulkanami niekończącej się energii.

Ile w tym roku pojawi się jeszcze tytułów w tej serii?

W tym roku wydajemy 12 tytułów. W przyszłym roku planujemy rozszerzenie serii ich o kolejne pozycje, nie zdradzę jeszcze ile to będzie tytułów, właśnie nad nimi pracujemy.

Zauważyłam, że cała seria ma spójna oprawę graficzną – kto jest jej ilustratorem?

Bardzo długo szukałam kogoś, kto tę serię dla nas zilustruje. Chciałam aby była ona wyjątkowo wesoła, momentami nawet luźna. Wybrałam Chrisa Chattertona, który ilustruje głównie w swoim rodzimym kraju – Anglii.  Świetny facet, pozdrawiam go. Fantastyczny branding dla serii zaprojektowała nasza graficzka – Magdalena Nowakowska.

Gry przeznaczone są dla małych dzieci – czym się różnią od typowych gier dla dzieci w wieku przedszkolnym?

Cała seria wyróżnia się na tle tego co już jest dostępne na rynku. To jedyna seria, która zawiera propozycje zróżnicowanych wiekowo zabaw i porad dla rodziców.

Zabierając się do pracy nad serią, postawiliśmy sobie za cel, aby Little Planet stała się kompleksową usługą, która odpowiada na potrzeby zarówno malucha jak i jego rodzica. To wszystko może brzmieć dosyć poważnie, ale wierz mi, to bardzo wesoła, lekka i nieprzegadana seria.  Bardzo chciałam aby właśnie taka była – radosna i pełna wielkich małych odkryć.

Jeśli chodzi o samo wykonanie produktów, podczas projektowania poszczególnych pozycji, zwracaliśmy szczególną uwagę na jakość elementów. Nad całością czuwał nasz technolog. Gry zawierają np. duże, dobrze wykonane, drewniane figurki, a puzzle duże elementy. Ponieważ seria przeznaczona jest dla dzieci poniżej 3 roku życia, poszczególne elementy przeszły dodatkowe testy jakościowe, aby spełnić założenia określane przez odpowiednie normy.

Czy możesz opowiedzieć jak wygląda proces projektowania i produkcji takich gier?

W cały proces opracowania merytorycznego i technologicznego zaangażowanych było kilka osób. Każda z poszczególnych pozycji testowana była w przedszkolach i żłobkach, uwagi pań opiekunek okazałby się być bardzo pomocne.

Dodatkowo, do pracy nad serią zostali zaangażowani niezależni specjaliści – wśród nich psycholog dziecięca – Anna Budzyń. Do pracy nad grą muzyczno–ruchową Safari Bam! Bam!, po dobrej rekomendacji, zaprosiłam specjalistkę w dziedzinie, czyli Ciebie, a nad całością tej gry czuwała muzyko-terapeutka – Edyta Poręba.

Dodatkowe merytoryczne wsparcie całego projektu zapewniła grupa świetnych Treflowych babek – Sylwia Popławska, Anna Barnik, Sylwia Chmielewska, Iwona Bulas, Ola Niesłuchowska, oraz autorka bestsellerowej serii gier edukacyjnych Mały Odkrywca – Monika Rutowska.

Jak widzisz sporo osób w jakiś sposób było zaangażowanych w ten projekt. Jako ciekawostkę, powiem, że łącznie – aby całą serię opracować, wydać, wyprodukować i wprowadzić na rynek potrzebna jest praca kilkudziesięciu ludzi.

Testowanie z maluszkami jest chyba dość trudne? Jak reagowały dzieci ?

W testach pomagały nam panie z poszczególnych placówek opiekuńczych. Testy, szczególnie z najmłodszymi dziećmi, bywają tak samo zabawne jak i trudne. Wyobraź sobie grupę 2-laktów w akcji. Hania i Piotruś się cieszą, ale mały Igor płacze, bo Lenka postanowiła usiąść na jego puzzlach i właśnie w tym miejscu odpocząć sobie na dłużej. Poza tym to mnóstwo frajdy i śmiechu.

Z serią Little Planet byliście na targach w Norymberdze. Czy możesz nam opowiedzieć o tym wydarzeniu?

To prawda. Na targach w Norymberdze seria miała swoją premierę. To istotne wydarzenie w sensie handlowym, prezentujemy wówczas naszą ofertę na cały kolejny rok. To również bardzo ciężka praca, którą wieczorem, po zamknięciu stoiska wynagradza nam: zimny pils, klasyczny bawarski sznycel i kultowy już w Treflu deser lodowo-malinowy heiße liebe, który co roku ląduje przed kimś na stole J.

Gdzie w najbliższym czasie będzie można Was spotkać z serią Little Planet?

Serię będziemy pokazywać targach Gra i Zabawa w Gdańsku, poza tym dostępna jest już szeroko – w większości sklepów zabawkarskich i księgarni oraz w dużych sieci handlowych.

Bardzo dziękuję za wywiad.

Pozostałe gry z serii Little Planet:

 

 

0 Udostępnień