Kim jest Janusz?

Z pamiętnika A.

Janusz jest typem faceta, na którego nigdy bym nie zwróciła uwagi. Pojawił się znikąd. Ot, tak po prostu. Dostałam smsa, że czeka na mnie. Podrzucił go kumpel, gdy mnie w domu nie było. Pierwsze wrażenie trudno zatrzeć. Niższy ode mnie, nieogolony, w potarganym podkoszulku i białych gatkach, z paskudną facjatą, choć ciut przypominającą Strażnika Teksasu. Obleśny typ. Pomyślałam, że wstyd się z takim pokazywać na ulicy. I wiem o nim tyle, że nazywa się Janusz. KIM JEST JANUSZ?

Kim jest Janusz? to nowa gra imprezowa wydawnictwa Trefl. W pudełku znajdziecie bloczek do zapisywania wyników, klepsydrę odmierzającą 45 sekund, 110 Kart z 440 zadaniami i dmuchaną lalę, znaczy nadmuchiwanego Janusza. Po przeczytaniu zasad już wiedziałam gdzie może się sprawdzić jako gra imprezowa, ale wstępnie przetestowałam w pojedynku z córką. Mimo zniesmaczenia brzydką dmuchaną lalą, poryczałyśmy się ze śmiechu.

Z pamiętnika nauczycielki

No dobra, nie będę dmuchać Janusza (w Janusza) w szkole. Trzeba jakoś go przenieść do pracy. Wstyd jak nie wiem, przecież przez osiedle nie przeniosę nadmuchanej lali. Kamery w szkole mnie wychwycą. Może zawinę w koc? Może zaniosę o 6 rano, gdy nie ma jeszcze zbyt dużo ludzi na ulicy? Lepiej nie ryzykować reputacji. Wypróżnię to metr pięćdziesiąt, z powietrza.

Kim jest Janusz? to gra, w której trzeba za pomocą nadmuchiwanego Janusza, pokazać wybrane zadanie z karty. W dodatku, w ciągu 45 sekund. Jeśli gracz jest szybki w pokazywaniu, a zgadujący szybko odgadują, to w tym czasie można zdobyć więcej punktów zwycięstwa.

Z pamiętnika nauczycielki

W dmuchaniu Janusza pomógł uczeń. Wniesiony na salę wywołał konsternację. Kim jest Janusz? – pytała młodzież. Podzieliłam klasę na 4 drużyny, a z każdej podchodził 1 odważny przedstawiciel. Dostawał kartę z zadaniem i pokazywał z Januszem wybrane zadanie dla swojej drużyny. Maksymalnie po 2-3. Początkowo było sztywno w klasie, jednak z czasem atmosfera się rozluźniła. Janusz przyciągnął uwagę i wywołał uśmiech na twarzach. Na szczęście moja młodzież ma duże poczucie humoru i jest bardzo kreatywna, więc nawet wypompowywanie Janusza na zapleczu rozśmieszyło nas do łez.

Gra jest przeznaczona dla 3-8 graczy, ale nawet w ponad 20-osobowej klasie daliśmy radę dopasować zasady. Czasu jest w tej grze bardzo mało, 45 sekund starczało na 1 zadanie, maksymalnie na 3. Zadania są różnej trudności, często zaskakujące, w każdym wymagana jest dobra wyobraźnia i kreatywność. Prócz przeczytania polecenia np. co robi Janusz? aktywny gracz nie może nic mówić, ani wydawać dźwięków. To bardzo utrudnia zabawę i nie zawsze udaje się utrzymać język na wodzy. W podstawowych zasadach rozgrywa się 4 rundy, w każdej rundzie tyle tur ilu graczy. Za odgadnięcie hasła zdobywa się punkt zwycięstwa, w ostatniej turze po 2 punkty. My punkty liczyliśmy przy pomocy zdobywanych kart.

Kim jest Janusz? to gra, która okazała się bardzo zabawna. Dobra na imprezy, dobra w dużych grupach. I na pewno bym mogła ją wam polecić, ale mnie zawstydza ta brzydka dmuchana lala.

Grę kupicie w sklepie www.planszomania.pl

0 Udostępnień