Tomcio i wiosenne porządki

Jest pewna seria gier dla dzieci w wieku przedszkolnym, którą bardzo lubię. To Zagraj ze mną wydawnictwa Egmont. Seria właśnie wzbogaciła się o kolejny, już siódmy tytuł – Tomcio i wiosenne porządki. Tym razem jest to gra dla najmłodszych odbiorców czyli dzieci od 3 roku życia.

Za co lubię tę serię?

Za wydanie. Wszystkie gry są w pudełkach tego samego formatu i posiadają wyraźne kolorystyczne oznaczenie wieku dzieci dla jakich są przeznaczone (zielone dla dzieci w wieku 3+, niebieskie 4+, żółte 5+, czerwone 6+). Wszystkie tekturowe elementy są grube i duże, a dodatkowo w każdej grze znajdują się duże drewniane elementy: pionki, żetony, znaczniki, kostki itp. Oprawa graficzna jest bardzo ładna, kolorowa, dopracowana w szczegółach i mocno pobudzająca wyobraźnię dzieci.

Za tematykę. Dzieciom bliskie są tematy związane ze zwierzątkami i właśnie je znajdziemy w 4 grach serii. W pozostałych 3 grach bohaterami są ludzie, w tym dzieci, z którymi bardzo łatwo można się utożsamić. Tematyka jest nieskomplikowana i pobudzająca wyobraźnię.

Za mechanikę. Jest ona dopasowana do umiejętności dzieci, a te są bardzo zróżnicowane w wieku przedszkolnym. Stąd tak precyzyjny podział serii na kategorie wiekowe. Tak też gry zielone są najprostsze, zaś najbardziej złożone gry czerwone. Oczywiście na miarę młodszych dzieci, nie dorosłych. W dodatku, w każdej grze jest inna mechanika, przez co dzieci są mocno zaciekawione każdym tytułem.

Za familijny charakter. Choć to gry dla dzieci, to rodzice czy starsze rodzeństwo nie padają z nudów. Rozgrywki są krótkie, ale intensywne i atrakcyjne. Cieszą wszystkich.

Świat Tomcia

Gra Tomcio i wiosenne porządki nie odbiega od pozostałych gier z serii ani mechaniką, ani wykonaniem. Wizualny odbiór gry jest bardzo dobry. Duży pionek Tomcia świetnie wpasowuje się w małe dziecięce rączki, drewniane elementy to ogromny plus – dają poczucie ciepła i naturalności w zimnym świecie plastików (zauważcie, że dzieci bardzo lubią drewniane zabawki). Całość dopełniają duże elementy tekturowe: 6-częściowa plansza z 18 wyciąganymi z niej przedmiotami.

Pierwszym wyzwaniem jakie stoi przed dziećmi to wypchnięcie przedmiotów z tekturowej planszy. To zajęcie jest bardzo ciekawe i mocno wciągające. Wtedy jest czas na obejrzenie elementów, grafik, opowieść o dniu codziennym, przedmiotach jakże dobrze znanych, zaprzyjaźnienie się z domem Tomcia.

Drugim wyzwaniem jest układanie planszy. Elementy po połączeniu mają tworzyć okrąg. Dzieciakom podoba się możliwość samodzielnego układania pola gry, dowolnego dobierania kolejności elementów czyli pomieszczeń. Rozmieszczanie 18 przedmiotów na stole też jest niezwykle interesującym wyzwaniem. Gdzie ustawić pionek Tomcia? Może koło kaczuszki, a może koło bucika? Do całości trzeba jeszcze dołożyć kostkę i drewniane dyski jako znaczniki zwycięstwa.

Przygody Tomcia

Ta gra jest mechanicznie rozbudowaną loteryjką obrazkową, w której należy połączyć odpowiadające sobie elementy. Dzieci pomagają Tomciowi w wiosennych porządkach. W swojej turze dziecko rzuca kostką. Następnie przemieszcza figurkę Tomcia do miejsca (fragment planszy) w kolorze wyrzuconym na kostce. Zadaniem dziecka jest znalezienie odpowiedniego przedmiotu pasującego tematycznie i kształtem do danego miejsca i zapełnienie luki we fragmencie planszy. Gdy dziecko dołoży trzeci element do danego miejsca, to otrzymuje dysk jako znacznik punktów zwycięstwa. Po uporządkowaniu wszystkich elementów następuje koniec gry, a zwycięża dziecko z największą liczbą dysków.

Trudniejszy wariant gry zaleca umieszczenie przedmiotów na środku stołu obrazkiem do dołu. Mechanicznie gra przebiega w ten sam sposób, jednak dzieci muszą rozpoznać elementy tylko po kształcie. Jeśli dziecko pomyli się, to w każdej wersji musi odstawić przedmiot na środek stołu i przekazać kolejkę następnej osobie.

Elementy edukacyjne

Najważniejszym pytaniem jakie powinniście mi zadać to czego ta gra nauczy wasze dzieci? Myślę, że bardzo dużo. Istotnymi elementami rozwoju dziecka jest tworzenie zbiorów 3-elementowych i system nagradzania za ukończenie zadania. Dziecko uczy się pilności, doprowadzania zadań do końca. Tomcio pozwala ćwiczyć spostrzegawczość i łączenie kolorystyczne bądź tematyczne przedmiotów, ćwiczy też wyobraźnię poprzez wzrokowe i manualne dopasowywanie kształtów z otworami, często o skomplikowanych kształtach. Przypisywanie elementów do miejsc w grze można z łatwością przenieść na życie codzienne. Dziecko pomagało Tomciowi, to teraz Tomcio pomoże dziecku choćby zwykłym pytaniem: „Gdzie Tomcio by to odłożył?”. Elementem edukacyjnym jest też nauka kolejności rozgrywania, która przekłada się na naukę cierpliwości. Trzeba chwilę poczekać, dać innym szansę na właściwe wykonanie zadania. Zaś zakończenie gry i system wyłaniania zwycięzcy to łagodna nauka wygranej i przegranej.

Tomcio i wiosenne porządki podoba się dzieciom również przez niepowtarzalność rozgrywek. Dowolny sposób tworzenia pola gry, losowy wybór pomieszczeń i niełatwe dopasowywanie przedmiotów do otworów jest wyzwaniem dla każdego 3-latka, pewnie też i dla ciut młodszych lub starszych dzieciaków. Uważam, że to bardzo wartościowa gra.

Mamo, Zagraj ze mną!

Grę możecie kupić w sklepie www.planszomania.pl

0 Udostępnień