Wakacje przy planszy: Apple Twist

Minęło ponad 8 lat od czasu kiedy miałam przyjemność poznać świetną łamigłówkę z serii Smart Games „Złam to”. Wykorzystano w niej bardzo ciekawe sześcioczłonowe puzzle, będące połączonymi ze sobą dwukolorowymi kulami. Pojedynczy puzzel miał możliwość zgięcia w płaszczyźnie, pozwalając na zmianę kształtu. Ten pomysł powrócił w zmienionej formie w łamigłówce Apple Twist, której pełne polskie wydanie znajdziecie pod nazwą Rozgryź to.

Elementy gry

W pudełku z łamigłówką znajdują się bardzo ciekawe elementy. Trzy gąsienice, 2 zbudowane z 6 połączonych kul, ostatnia o 1 kulę krótsza. Każda z nich ma możliwość dwukrotnego zgięcia w płaszczyźnie, co daje wiele unikalnych kształtów. Co więcej, każda gąsienica ma 1 końcową kulę w kształcie głowy gąsienicy, stąd sumarycznie uzyskuje się około (jak dobrze liczę) 25 różnych ułożeń z tych 3 puzzli. Kolejnym bardzo pomysłowym elementem jest plansza. Z racji tematyki gry, ma kształt jabłka. Jest dwustronna, z wgłębieniami, w które wpasowują się gąsienice. Statyczność planszy dałaby zbyt mało możliwości podczas umieszczania gąsienic, dlatego wymyślono zmienne pole gry. Jabłko zostało podzielone na 5 części, które można swobodnie obracać. Oznaczone są one dodatkowo literami i cyframi, tak by łatwiej przygotować pole gry do danego zadania. Integralną częścią każdej łamigłówki jest oczywiście książeczka z zadaniami. Jest ich tu 60, po 15 na 4 poziomy trudności. Na ostatnich stronach znajdują się również rozwiązania do wszystkich zadań.

Zasady zabawy

Zadaniem gracza jest umieszczenie 3 gąsienic w zagłębieniach jabłka, tak, by spełniały określone warunki. Po wybraniu zadania, należy najpierw przygotować pole gry, zgodnie ze wskazaną symboliką. Wszystkie zadania z poziomu starter i junior wykonywane są na tej samej planszy, natomiast zmienia się ona przy każdym zadaniu z 2 kolejnych poziomów trudności. Zadanie zawiera również pewne informacje o położeniu głów gąsienic: na poziomie starter i junior wskazane są pozycje 3 głów, dodatkowo na poziomie najłatwiejszym określone są kolory tych głów, na poziomie junior w większości zadań nie ma już określnych kolorów. Na poziomach expert i master pokazano pozycje 0-2 głów, bez użycia kolorów. Podczas układania należy pamiętać, że: gąsienice muszą znaleźć się we wgłębieniach, nie mogą na siebie nachodzić, ani wychodzić poza planszę, mogą pozostać niezapełnione wgłębienia. Jest tylko 1 rozwiązanie dla każdego zadania.

Wrażenia

Choć każda łamigłówka z serii Smart Games opiera się właściwie na tej samej idei zapełniania pola gry puzzlami, to nigdy mi się nie znudzą. Od 10 lat zachwycam się jakością elementów, pomysłowością, mechaniką, tematyką tych łamigłówek i mnogością zadań. Żadna z tych, które znam mnie nie zawiodła. Podobnie jest z Apple Twist. Rewelacyjne wykonanie przyciąga uwagę jak magnes neodymowy. Zróżnicowanie w poziomach trudności zadań sprawia, że przyjemność z rozwiązywania będą miały dzieciaki i dorośli, niewprawni łamacze głów i doświadczeni. Jeśli tę łamigłówkę kupicie w prezencie swoim dzieciom, to postarajcie się aby:

  • rozwiązywały zadania kolejno, bez przeskakiwania znacznie do przodu,
  • nie podglądały rozwiązań, a jeśli mają problem to pomyślcie razem,
  • uczcie je cierpliwości, rozwiązanie nie zawsze szybko wpada do głowy, warto odstawić łamigłówkę na chwilę, może nawet dzień i wrócić do niej ze świeżym umysłem.

To 3 najważniejsze przykazania, dzięki którym dzieci, a nawet niewprawni dorośli, rozwiną logiczne myślenie, nauczą się cierpliwości i uczciwego podchodzenia do zadań. Przełoży się to później na wiele dziedzin życia. No i nauczą się doceniać taką formę rozrywki. Polecam bardzo mocno również starszym osobom. Trzeba walczyć o sprawność umysłową seniorów, a ta łamigłówka na pewno im się spodoba. To oczywiście nie jedyne osoby, które się Apple Twist zachwycą. Ja ją uwielbiam!

0 Udostępnień