Wakacje przy planszy: IQ Circuit

Jeśli szukacie łamigłówki: solidnie wydanej, niewielkich rozmiarów i z bardzo dużą liczbą zadań, której celem jest zapełnianie pola gry puzzlami, to koniecznie trzeba sięgnąć po smartgamesy w kieszonkowym wydaniu. Na przestrzeni lat uzbierało mi się ich dość sporo i każdą z czystym sumieniem mogę polecić. Mój zbiór powiększył się dopiero co o kolejny tytuł IQ Circuit, zaprojektowany przez belgijskiego projektanta Raf Peetersa.

W pudełku

Elementem łączącym ze sobą wszystkie kieszonkowe smartgamesy jest plansza z zamocowaną do niej ruchomą i przezroczystą pokrywą. Na niej mieszczą się wszystkie elementy łamigłówki wraz z książeczką z zadaniami. Plansza jest prostokątna i została podzielona na siatkę o wymiarach 4×8 pól. Wszystkie miejsca na planszy wypełnia się przy pomocy 10 dwustronnych klocków (graniastosłupy), o różnych kształtach i zajmujących 2-4 pola na planszy. Po 2 przeciwnych stronach klocków znajdują się złote elementy przedstawiające ścieżki i ich zakończenia w postaci kropek. Instrukcja zawiera 120 zadań wraz z rozwiązaniami, które podzielono na 5 stopni trudności po 24 zadania.

Wyzwania

Zadaniem gracza jest takie rozmieszczenie klocków na polu gry, aby spełnić warunki danego zadania. Klocki układa się w ten sposób, by tworzyły płaszczyznę, w większości przypadków jedną ze stron zawierających kropkę lub ścieżkę. Wśród klocków znajdują się również 3 prostopadłościenne (określone w instrukcji jako prostokątne), które można ułożyć całkowicie czarną stroną (bez złotego elementu) do góry. W efekcie uzyskuje się wzór przypominającym układ scalony. Choć we wszystkich zadaniach cel jest taki sam, to różnią się między sobą stopniem trudności:

  • Na poziomie starter pokazano pełne 1-3 ścieżki, łączące 2, 4 lub 6 kropek. W większości zadań zaznaczono również kształty 2-8 klocków, ale im wyższy numer zadania, tym mniej widocznych kształtów.
  • Na poziomie junior pokazano pozycje 2 lub 4 kropek oraz rozmieszczenie 10 klocków. Nie widać przebiegu ścieżek łączących kropki parami, gracz musi więc sam je stworzyć.
  • Na poziomie expert pokazano przebieg wszystkich ścieżek łączących kropki, nie ma natomiast kształtów klocków.
  • Na poziomie master pokazano pozycję 1-4 klocków wraz z fragmentami ścieżek i położenie kropek.
  • Poziom wizard pokazuje tylko położenie 2, 4 lub 6 kropek. Nie wiadomo, które należy połączyć ze sobą.

Wrażenia

IQ Circuit to bardzo przyjemna abstrakcyjna łamigłówka. Doskonale wpasowuje się w całą serię kieszonkowych łamaczów głów. Jest ładna, solidna i wciągająca. Ilość zadań zadowoli każdego gracza i wystarczy na długi czas, tym bardziej, że ostatni poziom jest już hardcorowy (te wcześniejsze też wyciskają siódme poty). Jeśli myślicie o jej zakupie dla dzieci, liczcie się z tym, że abstrakcyjność i trudność zadań może nie przyciągnąć ich uwagi na dłużej. Dla nich przede wszystkim sięgajcie po kolorowe i tematyczne smartgamesy. Dla młodzieży i dorosłych surowość wydania nie ma już tak wielkiego znaczenia, liczy się przede wszystkim możliwość rozwijania logicznego myślenia i pokonywania swoich słabości (zajrzeć do rozwiązania czy jeszcze dać sobie szansę?). U mnie w domu IQ Circuit standardowo bawi wszystkich, ale gości rozkłada na łopatki. Sprawdza się w podróży i w domu, zapełniając czas niezłą gimnastyką mózgu. Polecam!

0 Udostępnień