Małe Foto Safari

Dzieci lubią robić zdjęcia. Nie ważne czy już potrafią dobrze celować obiektywem czy nie. Pstryk tu, pstryk tam. A nóż coś wyjdzie. Dla takich małych fotografów gry o robieniu zdjęć są w sam raz. Znam takie dwie, obie bardzo udane. Pierwszą z nich jest Loch Ness (wyd. Granna), drugą Małe Foto Safari (wyd. G3). O tej ostatniej jest dzisiejszy wpis.


Jest to gra karciana, w której dzieci wykonują zdjęcia afrykańskim zwierzętom. Zwierzęta są dość ruchliwe i trzeba się postarać, by je sfotografować w odpowiedniej liczbie i konfiguracji. Będą więc prostsze zdjęcia z 3 zwierzętami oraz trudniejsze z 4 i 5. W dodatku zdjęcia trzeba wykonywać w określonej kolejności. Najszybszy fotograf zostaje zwycięzcą.

Na safari dzieci spotykają 4 gatunki zwierząt: słonie, zebry, żyrafy i lwy. Tych ostatnich jest najmniej. Zwierzęta zwykle są rozproszone i ciężko je zagonić do wspólnego zdjęcia. W grze 12 kart losowo dociągniętych tworzy pulę zwierząt, reszta umieszczona jest na stosie, z 1 widocznym zwierzęciem. Na początku gry gracze dobierają 1 kartę ze zdjęciem jakie mają wykonać. Zwykle zwierzęta nie są ustawione tak jak na zdjęciu, w związku z tym trzeba karty poprzestawiać, tworząc pożądaną konfigurację. Gracz ma do wyboru 1 z 4 akcji:
– zamiana miejscami sąsiadujących zwierząt;
– zamiana 1 karty ze stosem;
– wymiana karty w stosie;
– wymiana karty fotografii trzymanej w ręku.
W czasie tury można nie zdążyć zrobić zdjęcia, można też zrobić 1, a nawet 2 jeśli ułożenie kart przed wykonaniem akcji na to pozwala. Wykonana fotografia układana jest przed graczem i dociągana nowa. Wszystkich zdjęć musi być 9, w liczbie wskazanej przez reguły.

W zasadach znajduje się również wariant pozwalający na wykonywanie zdjęć podczas tury innych graczy. Tu liczy się refleks i spostrzegawczość.


Małe Foto Safari to bardzo atrakcyjna gra dla dzieci, przy której nawet dorośli dobrze się bawią. Sytuacja na polu gry ciągle się zmienia, wobec czego dzieci mają okazję ćwiczyć spostrzegawczość, logiczne myślenie i podejmowanie prostych decyzji. Dla młodszych nie jest to takie proste i oczywiste. Starsze dzieci muszą wykazać się również sprytem, by ubiec innych. Prócz szybkiej rozgrywki, intuicyjnych zasad, ciekawego i prostego mechanizmu gra przyciąga ładną oprawą graficzną i małym pudełeczkiem.

  • GRAFIKA: 5/5

    Ładna oprawa graficzna, zgrabne małe pudełeczko

  • TRUDNOŚĆ: 1/5

    Bardzo proste zasady

  • OCENA: 5/5

    Wyśmienita pozycja dla dzieci i rodzin

0 Udostępnień