Obłoczki

Patrzycie czasem w niebo? Ja zawsze zanim wyjdę na zewnątrz. Patrzę też na spacerach i gdy tylko jest okazja, to rozbudzam wyobraźnię córki. Chmury to nie tylko informacje, to również świetna zabawa. Przekonać się o tym możecie sięgając po Obłoczki z wydawnictwa FoxGames – grę dla przedszkolaków, w której chmurki wylądują na waszym stole.

W zabawie wykorzystuje się 30 kafelków z obłoczkami i 15 dwustronnych kart z obrazkami. Obłoczki przyjmują różne kształty, znajdziemy na nich m.in. serduszko, kota, zamek, króliczka, w sumie 15 różnych rzeczy. I choć elementów jest niewiele, to wasze dzieci będą się bawiły w tę grę przez długi czas, za każdym razem z dużym zainteresowaniem.

Poszukiwania kształtów

Gra oferuje dwa warianty. Pierwszy to gra kooperacyjna, w której rozgrywka trwa 2 minuty. Połówki obłoczków rozsypuje się na stole, miesza i na znak dzieciaki próbują znaleźć pasujące do siebie połówki. Dzieci wygrywają, jeśli w określnym czasie znajdą 15 par. Przy pierwszym kontakcie z grą czas się dla dzieci nie liczy. One po prostu chcą znaleźć całe obłoczki i zachwycać się tym co znajdą. Podoba się im również zabawa w „kto znajdzie więcej obłoczków”.

Drugi wariant gry jest rywalizacyjny. W nim używa się już wszystkich elementów: kafelków i kart, zaś zwycięża dziecko, które zdobędzie najwięcej kart. Podobnie jak w poprzednim wariancie, należy na stole rozłożyć wymieszane kafelki obłoczków. Na stole trzeba również położyć potasowane karty. Tu dzieciaki mają do wyboru 2 strony kart. Strona z niebieskim tłem i dokładnym odwzorowaniem obłoczków jest łatwiejsza i polecam ją młodszym dzieciom. Strona z czerwonym tłem zawiera ilustracje przedstawiające przedmioty i wymaga od dzieci większego skupienia i wyobraźni, by przetworzyć obraz na kształt chmury.

Jedno z dzieci odwraca kartę ze stosu i wszyscy uczestnicy próbują znaleźć odpowiednie pary obłoczków, odpowiadające obrazkowi z karty. Najszybsze dziecko wykrzykuje nazwę kształtu, po czym wskazuje kafelki. Za prawidłowe połączenie w nagrodę otrzymuje kartę. Kafelki pozostają na stole, a gra toczy się do zdobycia ostatniej karty.

Pobudźmy wyobraźnię

Nie zawsze jest okazja do spacerów z dziećmi i obserwacji chmur. Nie zawsze też przyjmują one kształty kojarzące się z jakimiś przedmiotami. A to przecież wspaniała zabawa! Gra Obłoczki może nie zastąpi spontanicznych ćwiczeń wyobraźni w naturze, ale jest świetną ich symulacją. Przedszkolaki bardzo chętnie bawią się w łączenie par kafelków, na czas lub konkurując z innymi. I jak się okazuje, nawet te znające już grę, nie są wcale takie szybkie podczas wyszukiwania. Są kafelki, które bardzo często mylą się dzieciom i okazują się niewłaściwymi połówkami, są kształty, które szybko zostają odszukane. I jak to u przedszkolaków, prócz fascynacji, zaangażowania, radosnych okrzyków, pojawiają się też dąsy i łezki, że coś się nie udało, że ktoś był szybszy, ale i tak z chęcią do Obłoczków siadają. Gra jest solidna, kafelki są grube, służyć będą długo. Rozgrywka jest szybka i wciągająca. Czegóż chcieć więcej? Spacerów z głowami skierowanymi ku niebu w poszukiwaniu własnych kształtów.

 

0 Udostępnień