Rzuć hasło

Mam dziś dla was propozycję idealnej gry imprezowej. Nie dość, że zawsze będziecie się przy niej świetnie bawić, to cenić ją będziecie również za kompaktowość wydania. Takiego w sam raz do kieszeni, plecaka czy torebki. Na rozgrywki w domu, w szkole, podczas przerwy w pracy, a nawet w podróży.

Rzuć hasło wydawnictwa FoxGames to mała, sprytna gra słowna dla 2-6 graczy. Niewielkie pudełko, zamykane na magnes skrywa w sobie zwięzłą instrukcję i 10 różnokolorowych, solidnych kości w plastikowej wyprasce. Kości występują w 5 kolorach i 2 rodzajach: z literami oraz z kategoriami. Litery obejmują polski alfabet bez liter diakrytyzowanych oraz y, część liter powtarza się na kościach w różnych kolorach. Z kolei kategorii jest 30 i pogrupowane są po 6 zbliżonych do siebie tematycznie, tak by znajdowały się na kości danego koloru. Wśród nich znajdziemy dotyczące: przyrody, wielkości i kształtu przedmiotów, miejsc, rzeczy, ludzi. Nie lada gratką dla graczy jest kategoria związana z naszym hobby czyli „Gra”.

Rzuć kością i wymyśl hasło – tak zwięźle można opisać tę grę. Zasady są krótkie, a ich przedstawienie graczom zajmuje niecałą minutę. Najpierw gracz rzuca 5 kośćmi kategorii. Na początku, z pomocą instrukcji, należy zapoznać się z kategoriami, jakie pojawiły się po rzucie. Po kilku rozgrywkach gracze nie muszą już sięgać do instrukcji – ikony są czytelne, łatwo zapadają w pamięć, a dzięki temu można rzucać od razu wszystkim 10 kośćmi. Następnie gracz rzuca na stół kości z literami i rozpoczyna się walka o punkty zwycięstwa. Wszyscy gracze jednocześnie próbują połączyć kategorię z wyrazem zaczynającym się na literę z kości, wykrzykując przy tym odpowiedni wyraz i zabierając ze środka stołu obie użyte kości. Warunkiem zdobycia pary kości jest właściwe hasło i różne kolory kości (nie można łączyć kości tego samego koloru). Taka para przynosi 1 punkt zwycięstwa, a gra toczy się do ich ustalonej liczby. Można grać krótko do 10 punktów, albo dłużej.

Jutro też zagramy

Sytuacja z dziś. Dzwonek na długą przerwę, dzieciaki rozsiadają się na podłodze szkolnego korytarza. Jedno z nich (moje własne) wyciąga grę z plecaka. Tłumaczy szybko zasady i gra rozciąga się na całą przerwę. Z relacji smsowej wynika, że gra bardzo się spodobała, mimo, że mając lat niespełna 11 lat, punktów tak łatwo się nie zdobywa. Jutro też będzie długa przerwa.

Rzuć hasło to dla mnie idealna gra imprezowa. Małe pudełko, bardzo dobra jakość elementów i krótka rozgrywka, taka na 15 minut (lub dłużej, jeśli chcecie) to zaledwie początek mojego zachwytu. Rozgrywka jest bardzo emocjonująca z dwóch powodów. Po pierwsze, przebiega w czasie rzeczywistym, czyli wszyscy gracze jednocześnie próbują połączyć kości w pary właściwymi hasłami. Konkurencja walcząca o punkty zwycięstwa to siła napędowa tej gry. Nawet świetnie działa w najmniejszym składzie czyli w 2 osoby (dla atrakcyjności rozgrywki warto grać na więcej punktów). Im więcej osób, tym bardziej krzykliwie przy stole i trzeba się bardzo postarać o punkty.

Po drugie, gra wymaga myślenia. Pod presją czasu trudno znaleźć właściwe hasła, a tym trudniej, im mniej kości na stole (ubywa kości, bo za dobre hasło gracz zabiera obie ze stołu). Kategorie, choć wydają się łatwe, w trakcie gry wielokrotnie sprawiły graczom trudności. Jest to gra uniwersalna, bo mogą grać starsze dzieci, młodzież, dorośli, całe rodziny, gracze doświadczeni i początkujący. Rzuć hasło dostarcza wiele radości i zapewnia też niezły wysiłek intelektualny. Polecam!

Spróbujcie teraz swoich sił. Popatrzcie na kości jakie dla was wyrzuciłam i stwórzcie pary. Kategorie: piosenka lub gatunek muzyki, coś kwadratowego, zwierzę lądowe, owoc lub warzywo, muzyk.

 

0 Udostępnień