Nowości z serii SmartGames

Rozpoczęły się targi w Norymberdze. Wielu wydawców gier planszowych pojawiło się na nich z prototypami, będą też premiery. Targi te to również podpisywanie umów między wydawcami i dystrybutorami. Jak zwykle czekam na wspaniałe belgijskie łamigłówki z serii SmartGames, z nadzieją, że pojawią się również na polskim rynku, dzięki wydawnictwu Granna.

W wolnych chwilach bardzo często do nich sięgam. Nie ma znaczenia, że znam wszystkie, że rozwiązałam je od początku do końca. Są świetne, nie nudzą się i pomagają mi w pracy z dziećmi i młodzieżą. Na te łamigłówki mam w domu specjalną półkę, na której króluje Titanic, Metro i reszta świetnych głowo-łamaczy. Cieszę się więc na kolejne 4 nowości zapowiedziane przez projektanta Raf Peetersa.

Brain Cheeser – to nowa łamigłówka z serii magnetycznych podróżnych. Jest utrzymana w konwencji kilku znanych już na naszym rynku: gruba okładka, magnetyczne elementy do niej przylegające i kartki z zadaniami połączone przy pomocy spirali. W łamigłówce jest 8 puzzli w kształcie plastrów szwajcarskiego sera i 6 okrągłych z myszkami. Zadanie polega na odpowiednim ułożeniu plastrów na planszy, tak by pozostawić odsłonięte myszki.

IQ Steps – jest kontynuacją serii IQ, abstrakcyjnych łamigłówek, w których wszystkie puzzle należało ułożyć na planszy określonej wielkości. W serii tej puzzle mają różne kształty, płaskie lub przestrzenne, zazębiające się o siebie lub układane niezależnie, ale zawsze tworzące po ułożeniu płaszczyznę. Nowa łamigłówka oferuje puzzle, których ułożenie to nie tylko odpowiednie zapełnienie planszy, ważna też będzie kolejność ich układania, dzięki czemu powstanie 2 warstwowa konstrukcja.

Quadrillion – w tej łamigłówce używa się12 puzzli układanych na planszy. Mechaniczną nowością jest ruchoma 4 elementowa plansza, złożona z 4 dwustronnych kwadratów. Na nich znajdują się otwory, których nie wolno zapełnić puzzlami. Każde zadanie ma bardzo dużo rozwiązań, ze względu na kilka możliwych ułożeń fragmentów planszy, zaś na końcu książeczki pokazane jest 1 z możliwych rozwiązań.

City Maze – ta łamigłówka przykuła moją uwagę. Celem gry jest utworzenie drogi pomiędzy 2 punktami przy użyciu puzzli w kształcie strzałek, układanych na specjalnej planszy. Strzałki są dwustronne, różnią się kolorem, by utworzyć całą trasę trzeba używać tylko 1 rodzaju koloru. Co ciekawe strzałki nie muszą się dotykać, czyli mają być układane tylko przy zmianie kierunku. Łamigłówka zawiera 2 książeczki z zadaniami: w pierwszej są zadania tylko z 1 rodzajem drogi (niebieska lub czerwona), w drugiej zadania z trasami w 2 kolorach jednocześnie. Te 120 zadań to będzie prawdziwe wyzwanie.

Być może to nie wszystkie nowości z serii Smart Games na ten rok, może wydawnictwo Granna pokusi się jeszcze o jakieś starsze, niewydane u nas tytuły. Wszystko zależy od nas klientów. Kupujcie Smart Gamesy, bo naprawdę warto rozwijać logiczne myślenie.  U dzieci, u siebie i naszych rodziców.

 

0 Udostępnień