Karolina Styczyńska z tytułem PRO

Wczoraj, rankiem polskiego czasu dotarła do mnie wspaniała wiadomość. Co prawda najpierw po japońsku, w języku którego nie znam, i nie do końca byłam pewna czy dobrze rozumiem. Potem wersje anglojęzyczne upewniły mnie w tym, czego się domyśliłam. Nasza Karolina Styczyńska została pierwszym graczem spoza Japonii z tytułem PRO – czyli profesjonalnego gracza shogi.

Na stronie Shogi Poland tak napisano:

„Narodziny Karoliny 3kyuu pro

Karolina Styczyńska została pierwszą w historii profesjonalną zawodniczką w shogi spoza Japonii! Od 1 października będzie miała stopień 3 kyuu i będzie w klasie C1 kenshuukai. Oficjalnie stopnie zawodowe zaczynają się 2 kyuu i Karolina będzie miała 2 lata aby awansować na ten stopień.

W niedzielę, 28 czerwca Karolina wygrała 3 gry i 1 przegrała i spełniła w ten sposób warunek awansu: 9 wygranych i 3 przegrane.”

Karolina zasypywana jest teraz pytaniami, zajęta wywiadami, ale i dla nas znalazła chwilkę.

Informacja o Twoim sukcesie obiegła media japońskie? Jakie były komentarze?

Karolina Styczyńska: Tak, większość gazet co najmniej o mnie wspomniała. Kilka większych gazet (np. gazeta w mojej miejscowości) bardzo się rozpisało! Wszystkie uwypuklają informacje, jak wielkim krokiem jest to dla historii shogi na świecie oraz wspominają o moich dalszych planach, jak zostanie 1 dan [przyp. nazwa stopnia określającego umiejętności gracza]

Jak się czujesz ze swoim tytułem? Jak zareagowali rodzina i przyjaciele?

Na razie nie zdążyłam się jeszcze uspokoić. Wszędzie mi gratulują oraz mam w planach kilka wywiadów. Wiem, że to duży krok, ale też dopiero początek!! Przyjaciele są w euforii, rodzina dopytuje o szczegóły i również gratuluje.

Czy możesz nam opowiedzieć o rozgrywkach jakie prowadziłaś by zdobyć tytuł PRO?

W tym tygodniu rozegrałam zwykłe 4 partie w Kenshukai (szkoła dla profesjonalnych graczy) z wynikiem 3 wygrane i jedna przegrana. Biorąc pod uwagę wyniki z ostatniego miesiąca, dało to w sumie wynik 9 wygranych i 3 przegranych, co spełnia wymagania awansu do wyższej klasy, klasy C1. Dzięki osiągnięciu tej klasy, mam prawo rozpocząć rozgrywki profesjonalne od października jako Joryuu Kishi 3 kyu(profesjonalistka stopień 3 kyu).

Awansowałaś do klasy C1 w profesjonalnej szkole shogi. Co czeka Cię przez najbliższe lata? Jak będzie wyglądała dalsza Twoja nauka?

Jako 3 kyu przez następne 2 lata muszę “potwierdzić” moją siłę jako profesjonalistka, wygrywając odpowiednią ilość gier. Wtedy awansuję na 2 kyu i będę już mieć zapewnione zawodowstwo. Nauka? Skoro pro, to taka praca. Trzeba pracować nad swoim rzemiosłem. Nieprzerwanie i zdecydowanie. Z niewypaloną pasją, mam nadzieję.

Życzę Ci wytrwałości!

Na poniższym zdjęciu Karolina trzyma wachlarz z napisem “dreams come true”. No tak, marzenia się spełniają!

Poprzedni wywiad z Karoliną możecie przeczytać tu.

 

Zdjęcia pochodzą z Facebooka – pierwsze pochodzi z Joryu Ouza, wyk. Stowarzyszenie Shogi; drugie wykonała Madoka Kitao .

0 Udostępnień