Wymyśl grę, zostań autorem Granny

Wydawnictwo Granna wraz z miesięcznikiem „Przedszkolne ABC” organizuje 3. edycję konkursu „Wymyśl grę, zostań autorem Granny”. O konkursie rozmawiałam z panią Katarzyną Miś z Granny.

Skąd się wziął pomysł na konkurs “Wymyśl grę, zostań autorem Granny”?

Pomysł zrodził się z potrzeby. Od zawsze pisali do nas nauczyciele i przysyłali propozycje swoich gier, zrobionych własnym sumptem, a wykorzystywanych w zajęciach z dziećmi. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem kreatywności osób pracujących z najmłodszymi dziećmi: nauczycieli wychowania przedszkolnego, pedagogów i studentów wychowania przedszkolnego. Dlatego postanowiliśmy stworzyć konkurs, który da szansę wyjść wielu pomysłom poza mury przedszkoli i innych placówek edukacyjnych.  Granna ma bogatą ofertę gier dla dzieci i ciągle pracuje nad nowymi tytułami. Uznaliśmy, że konkurs może być dobrą formą dotarcia do tych najbardziej kreatywnych nauczycieli. Atrakcyjna jest też nagroda, oprócz gratyfikacji finansowej także wydanie gry.

Dwie edycje tego konkursu już za Wami – jak wyglądał proces wyłaniania zwycięzców? Kto zasiadał w jury? Ile napłynęło do Was prac konkursowych i jakie zwyciężyły?

Przez 2 lata,  wpłynęło do nas prawie 100 prac. Uważamy, że to bardzo dobry wynik. Zwycięzców wybiera jury w skład którego wchodzą pracownicy Granny oraz redaktor naczelna magazynu „Przedszkolne ABC”. Jury ocenia  grę. Najwyżej punktowana jest nowatorska mechanika gry, ciekawy pomysł, walory edukacyjne i atrakcyjność dla dzieci. Warunkiem koniecznym projektu dostarczonej gry jest sprawdzenie jej w praktyce, w formie testu, zabawy z dziećmi. Pierwszą grą, która zwyciężyła były „Kółka i Spółka” Aliny Brzeskiej-Czuba. Po roku od ogłoszenia wyników, gra pojawiła się w sklepach jako produkt rynkowy. W roku ubiegłym zwyciężyła gra „Sadzimy lasy” (tytuł roboczy). Premiera tego tytułu odbędzie się podczas uroczystej gali finałowej 3. Edycji Konkursu na początku przyszłego roku.

Zgodnie z regulaminem konkurs adresowany jest do nauczycieli, psychologów i pedagogów pracujących z dziećmi w wieku przedszkolnym (w przedziale wiekowym od 3 do 6 lat) oraz studentów wychowania przedszkolnego. A czy pomysłowi rodzice przedszkolaków nie mogą wziąć udziału w takim konkursie?

Akurat ten konkurs jest skierowany do tej grupy osób. Natomiast jesteśmy otwarci na wszystkie propozycje ciekawych gier, w tym również od kreatywnych rodziców. Każdy może zgłosić się do Granny ze swoim pomysłem na grę.

Każda propozycja jest oceniana przez nasz dział wydawniczy.

Czy tegoroczna edycja cieszy się dużym zainteresowaniem? Czy prace nad wyłonieniem zwycięzcy toczą się na bieżąco, czy też czekacie na wszystkie prototypy?

Czekamy na wszystkie propozycje i dopiero wtedy oceniamy prace. Po ogłoszeniu konkursu, dopiero po kilku tygodniach otrzymujemy pierwsze prace. Głównie dlatego, że nawet wykonanie makiety jest pracochłonne.

Do kiedy można składać prace w trzeciej edycji konkursu?

Do końca października.

Czy gry dla przedszkolaków jadą z Wami do Essen na Międzynarodowe Targi Gier Planszowych, czy raczej w tym miejscu stawiacie na promocję gier bardziej wymagających?

Gry dla przedszkolaków pojadą z nami do Essen głównie po to, aby prezentować je na spotkaniach z potencjalnymi zagranicznymi dystrybutorami. W tym roku  w Essen skupimy się na grach rodzinnych i tych z serii Granna Expert.

W Essen ma premierę gra CVilizacje autorstwa Jana Zalewskiego ze znakomitymi ilustracjami Piotra Sochy. Liczymy także na przychylne przyjęcie naszych dwóch gier Motto i Dino kontra Dino. Autorem tych obydwu gier jest Reiner Knizia.

Dziękuję za rozmowę.

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie wydawnictwa Granna.

0 Udostępnień