Baba Jaga – bajkogra

Niedziela wieczór. Przeczytać Ci bajkę o Babie Jadze z naszej nowej gry? Przeczytałam. O 3 śwnkach teraz chcę! Przeczytałam. Kilka minut po dwudziestej próbuję zgasić światło, z argumentem, że jutro trzeba wstać do szkoły. Ja chcę jeszcze zagrać w Babę Jagę. Proooooszę… i te maślane oczka. Dobra gramy. Najpierw we 2, potem dołączyła babcia. To był chyba najgłośniejszy wieczór ever i jaki długi. Moje dziecko tak bardzo śmiało się przy tej grze, że zastanawiałam się kiedy sąsiedzi zaczną stukać w sufit lub podłogę żeby nas uciszyć.

Baba Jaga to druga gra z serii Bajkogry wydawnictwa Portal, w linii 2 Pionki. Gra wymaga spostrzegawczości i refleksu, więc zagrać w nią mogą już 5latki. Zagrać też mogą dzieci starsze, młodzież i dorośli, bo zabawa jest przednia, a pozytywnych emocji co niemiara.

Gra tematycznie sięga do znanej bajki o Babie Jadze. Choć motywów z nią jest bardzo wiele, to autor gry pokusił się o własną wersję, którą znajdziecie w dołączonej do gry książeczce. Po przeczytaniu bajki, sucha mechanicznie gra stała się bardzo klimatyczna. Każda akcja i każdy element nabrały sensu. Bajka i gra pobudziły dziecięcą wyobraźnię.

Tak też, mamy w grze Babę Jagę, las pełen dziwów i bohaterów-graczy uciekających przed Jagą. Chcąc się od niej uwolnić trzeba znaleźć składniki potrzebne do rzucenia 3 zaklęć. Jak to zrobić? Trzeba biec przez las. Las rąk.

O tym jak las zrobił się gęsty…

Przed grą tworzy się pole gry złożone z żetonów lasu i trasy lotu Baby Jagi. Trasa lotu tworzy kształt krzyża, rozdzielając żetony lasu na 4 grupy po 4 żetony. Żetony lasu są dwustronne – stroną widoczną jest rysunek podpowiadający jaki składnik magicznego zaklęcia znajduje się na drugiej stronie. Składników jest 16. Gracz aktywny odsłania wierzchnią kartę zaklęcia z 3 posiadanych i przeczesuje las w poszukiwaniu elementów na niej narysowanych. Używa do tego 1 ręki, odwracając określone żetony, w razie pomyłki musi żeton zakryć by móc dalej szukać. Nie byłoby w tym nic trudnego, gdyby nie obecność innych graczy. W tej grze bardzo przeszkadzają! W chwili gdy aktywny gracz przeszukuje las, pozostali gracze na zmianę przesuwają po żetonach toru lotu drewnianą figurkę Baby Jagi w kotle. Tam i z powrotem, co w sumie daje 10 pól. Niby dużo, a jednak….

Jeśli gracz aktywny zdoła przebić się przez las rąk współgraczy, przestawiających Jagę i ciągle zasłaniających pole gry, i odnajdzie potrzebne składniki, to rzuca zaklęcie. Zaklęcie może dotknąć właściciela lub wybranego przeciwnika, zależnie od jego rodzaju. Są więc zaklęcia pozytywne i negatywne np. skraca się lub wydłuża trasę lotu Jagi, przeszukuje las z zamkniętym okiem albo z brodą na pięści leżącej na stole, zamienia miejscami żetony lasu itd.

Jeśli zaś graczowi nie udało się na czas odnaleźć składników, to kartę wsuwa na spód posiadanego stosu i turę rozpoczyna kolejny gracz. Grę wygrywa osoba, która jako pierwsza rzuci trzecie zaklęcie.

O tym jak lot w kotle jest fajny…

Co tu ukrywać, lot w kotle jest najfajnieszy. Ręce pojawiające się nad planszą z lewej i prawej, tak szybko, że nie można ogarnąć lasu, ani przebić się przez ten gąszcz, niesamowicie podnoszą temperaturę rozgrywki. Im więcej rąk, tym goręcej nad polem gry. Aktywny gracz trudzi się niesamowicie, ale też ma ogromną satysfakcję, gdy uda mu się na czas odnaleźć 3 z 4 składników. W rozgrywkach 2-osobych, jakie często toczyć będziecie z dziećmi takich emocji nie będzie, ale też nie wyobrażam sobie usadzić dziecka do rozgrywki w dużym gronie. Za bardzo przeżywałoby te trudy. Optymalnie, z tymi najmłodszymi dziećmi, to właśnie 2-3 osoby. Dzieciaki i tak są niesamowicie zadowolone z rozgrywki.

Co tu ukrywać, rzucenie zaklęcia na przeciwnika też jest extra. Krótsza trasa, zasłonięty żeton Domkiem na kurzej nóżce, zasłonięte oko czy broda na pięści wywołuje salwy śmiechu.

Co tu ukrywać, bycie poszukiwaczem jest niesamowite. Spostrzegawczość i szybkość nie przynosi już tyle satysfakcji, co sprawność fizyczna przy przebijaniu się przez gąszcz rąk.

Co tu ukrywać, Baba Jaga jest grą niesamowitą i koniecznie wzbogaćcie nią dziecięce biblioteczki planszówkowe. Tym bardziej, że wydanie jest przepiękne, a w instrukcji do gry znajdziecie też opis 3 poziomów trudności i 2 warianty – wszystkie atrakcyjne. Bardzo polecam!

Link BGG

0 Udostępnień