Bolidy

Fortuna kołem się toczy – tak mawia przysłowie. W wyścigach samochodowych Formuły 1 dosłownie. Na oponach jeździ fortuna, bowiem koszt zaprojektowania i budowy bolidu przekracza 100 milionów dolarów. Jednak do zwycięstwa trzeba nie tylko świetnego sprzętu i doskonałego kierowcy, ale również odrobiny szczęścia. Jakby nie było, Fortuna to też starożytna rzymska bogini kierująca ludzkimi losami. Jeśli chcesz poczuć jak to wszystko kołem się toczy, to zapraszam do przeczytania recenzji gry o wyścigach samochodowych.

Bolidy to bardzo lekka gra wyścigowa zaprojektowana przez Wolfganga Kramera. Jej pierwowzór powstał w 1974 r., potem pojawiała się na rynku pod różnymi tytułami i na różnych licencjach. W 1996 r., pod nazwą Top Race otrzymała nominację do niemieckiej nagrody Spiel des Jahres, a potem zniknęła z rynku na 20 lat. Wersja, którą na polski rynek wprowadziło wydawnictwo Portal Games, w ramach linii 2 Pionki, została unowocześniona przez ekipę z amerykańskiego wydawnictwa Restoration Games.

3, 2, 1…

Bolidy to gra wyścigowa, która toczy się na 2 torach River Station i Marina Bay. Zostały one przedstawione na 2-stronnej, grubej i dużej planszy. Tory miejscami są bardzo wąskie, co ma ogromne znaczenie dla rozgrywki. W wyścigu każdorazowo uczestniczy 6 bolidów, a ich ruch sterowany jest przy pomocy kart. W grze znajdują się 3 rodzaje kart:

  • Karty prędkości – zawierają informacje jakie bolidy (kolor), w jakiej kolejności i o ile pól mają zostać przesunięte. Maksymalna wartość ruchu to 6 pól, a liczba bolidów na karcie waha się od 1-6. Na karcie może pojawić się również do 2 bolidów w kolorze białym, czyli jokerów, pozwalających na przesunięcie bolidu w kolorze jakiego nie ma na karcie.
  • Specjalne karty prędkości – zawierające bolid w 1 kolorze z wartością ruchu 8 pól. O te karty gracze licytują się na początku gry.
  • Karty stylu jazdy – to 6 kart modyfikujących sposób przesuwania pionków na polu gry. Dzięki nim można m.in. zmienić kolejność przesuwania pojazdów, nie przesuwać 1 z bolidów mimo obecności na karcie, przesuwać swój bolid w turach innych gracz itd. Kartę stylu jazdy licytuje się w parze z kartą specjalnej prędkości.

Karty prędkości rozdawane są równo między graczy. Wynika z tego, że grając w mniejszą liczbę osób dysponuje się większym orężem niż w rozgrywkach 5-6 osobowych.

W pudełku znajdziesz również notes z kartkami potrzebnymi do obstawiania wyników i podliczania punktów zwycięstwa, tu reprezentowanych przez miliony dolarów. Karta punktacji jest przejrzysta i nowi gracze bez trudu odnajdują na niej właściwe miejsca dla danego etapu gry.

Start!

Rozgrywka dzieli się na 3 fazy:

  • Pierwsza to licytacja o bolidy, mająca miejsce na początku gry. Gracze licytują wylosowaną kartę specjalnej prędkości, wskazującą kolor bolidu oraz losową kartę stylu jazdy. Licytacja odbywa się poprzez zagranie karty prędkości, zwycięzca z największą zaoferowaną wartością z takiej karty, wpisuje ją na kartę punktacji jako koszt (są to punkty ujemne). Liczba bolidów przypadających na gracza może być różna i jest zależna od wyników licytacji. W przypadku mniejszej liczby graczy, do dyspozycji jest więcej bolidów. Z wylicytowanych kart stylu jazdy gracz wybiera tylko 1.
  • Druga to wyścig po torze. W swojej turze gracz wybiera 1 kartę z ręki i zagrywa ją na planszę. Następnie przestawia na torze wszystkie bolidy na niej wskazane, ewentualnie wykorzystując przy tym wybrany wcześniej styl jazdy. Podczas przesuwania bolidów po torze trzeba pamiętać, że innych bolidów nie można przeskoczyć, nie wolno przemieszczać się na boki i wstecz. Bolidy poruszają się tylko do przodu na wprost lub na skos, mają też możliwość prześlizgnięcia się między 2 bolidami na polach sąsiadujących ze sobą narożnikami. Należy również wykonać pełny ruch, o ile bolid nie został zablokowany przez inne np. na mocno zwężonych zakrętach.
  • Faza obstawiania rozgrywana jest 3 razy podczas wyścigu. W chwili, gdy dowolny bolid przekroczy linię obstawiania wszyscy gracze typują jaki bolid zwycięży cały wyścig. Można zaznaczyć tylko 1 bolid na danym odcinku.

Bolid, który przekroczy linię mety, ustawiany jest na polu określającym miejsce jakie zajął. Gdy wszystkie bolidy kontrolowane przez gracza przekroczą linię mety, to kończy on grę i odrzuca pozostałe mu karty. Przez to może się zdarzyć, że nie wszystkie bolidy ukończą wyścig.

Po zakończeniu wyścigu gracze sumują punkty za:

  • miejsca zajęte przez bolidy gracza, pierwsze miejsce daje 12 milionów $, kolejne coraz mniej;
  • trafne obstawienie zwycięzcy wyścigu, maksymalnie można zdobyć 18 milionów $;
  • punkty ujemne za wkład w budowę bolidu, określane w fazie licytacji.

Zwycięża gracz z największą liczbą punktów.

A zwycięzcą jest…

Bolidy to gra bardzo solidnie wydana. Elementy są ładne, trwałe i czytelne. Niezadowolenie wyraziły dzieci, które chciałyby ruchome koła bolidów. Niezadowolenie wyraziłam ja, widząc wielkie pudło i niewiele elementów. Jednak, jeśli pojawi się dodatek to sprawa załatwiona – pudło wypełni się elementami we właściwym stopniu. Pod względem graficznym zaskoczą cię na pewno karty prędkości, na których nie ma grafik. Dzięki temu karty zyskały na czytelności, bardzo ważnej dla rozgrywki. Na specjalnych kartach prędkości i odpowiadających im żetonach kierowców znajduje się grafika kierowcy bolidu: różnią się one barwą, płcią i postacią spozierającą z wnętrza kasku. Różnorodność postaci buduje klimat w grze. Co do tego ostatniego, czuć presję wyścigu, czuć emocje i to duży plus tej gry, że klimat tworzy właśnie mechanika, a nie tylko oprawa graficzna.

Jak zauważyłeś, mechanika gry jest bardzo prosta. Dlatego zagra w nią każdy początkujący gracz i rodzinny. Zasady tłumaczy się w 5 minut i zasiadając do gry nie ma już żadnych wątpliwości. Zaskoczeniem dla ciebie będzie już pierwsza rozgrywka. Niby takie banalne zasady, a jednak wyścig już taki prosty nie jest. Dzięki temu do planszy bardzo chętnie zasiądą też doświadczeni gracze.

Gracz już w fazie licytacji musi dokonać pierwszej ważnej decyzji. Przeglądając posiadane karty musi oszacować, co przy ich pomocy może osiągnąć określonym bolidem. Kilka mocnych kart we własnym kolorze trzeba mieć. Trzeba też przemyśleć, czy tylko kolor bolidu jest ważny, a może ważniejsza karta stylu jazdy? W fazie wyścigu każda tura gracza wymaga podjęcia właściwej decyzji. Karta narzuca kolejność ruchu bolidów i liczbę pól. Każdorazowo będziesz więc liczył czy opłaca się taki ruch czy nie, czy utkniesz w wąskim gardle zakrętu przyblokowany przez inny bolid, a może to właśnie ty zablokujesz innych i tym samym zmusisz ich do zagrania karty z twoim bolidem?

Faza licytacji to kolejny ważny dla ciebie moment. Pierwsze obstawianie to wielka niewiadoma, dlatego większość graczy obstawia bolid, który jako pierwszy wyrwał się do przodu. Wierzcie mi, nie zawsze wygrywa właśnie ten. Mimo, że gracze sztucznie próbują go pchać do przodu, marząc o milionach na koncie za właściwie typowanie. Kolejne fazy obstawiania przynoszą graczom więcej informacji, ale również mniejsze nagrody.

Najbardziej lubię grać mając do dyspozycji 2 bolidy. Jeden pcham do przodu, tym drugim staram się blokować współgraczy. Nie zdarzyło mi się, by oba jechały zderzak w zderzak, ale udało się nie raz doprowadzić jeden z pojazdów na pierwsze miejsce. Nie ukrywam, w wielkich emocjach, w wielkim napięciu. Mniej bolidów pod kontrolą, to dużo większe napięcie. Bo jeśli wlekę się nim na końcu, to mogę w ogóle nie ukończyć wyścigu. Jest jednak małe pocieszenie, to nie tylko gra o szybkiej jeździe i blokowaniu przeciwników, ale również gra o obstawianiu. Trafnym typowaniem zwycięzcy można zdobyć znacznie więcej punktów niż zajmując miejsce na podium. Drogą do zwycięstwa jest również umiejętność nie przepłacania za bolid w fazie licytacji. Jak widzisz, zwycięstwo jest sumą kilku składników.

Jeśli będziesz grać z dziećmi lub niedoświadczonymi graczami, to zauważysz również drobną różnicę w sposobie grania. Ty będziesz liczył i kombinował, oni pójdą na żywioł. Zaskoczę cię, można wygrać wyścig po prostu zagrywając karty, choć całą rozgrywkę już niekoniecznie.

Podsumowując, Bolidy to lekka, szybka i emocjonująca gra. Powinna się znaleźć w kolekcji każdego gracza, powinna znaleźć się i w twojej – będziesz już na starcie zwycięzcą.

Link BGG

Grę kupcie w sklepie www.planszomania.pl

0 Udostępnień